$
הכסף

סימנים לנורמליות? הצריכה בענף התיירות בסוף אוגוסט הייתה קטנה ב-3% בלבד לעומת טרום המשבר

על פי נתונים שמפרסם בנק ישראל, בשבעת הימים האחרונים עמד היקף השימוש בכרטיסי אשראי היומי על 1.23 מיליארד שקל בממוצע, נתון הגבוה ב-4.1% לעומת תקופת טרום המשבר. למרות שמדובר באינדיקטור חיובי, יש לזכור שחודש אוגוסט הוא חודש חזק בצריכה בכל שנה

נעמי צורף 13:1602.09.20

בנק ישראל פרסם היום נתונים עדכניים להיקף השימוש בכרטיסי אשראי בשבוע האחרון לפיהם בשבעה הימים האחרונים עמד היקף השימוש בכרטיסי אשראי היומי על 1.23 מיליארד שקל בממוצע, נתון הגבוה ב-4.1% לעומת תקופת טרום המשבר. השינוי המשמעותי התרחש בענף התיירות אשר הראה התאוששות משמעותית השבוע מנזקי המשבר: היקף השימוש בכרטיסי אשראי בתחום זה היו נמוכים בשבוע האחרון ב-3% בלבד לעומת טרום המשבר, ולעומת מינוס 13% בשבוע שעבר.

 

 

 

מחד, מדובר באינדיקטור טוב בכדי להבין את חזרת המשק לשגרה, אולם ברקע הדברים אסור לשכוח שאוגוסט הוא חודש חזק בצריכה בכל שנה בעיקר כי מדובר בסוף החופש הגדול, תקופה בה משפחות רבות נוהגות לבלות והצריכה עולה. גם השנה למרות המשבר מדובר בחודש חזק יחסית, והשאלה המעניינת מה יראו הנתונים החל מספטמבר, לפיהם נוכל לאמוד את החזרה לשגרה.

 

קניון מול הים באילת קניון מול הים באילת צילום: יוסי דוס-סנטוס

 

בחלוקה לענפים בולטים, עיקר הרכישות בכרטיסי האשראי נעשו בענפי החשמל, הביגוד והריהוט, עליה של 21% לעומת תקופת טרום המשבר, אך מדובר בירידה לעומת הנתונים משבוע שעבר שהראו עלייה של 26% לעומת טרום המשבר.

 

כמו כן הצריכה ברשתות המזון ירדה השבוע גם היא לעומת השבוע שעבר, עם עלייה של 9% לעומת טרום המשבר כאשר בשבוע שעבר עמד הנתון על 14%. נזכיר כי בתקופת הסגר הירידה בשימוש בכרטיסי אשראי לתשלום בענף המסעדות הייתה נמוכה ב-70% לעומת השגרה.

x