$
הכסף

משבר הקורונה

חדוה בר לבנקים: "בחנו מחדש התמחור ללקוחות - גם אם תהיה פגיעה בשולי הרווח"

על רקע הביקורת הגוברת על ייקור ריביות, הפצירה המפקחת במנהלי הבנקים: "הציפייה היא שתמשיכו לספק אשראי ללווים בכלל המגזרים במשק, בדגש על לווים במגזר העסקים הקטנים והבינוניים ומשקי הבית"

רחלי בינדמן 19:5902.04.20

"אני שבה וקוראת לכם לבחון מחדש את מדיניות התמחור של ההלוואות בעת הזו, ובפרט ללקוחות שערב המשבר עמדו בתשלומים כסדרם ואשר סביר להניח שהקושי שלהם הוא נזילותי באופיו" - כך הפצירה היום (ה') המפקחת על הבנקים חדוה בר במנהלי הבנקים. דבריה נאמרו על רקע הביקורת הנוקבת על העלאת שיעור ריביות מצידם גם ללקוחות טובים, על רקע משבר הקורונה. שלשום פורסם כי הריבית על המשכנתאות התייקרה ב-30%.

 

 

נגיף הקורונה - תמונת מצב בארץ ובעולם

 

"אני בטוחה כי המערכת הבנקאית, בזכות איתנותה והתנהלותה השמרנית לאורך השנים, תהיה מרכיב מרכזי בסיוע לחזרתו של המשק הישראלי לשגרה. בהמשך לשיחות שקיימנו עמכם מתחילת המשבר, ובפרט בהמשך לשיחה שקיימנו ב-2 באפריל 2020, מצאתי לנכון לחדד בפניכם גם במכתב זה את הציפייה הפיקוחית שלנו מהמערכת הבנקאית, בימים אלו של משבר הקורונה", כתבה בר.

 

המפקחת על הבנקים חדוה בר המפקחת על הבנקים חדוה בר צילום: אוראל כהן

 

"המערכת הבנקאית הינה ספק אשראי מרכזי במשק הישראלי, ועבור משקי הבית והעסקים הקטנים - כמעט הבלעדי. עם פרוץ המשבר פנינו אליכם, נגיד בנק ישראל ואנוכי, והבהרנו כי חיוני שהמערכת הבנקאית תמשיך להזרים אשראי למשק ולתמוך ביכולת של העסקים ומשקי הבית לצלוח את המשבר".

 

עוד כתבה בר כי "אני חוזרת ומדגישה, כי הציפייה הפיקוחית היא שהבנקים ימשיכו לספק בתקופה זו אשראי ללווים בכלל המגזרים במשק, בדגש על לווים במגזר העסקים הקטנים והבינוניים ומשקי הבית, ויימנעו מהקשחה מיותרת של תנאי החיתום, הגם שאין באמור כדי לגרוע מהצורך בחיתום אשראי אחראי. כידוע גדל הסיכון בחלקים ניכרים מתיק האשראי. עם זאת, בבואכם לתמחר את האשראים בעת הזו, יש מקום לנקוט בראייה כלכלית הוליסטית, ארוכת טווח, שלוקחת בחשבון את צרכי המשק והלקוחות, גם אם הדבר יביא לפגיעה בשולי הרווח של המערכת הבנקאית בטווח הקצר".
x