$
הכסף

בלעדי לכלכליסט

המפקחת על הבנקים תפרסם היום את היקף האשראי שהעמידו הבנקים בחודש מרץ

ככל הידוע הבנקים הגדילו במרץ במיליארדי שקלים את האשראי לעסקים גדולים, אך האשראי לעסקים קטנים ולפרטיים צמח בקצב מתון על רקע זהירות מצד הלקוחות בהגדלת המינוף. שר האוצר זימן את מנכ"לי הבנקים לשיחה דחופה

רחלי בינדמן 10:2706.04.20

אחרי שחדוה בר, המפקחת על הבנקים, שלחה ביום חמישי בערב מכתב נזיפה לבכירי המערכת הבנקאית והפצירה בהם להזרים חמצן למשק ולא לייקר ריביות באופן אופורטוניסטי, היום היא צפויה לפרסם את היקף האשראי שהעמידה המערכת הבנקאית בחודש מרץ בהשוואה לחודש פברואר - כך נודע לכלכליסט.

 

 

 

ביום חמישי שלחה בר הנחייה לבנקים להעביר לידיה את היקף האשראי שהעמידו לעסקים גדולים, קטנים ובינוניים ולציבור הרחב בחודש מרץ בהשוואה לחודש פברואר. זאת כדי להבין האם אמנם הבנקים סגרו את ברז החמצן או בהתאם להנחיותיה והשיחות שקיימו מנהלי הבנקים עם פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל, אמנם נתנו נזילות למשק. ככל הידוע הנתונים צפויים להראות זינוק משמעותי בהיקפי האשראי למול פברואר, אם כי עוד לא ברור באיזה שיעור.

 

חדוה בר המפקחת על הבנקים חדוה בר המפקחת על הבנקים צילום: עמית שעל

 

הנתונים צפויים להפריך חלק מהטענות נגד הבנקים לפיהן הם מונעים אשראי מעסקים שפונים אליהם לבקשת סיוע. ככל הידוע בחטיבות העסקיות העלייה בהיקפי האשראי נאמדת במיליארדי שקלים לעומת פברואר. בכל הקשור לחטיבות הקמעונאיות שמעניקות אשראי לעסקים קטנים ובינוניים ולקוחות פרטיים, העלייה צנועה משמעותית, ויש סוג של יציבות, בהתאם לתוכניות העסקיות של הבנקים. זאת כאשר לטענת הבנקים, העצמאים והשכירים זהירים בנטילת הלוואות שינפחו את המינופים שלהם במצב רגיש ומנצלים בשלב זה הלוואות זולות יותר כמו דחיית המשכנתא ופחות הלוואות לכל מטרה.

 

לפי הערכות, הזינוק בהיקף האשראי לעסקים קטנים יבוא לידי ביטוי רק באפריל על רקע התקדמות מתן האשראי מקרן האשראי בערבות מדינה.

 

בתוך כך נודע לכלכליסט כי שר האוצר משה כחלון זימן את מנכ"לי הבנקים לשיחה דחופה שתתקיים היום, בה הוא צפוי לקרוא להם להמשיך להזרים חמצן לעסקים הקטנים הזקוקים לו יותר מתמיד ולהימנע ככל הניתן מייקור ריביות.

 

 

 

 

x