$
הכסף

בלעדי לכלכליסט

כחלון: נקים קרן אשראי לעסקים מסוכנים יותר

שר האוצר סיים שיחה עם מנהלי הבנקים והפציר בהם להעמיד אשראי לעסקים שלפני המשבר כן היו מקבלים אשראי מהבנקים. הוא הבהיר כי במשרד האוצר "מכינים חבילת צעדים ליציאה מהמשבר לעסקים כדי לחסוך להם הוצאות"

רחלי בינדמן 12:5406.04.20

הסתיימה הפגישה המקוונת של שר האוצר משה כחלון עם מנהלי הבנקים. "אנחנו מבינים שיש עסקים רבים שלא יקבלו מענה כי גם לפני המשבר לא היו מקבלים אשראי ואין ציפייה להעניק להם כעת אשראי. הציפייה שלנו מכם היא שתעניקו למי שהיה מקבל לפני המשבר וכעת קשה לו, לתת לו כיוון שיש כאן ערבות מדינה", הבהיר כחלון לבנקאים ובכך חזר על המסר שהעבירה המפקחת על הבנקים חדוה בר ביום חמישי האחרון במכתב ששלחה לצמרת הבנקאית.

 

 

 

כחלון חשף כי "אנחנו שוקלים הקמת קרן נוספת לאותם עסקים יותר מסוכנים בתנאים פחות טובים מהקרן הנוכחית, אבל מתוך ההבנה שבתנאי הקרן הנוכחית אי אפשר לתת להם". כחלון חשף עוד כי "אנחנו מכינים חבילת צעדים ליציאה מהמשבר כולל הטבות לעסקים כדי לחסוך להם הוצאות אמיתיות".

השר משה כחלון השר משה כחלון צילום: משה מילנר, לע"מ

 

שר האוצר כינס את הפגישה הזו כדי להפציר במנהלי הבנקים הגדולים להמשיך להזרים חמצן למשק וזאת על רקע הביקורת הנוקבת נגד המערכת הבנקאית בטענה כי זו לא מאשרת אשראים לעסקים רבים שפונים ומייקרת ריביות. הבנקים מצידם התריעו כי קרן האשראי בערבות המדינה שמתיימרת להעמיד אשראי בהיקף של 8 מיליארד שקל היא בעייתית שכן כוללת מנגנון ערבות מוגבל של 15% מכל הסכום שיוענק ויתרת הסיכון תושת על הבנקים כך שהם חייבים לבצע חיתום קפדני ולוודא שהלווים מסוגלים להחזיר את החוב.

 

יתרה מכך נטען כי לוחות הזמנים לאישור ההלוואות לפונים בלתי אפשריים (7 ימי עסקים) באופן שלא מאפשר לבנקים לעבד את הבקשות, לקבל את הנתונים הנדרשים ולבצע בדיקה מעמיקה של הלווים, דבר שמשחק לטובת הפונים היותר חזקים, עסקים עם יתרות מזומנים גבוהות שמנצלים את הקרן לקבל מימון מסובסד ודוחק הצידה דווקא את העסקים הזקוקים לאשראי הזה יותר מכל.

x