$
צרכנות פיננסית

על רקע המשבר: סוכני הביטוח פועלים למניעת כניסתן של חברות האשראי לתחום

ח"כ מיקי זוהר מהליכוד, מפלגה אליה התפקדו כ-1,000 סוכני ביטוח בדצמבר האחרון, פרסם הצעת חוק שתטרפד את כניסת חברות האשראי לשיווק ביטוחים מתחרים; המהלך זוכה לתמיכת נשיא להב - לשכת העצמאים והעסקים בישראל, אך דבריהם בנושא אינם מדויקים, בלשון המעטה

רחלי בינדמן 15:0721.04.20

סוכני הביטוח, שיצאו לפני פרוץ משבר הקורונה למלחמת חורמה בתוכנית של חברות כרטיסי האשראי להיכנס לתחום ולהתחרות בהם, מגייסים את חברי הכנסת ואת מצוקת העצמאים כדי להוביל לובי שימנע ממשה ברקת, הממונה על שוק ההון, לתת לישראכרט ולמקס היתר לשווק ביטוחים ללקוחות שלהם.

 

 

יו"ר סיעת הליכוד בכנסת, ח"כ מיקי זוהר, שמחובר מאוד ללשכת סוכני הביטוח בראשה עומד ליאור רוזנפלד, הגיש היום (ג') הצעת חוק שמטרתה לסכל את התוכנית של חברות כרטיסי האשראי לשווק ביטוחים. זוהר כתב בהודעה שפרסם כי הוא חושש שבצילו של משבר הקורונה חסר התקדים, שמכלה ענפים כלכליים שלמים, פועלות חברות כרטיסי האשראי בריכוזיות ובכוחניות במטרה לפלוש לתחום לא להן ולסכן אלפי משקי עצמאים קטנים בענף: "כניסתן של חברות כרטיסי האשראי לתחום הביטוח לא באה בחשבון. מדובר בפלישה כוחנית ומסוכנת שתרומת לתחרות אפסית, והנזק ההיקפי שלה לאלפים רבים של עצמאים ועסקים קטנים, הוא עצום. זהו צעד של ריכוזיות, בימים שבהם עלינו להתמקד במחשבה איך להציל את העצמאים".

ח"כ מיקי זוהר ח"כ מיקי זוהר צילום: אוהד צויגנברג

 

לטענת זוהר, "אלפי עסקים עצמאים הפועלים בענף הביטוח, בהם סוכני ביטוח, יועצי ביטוח ומתכננים פיננסיים עלולים להיפגע באופן נואש מכניסת חברות כרטיסי האשראי, שעלולות להשיג בפרק זמן קצר דריסת רגל מוחלטת בענף תוך אספקת מוצר נחות ברמת הביטוח לציבור".

 

מי שעוד התגייס נגד המהלך הוא עו"ד רועי כהן, נשיא להב - לשכת העצמאים והעסקים בישראל, שאמר: "חברות האשראי מצאו זמן גרוע מאוד למשחקי ההתרחבות העסקית שלהן. יש פה צעד שיוזמים אותו בימי חושך כלכליים שנפלו על העצמאים והמשק כולו. אנחנו בלהב מתנגדים באופן חד משמעי לכניסת חברות כרטיסי האשראי לתחום הזה. לא רק שלא בשלה השעה לכך, ראוי שיסירו את ידיהן מהתחום הזה, שכן כניסת הענקיות הללו תפגע קשות במעמד ובכוחם של העצמאים, שכבר ספג מכה קשה. זוהי השעה לבלום צעד מסוכן שכזה, ולכן אני מביע תמיכה במהלך החקיקה הזה".

 

אלא שהמסרים שמעבירים כהן וזוהר אינם מדוייקים, בלשון המעטה. במסגרת חוק שטרום, שהוביל להפרדת חברות כרטיסי האשראי מהבנקים, דובר על כך שחברות כרטיסי האשראי ייכנסו גם לתחום הביטוח ויגדילו את התחרות בתחום. מעבר לכך, בניגוד לטענת כהן, התוכנית של חברות כרטיסי האשראי להיכנס לתחום היא ותיקה, כאשר חברת מקס - שהייתה בבעלות בנק לאומי עד לפני שנתיים, הגישה כבר לפני יותר מחצי שנה בקשה לקבל היתר להקים סוכנות ביטוח מרשות שוק ההון, ללא כל קשר למשבר הקורונה. לבסוף, סוכני הביטוח אמנם עלולים להיפגע באופן מסוים מהמשבר הנוכחי, אך הם בוודאי לא נמצאים "בקו הראשון" של הפגיעה; הסוכנים מקבלים עמלות בגין ביטוחי רכב ודירה, שחייבים להמשיך לרכוש, ובגין מוצרי חיסכון כמו פנסיה וביטוחי מנהלים שלא ניתן למשוך. כמובן, בעיתות האטה ומיתון אנשים פחות חוסכים במוצרי חיסכון כמו קופות גמל להשקעה ופוליסות פיננסיות, ואולי מנסים לצמצם עלויות ביטוחים כמו ביטוחי בריאות וביטוחי חיים. אלא שדווקא בתקופות כאלה כניסה של שחקנים מחוללי תחרות שיהוו חלופה לסוכני הביטוח עם הצעות ערך תחרותיות, אינה בהכרח בשורה רעה.

 

יתרה מכך, בעיקר בענף הפיננסים, אליו רוצות חברות כרטיסי האשראי להיכנס, יש הרבה סוכנים אמידים שמשווקים פוליסות פיננסיות וקופות גמל להשקעה ומשתכרים סכומים מאד גבוהים. נזכיר עוד, כי הרשות להגבלים עסקיים בראשות עו"ד מיכל הלפרין הבהירה לממונה על שוק ההון כי כניסת חברות האשראי לתחום הביטוח לא תפגע בתחרות, אלא להיפך. הבהרה זו הגיעה בעקבות פנייה של משה ברקת לקבל את חוות דעתה, אלא משזו ניתנה, ברקת החליט לבצע בדיקה נוספת בטרם יאשר את כניסת חברות האשראי לתחום. על ברקת מופעלים לחצים כבדים מצד סוכני הביטוח למנוע את כניסת חברות האשראי, והם אף איימו בפניה לבג"ץ בנושא.

 

ח"כ מיקי זוהר הוא, כאמור, תומך נלהב של לשכת סוכני הביטוח. בסוף דצמבר האחרון חשף כלכליסט כי במגזין שמיועד לסוכני ביטוח התפרסמה ידיעה שעסקה בפגישה של תא סוכני הביטוח בליכוד, בה השתתף ראש הממשלה בנימין נתניהו. בכתבה אף הופיעה תמונה שבמכרזה עמד נתניהו ולצידו סוכני ביטוח, ונכתב כי תא הסוכנים בליכוד מונה כבר 1,000 חברים מתוך כ-6,000 סוכני ביטוח פעילים. בפגישה הזו, כך פורסם, נכח גם ח"כ מיקי זוהר, שפוקד באופן קבוע את כנסי לשכת סוכני הביטוח באילת.
x