$
הכסף

על רקע מתווה בנק ישראל: כאל תאפשר הקפאת הלוואות ל-3 חודשים

החברה הודיעה כי תאמץ חלקית את המתווה שפרסם היום בנק ישראל. בפורום ארלוזרוב של ההסתדרות שלחו מכתב לבנק ישראל ותהו מדוע דווקא חברות כרטיסי האשראי שצמחו בצורה חדה באשראי בשנים האחרונות לא מצטרפות למתווה להקפאת ההלוואות החדש גם יו"ר ועדת הכספים פנה לפיקוח על הבנקים בעניין

עירית אבישר ונעמי צורף 16:1429.09.20

חברת כרטיסי האשראי כאל תאפשר דחייה עד סוף השנה של ההלוואות ללקוחותיה, על רקע מתווה הקפאת ההלוואות שפרסם היום (ג') בנק ישראל. כאל אמנם לא מצטרפת למתווה כולו, אבל היא מאמצת את חלקו ותאפשר עד סוף השנה לבקש דחיית הלוואות לכל לקוח שירצה בדבר, וזאת למשך שלושה חודשים.

 

הבוקר פרסם בנק ישראל מתווה חדש להארכת הקפאת הלוואות למשקי בית, שמאפשר הקפאה של עד חצי שנה. מדובר במתווה וולנטרי אליו הצטרפו הבנקים, ואילו חברות כרטיסי האשראי ככל הידוע עדיין לא אימצו את המתווה במלואו. עם זאת, מחברת כרטיסי האשראי מקס נמסר כי היא מאפשרת דחיית הלוואות ללקוחותיה, ובפועל מאז חודש מרץ היא נוהגת לאשר את הבקשות לדחיית תשלומי הלוואה של כל הלקוחות שנזקקים לכך עקב משבר הקורונה.

 

פורום ארלוזרוב שהקימה ההסתדרות שלח מכתב בנושא למפקח על הבנקים יאיר אבידן, התוהה מה פשר ההבדל בין השחקנים.

 

 

 

 

מנכ"ל כאל לוי הלוי מנכ"ל כאל לוי הלוי צילום: רמי זרנגר

 

"מדוע לא פורסמה הודעה דומה (בנושא הקפאת הלוואות-ע.א) בכל הנוגע להלוואות שניתנו וניתנות על ידי חברות כרטיסי האשראי המפוקחות גם הן על ידי הפיקוח על הבנקים בבנק ישראל ומדוע נוצרת אפלייה שכזו דווקא עכשיו שנתיים לערך לאחר שחברות כרטיסי האשראי הגדולות הופרדו מהבנקים, והן פועלות באופן אגרסיבי למדי כדי להעניק הלוואות בצורות אשראי שונות למשקי בית, משקי בית אשר רבים מהם נמצאים היום במצוקה כלכלית לא פשוטה", כותב רן מלמד העומד בראשות הפורום.

 

במכתב נשאל אבידן האם חברות כרטיסי האשראי הפעילו לחצים בכדי להיות מוחרגים מהמתווה. "האם בנק ישראל מעניק הלכה למעשה מתנה לחברות כרטיסי האשראי על חשבון ציבור הצרכנים", נכתב במכתב.

 

גם ח"כ הילה שי וזאן (כחול לבן) דורשת שמתווה הקפאת ההלוואות יחול גם על חברות כרטיסי האשראי: "חברות האשראי הצליחו 'להתחמק' מהמתווה, ואפעל מול המפקח על הבנקים להכליל גם אותם", היא מסרה.

 

על רקע הדברים, פנה יו"ר ועדת הכלכלה ח"כ יעקב מרגי למפקח על הבנקים דוד אבידן בבקשה לפעול לצירופן של חברות כרטיסי האשראי למתווה וכן לפרט מדוע לא נכללו בו מלכתחילה. "הכניסה של חברות כרטיסי האשראי כשחקניות מן המניין לשוק האשראי הצרכני והעסקי כרוכה גם בלקיחת אחריות חברתית", כתב.

 

עוד התייחס מרגי להכרעה שעומדת לפתחם של אבידן ושל שר האוצר ישראל כץ בנוגע לסוגיית הקטנת מסגרות כרטיסי האשראי הבנקאיים, והזהיר כי "סירובן של חברות האשראי לקחת חלק במתווה זה של דחיית תשלומי הלוואות, מעלה חשש כבד לגבי היכולת להסתמך על חברות כרטיסי האשראי וליישם את הקטנת המסגרות ככתבה וכלשונה".

 

יש לזכור, כי המתווה אינו הוראה מחייבת, אלא כל גוף פיננסי יכול היה להחליט על דעת עצמו אם להצטרף או לא. נכון לעכשיו כל הבנקים מתכוונים להצטרף (כשם שהיה במתווה הקודם), וכאל הודיעה כי תאמץ אותו חלקית.

 

היום פורסם מתווה הקפאת ההלוואות החדש, וממנו עולה כי משקי בית שכבר הקפיאו אשראי צרכני, יוכלו להאריך את משך הקפאת ההלוואות עד לסוף השנה. בנוסף, מי שטרם ביקש הקפאת הלוואות, יוכל לעשות זאת עד סוף השנה ולקבל הקפאה למשך חצי שנה, בעוד במתווה הקודם ניתן היה לבקש את ההקפאה עד לסוף אוקטובר. התשלומים שיוקפאו תקפים להלוואות בגובה של עד 100 אלף שקל, והתשלומים המוקפאים יתוספו לסוף תקופת פירעון ההלוואה.

x