$
הכסף

סכסוך בין רשות שוק ההון לסוכנים סביב כניסת חברות האשראי לתחום הביטוח

הממונה על שוק ההון משה ברקת דורש לקיים ישיבה דחופה תוך שבוע בשל התנגדות סוכני הביטוח לכניסת חברות האשראי לתחום הביטוח. הסוכנים שחוששים כי ברקת בדרך לאשר כניסת תחרות מצד חברות האשראי דורשים לדחות את הפגישה כדי לגבש חוות דעת משפטית בנושא

רחלי בינדמן 10:1730.04.20

מתיחות חריפה בין לשכת סוכני הביטוח והממונה על שוק ההון משה ברקת סביב כניסת חברות כרטיסי האשראי לתחום שיווק ביטוחים, שלה מתנגדים הסוכנים בתוקף.

 

 

לשכת סוכני הביטוח הגבירה בשבועות האחרונים את הלחץ שלה כנגד מתן האישור לכניסת חברות כרטיסי האשראי מקס וישראכרט לתחום הביטוח. לאחרונה גייסה הלשכה את ח"כ מיקי זוהר (ליכוד) שאף הגיש הצעת חוק פרטית בנושא במטרה לסכל את התכנית של חברות כרטיסי האשראי לשווק ביטוחים.

 

זוהר אף ציין כי הוא "חושש שבצילו של משבר הקורונה פועלות חברות כרטיסי האשראי בריכוזיות ובכוחנות במטרה לפלוש לתחום לא להן ולסכן אלפי משקי עצמאים קטנים בענף".

משה ברקת הממונה על שוק ההון משה ברקת הממונה על שוק ההון צילום: עמית שעל

 

כעת מתברר כי ביום העצמאות שלח אוהד מעודי, יועצו הבכיר של משה ברקת מכתב לנשיא הלשכה ליאור רוזנפלד ובו הבהיר כי הוא מצפה לקיים דיון עם הלשכה בנושא כניסת חברות כרטיסי האשראי לתחום לא יאוחר מה-7 במאי וכי לא יסכים לדחיית הדיון כפי שביקשה הלשכה כדי לגבש חוות דעת מקצועית בתמיכת פרופ' עדי אייל שנשכר על ידי הלשכה לבצע השוואה עולמית של הסוגיה.

 

במכתב כותב מעודי "נסיונך לקשור את תהליך הרשיון למשבר הקורונה אינו ראוי, טענתך שנעשה נסיון של הרשות לבצע מחטף כדי להכניס את חברות האשראי לתחום ההפצה בשוק הביטוח בצל משבר הקורונה, כפי שציינת במכתבך לגורמים שונים על התנהלותה של הרשות אינה נכונה וראוי אם לא הייתה עולה".

 

עוד הוסיף מעודי כי "חברת כרטיסי האשראי מקס כבר פנתה באוגוסט אשתקד לבקש רישיון סוכן ביטוח וכי החל מאותו מועד החלה הרשות בבחינת בקשת הרישיון בהתאם לסמכותה על פי חוק, כאשר המטרה העומדת לנגד עיני הרשות היא הגנה ושמירה על עניינם של המבוטחים לצד הגברת תחרות בענף הביטוח".

 

"זמן סביר להתארגנות"

 

המכתב של מעודי הגיע בתגובה למכתב קודם של רוזנפלד, בו כתב שעל רקע מצב החירום במשק הוא ציפה כי הנושא יעוכב ויקבל עדיפות נמוכה "לכן כאשר עדכנו את עורכי הדין שלנו בנושא בקשתך הבהולה, הרי שנפלו עליהם כרעם ביום בהיר, והם ביקשו זמן סביר לצורך היערכות מבחינתם כמו גם מהמומחה המקצועי שלנו, שבימים אלה לא פעל בנושא". לדברי רוזנפלד "נושא כניסת חברות האשראי לשיווק מוצרי ביטוח ודחיקת סוכני הביטוח העצמאים משוק הביטוח הינו בנפשנו, אנו לא מקלים ראש בנושא, אך אנו סבורים כי דווקא מטעמים אלו אנו מבקשים זמן סביר להתארגנות ראויה על מנת לקיים דיון איכותי ומקיף בנושא".

 

 

ליאור רוזנפלד נשיא לשכת סוכני הביטוח ליאור רוזנפלד נשיא לשכת סוכני הביטוח צילום: צביקה טישלר

 

הסוכנים מבקשים לדחות את הדיון ל-17 בחודש. נזכיר כי הן ישראכרט והן מקס פועלות לקבל רישיון סוכנות ביטוח במטרה להיכנס לתחום ולשווק ביטוחים ללקוחותיהם, בשלב ראשון ביטוח נסיעות לחו"ל וביטוחים כלליים כמו ביטוח רכב, ובהמשך הן מעוניינות להיכנס גם לתחום שיווק פוליסות חיסכון פיננסיות וקופות גמל להשקעה. הסוכנים מנגד, חוששים שחברות כרטיסי האשראי ינצלו את מאגר המידע שברשותן כדי לקבל מידע עודף על צרכי הלקוחות (למשל מועד סיום הוראת קבע לביטוח) ובכך יפגעו בתחרות מול סוכני הביטוח.

x