$
הכסף

בלעדי לכלכליסט

מנהלי הבנקים זומנו לפגישה אצל שר האוצר

לא נמסר לבנקים במה תעסוק הפגישה המוגדרת פגישת היכרות, אולם ההערכות הן כי המשבר הכלכלי והקפאת ההלוואות יתפסו חלק מרכזי בדיון. הפגישה עם המנכ"לים של הבנקים צפוייה להתקיים במהלך השבועיים הקרובים

עירית אבישר 15:0603.09.20

שר האוצר ישראל כץ זימן את המנכ"לים של הבנקים לפגישה שתתקיים במהלך השבועיים הקרובים, כך נודע ל"כלכליסט". בפגישה צפוי להשתתף גם המפקח על הבנקים יאיר אבידן. ככל הידוע זו הפגישה הראשונה של כץ עם בכירי המערכת הבנקאית מאז נכנס לתפקידו כשר האוצר.

 

 

 

שר האוצר ישראל כץ שר האוצר ישראל כץ צילום: אוראל כהן

 

לבנקים הייתה מערכת יחסים לא קלה עם שר האוצר הקודם משה כחלון, ששם כאחד מיעדי הקדנציה שלו את שיפור התחרות במערכת הבנקאית, והתבטא לא אחת בתקיפות כנגד הבנקים. יחד עם זאת לדברי גורמים במערכת הבנקאית, בתחילת משבר הקורונה, השתפר הדיאלוג בין הצדדים. תוצאות הפגישה עם כץ עשויות להוות איתות לסוג מערכת היחסים שתתפתח בין השר הנוכחי לבנקים. הפגישה תיערך בצל המשבר בהנהלת משרד האוצר, בין השר כץ לחלק מהדרג הפקידותי. משבר שהגיע השבוע לשיאו כשראש אגף התקציבים שאול מרידור החליט להתפטר.

 

למנהלי הבנקים לא נמסר פירוט במה תעסוק הפגישה, והיא מוגדרת כפגישת היכרות, אולם ניתן להעריך כי חלק מרכזי מהפגישה יעסוק במשבר הכלכלי, ובדיון האם יש לבצע צעדים נוספים מצד המערכת הבנקאית והמדינה בסיוע למשק ובאילו צעדים מדובר.

 

אחד הצעדים המרכזיים שעשו בנק ישראל והבנקים בתחילת המשבר היה לאפשר ללווים לבצע הקפאת הלוואות. מתחילת המשבר הוקפאו הלוואות בהיקף של 150 מיליארד שקל. לפי נתונים עדכניים שפורסמו בדוחות הכספיים של הבנקים עד כה הופשרו כמחצית מההלוואות וחזרו להיפרע. בשוק המשכנתאות מדובר בקרוב ל-60% מהמשכנתאות שחזרו לתשלומים רגילים, ובאשראי הצרכני למשקי בית הנתונים חלשים יותר ורק כשליש מההלוואות המוקפאות הופשרו. ההקפאה של מרבית צפויה להסתיים בסוף השנה, ולא ברור כמה מתוך אותם לווים יוכלו לשוב ולפרוע את הלוואותיהם בסוף השנה. במערכת הבנקאית מעריכים כי נושא הקפאת ההלוואות יעלה גם כן בדיון.

 

x