$
הכסף

הוסר המכשול המרכזי בדרך למיזוג בנק אגוד ומזרחי טפחות

הממונה על התחרות אישרה לפנינסולה לרכוש את פעילות האשראי ליהלומים של בנק אגוד, בכפוף לעמידתה בדרישות הממונה טרם המיזוג בין הבנקים

נעמי צורף 14:4827.07.20

המכשול המרכזי בדרך למיזוג אגוד ומזרחי טפחות הוסר: הממונה על התחרות אישרה לפנינסולה לרכוש את פעילות האשראי ליהלומים של בנק אגוד, בכפוף לעמידתה בדרישות הממונה טרם המיזוג בין הבנקים.

 

 

 

לצד זאת, החליטה הממונה לבצע תיקונים מסוימים בתנאי ההחלטה, כך שיתאפשר לבצע את עסקת העברת פעילות האשראי ליהלומים במקביל לתחילת ביצוע עסקת המיזוג בין בנק מזרחי לבנק אגוד, כפי שסיכמו הצדדים ביניהם. עם זאת, הרשות עמדה על כך שברכישת פעילות האשראי ליהלומים על ידי פנינסולה, יישמר עיקרון ה-Fix it first – כך שבנק מזרחי ובנק אגוד לא יוכלו להוציא לפועל את עסקת המיזוג מבלי להעביר את פעילות האשראי ליהלומים, ומבלי שפנינסולה תהיה שחקן עצמאי בתחום האשראי ליהלומים.

 

מזרחי טפחות ובנק אגוד. בדרך למיזוג מזרחי טפחות ובנק אגוד. בדרך למיזוג צילום: אוהד צויגנברג

 

עיקרון ה-Fix it first, המחייב את קיום התנאי במלואו טרם ביצוע המיזוג, יושם במספר אישורי מיזוג מותנים אשר ניתנו על ידי הממונה בשנים האחרונות. הניסיון המצטבר של הרשות מלמד כי שימוש במנגנון זה נדרש כדי להבטיח את קיום התנאי במקום בו מוטלת חובת מכירה על הצדדים למיזוג.

 

הממונה על התחרות מסרה: "כניסתו של גורם חוץ בנקאי כנותן אשראי המתחרה ראש בראש עם הבנקים היא בשורה לתחרות בתחום הבנקאות ומראה על התפתחות חיובית בשוק. אישורה של פנינסולה כרוכשת נעשה לאחר שהרשות השתכנעה שיש בידה של פנינסולה להעמיד תחרות לבנקים בתחום האשראי ליהלומנים באופן שיתקן את הנזק התחרותי שנוצר כתוצאה מהמיזוג בין בנק מזרחי לבנק איגוד".

x