$
הכסף

בלעדי לכלכליסט

גם חברות המרת מט"ח וניכיון צ'קים יוכלו לקבל מענקים מהמדינה במשבר

בעת גיבוש תוכנית המענקים במשבר הוחרגו הגופים הפיננסיים מזכאות להגיש בקשה למענק, אלא שבהגדרה זו השתייכו גם עסקים קטנים שנפגעו משמעותית במשבר. כעת הוחלט לשנות זאת

עירית אבישר 15:4206.08.20

החברות הפיננסיות הקטנות כגון אלו העוסקות בהמרת מט"ח, בניכיון צ'קים ובהלוואות יהיו זכאיות לבקש מענק מהמדינה במשבר הקורונה. בחודש שעבר פורסם ב"כלכליסט" כי אותן חברות לא זכאיות אפילו להגיש בקשה שכזו, שכן נקבעה בעת חלוקת המענקים הגדרה שלפיה גוף שהוא מוסד פיננסי, לא יהיה זכאי לקבל מענקים מהמדינה במסגרת תכנית הסיוע למגזר העסקי.

 

המטרה הייתה למנוע מצב שבו גופים חזקים כגון בנקים וחברות ביטוח יבקשו מענקים מהמדינה, אולם בהגדרה זו נכללים גם נותני שירותים פיננסיים, בהם עסקים קטנים שנפגעו במשבר. כך, למשל, הפעילות בקרב חברות להמרת מט"ח ירדה דרמטית היות שענף התיירות מושבת. גם חברות בתחום ניכיון הצ'קים נפגעו וספגו הפסדים בשל העלייה במספר הצ'קים החוזרים.

 

דוכן להמרת מטבע דוכן להמרת מטבע צילום: צביקה טישלר

פורום היועצים לנותני שירותים פיננסיים שלח בעקבות זאת מכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו ולשר האוצר ישראל כץ הקורא להם לבטל את ההחרגה הזו, ול"כלכליסט" נודע כי המדינה קיבלה את הפנייה, ובימים אלה פועלים ברשות המסים לאפשר את הגשת הבקשה. מרשות המסים נמסר: "הנושא בטיפול, נוציא הנחיה מסודרת בנושא".

 

משה בן יעקב ועו"ד אורי גולדמן מטעם פורום המייצגים של הגופים הפיננסיים מסרו: "אנו שמחים שהוחלט לאפשר גם לגופים הללו, שעד עתה היו מוחרגים מתקנות מענקי הקורונה להיות גם הם זכאים למענקים ולהשתתפות בהוצאות. גם בענף הפיננסי היו ירידות גדולות בהכנסות בתקופת הקורונה. מכיוון שהשמים סגורים אין כמעט פעילות במט"ח וגם בשוק האשראי והניכיונות יש הרבה חזרות של המחאות וירידה ביכולת הגביה".

x