$
הכסף

על רקע צניחת השווקים: הכשרה ביטוח עוצרת הלוואות על פוליסות החיסכון

כך הודיעה היום החברה המתמחה במוצרי חיסכון של כספיים פרטיים, שבשנים האחרונות צברו תאוצה ומתחרים בתיקים המנוהלים ובקרנות נאמנות; מעניין כי דווקא לפני חודש כשהשוק היה בשיא, התבלטה במיוחד התופעה של נטילת הלוואות על חשבון פוליסות החיסכון והשקעתן בפוליסות נוספות

רחלי בינדמן 13:5111.03.20

חברת הכשרה ביטוח, השחקנית המובילה בתחום פוליסות החיסכון הפיננסיות (מוצרי חיסכון של כספים פרטיים המתחרים בתיקים המנוהלים ובקרנות הנאמנות) עוצרת את מתן ההלוואות על חשבון פוליסות החיסכון עד להודעה חדשה. זאת על רקע הירידות החדות בשווקים בשל התפרצות נגיף הקורונה. ההחלטה התקבלה היום (ד') בחברה.

 

הכשרה מנהלת היום את פוליסות החיסכון הן על ידי מנהלי השקעות פנימיים אך גם על ידי מנהלים חיצוניים כמו אלטשולר שחם, פסגות, מיטב-דש ומור. פוליסות החיסכון משווקות אך ורק על ידי חברות ביטוח והן מוצר לא שקוף, שאין נתונים ברורים על היקף הכסף המנוהל בו, אך לפי הערכות הוא מגלגל כבר מעל 50 מיליארד שקל.

חיסכון חיסכון צילום: שאטרסטוק

 

בשנים האחרונות הפוליסות הללו, המשווקות על ידי סוכני הביטוח צברו תאוצה והפכו למתחרות בקרנות הנאמנות ובתיקים המנוהלים תוך הצעת הטבות מס בדמות העברת כספים בין מסלולי השקעה ללא אירוע מס. בשנה החולפת החלו משקיעים ליטול הלוואות על חשבון הפוליסות הללו ולהשקיע את הכסף שנלווה בהשקעות נוספות בשוק ההון.

 

אלא שכעת, על רקע הירידות החדות בשווקים, בהכשרה הודיעו כעת לסוכני הביטוח כי לא ניתן ליטול עוד הלוואות על חשבון הפוליסות עד להודעה חדשה. מעניין כי דווקא לפני חודש כשהשוק היה בשיא, התופעה של נטילת הלוואות על חשבון פוליסות החיסכון והשקעתן בפוליסות נוספות הייתה בולטת.

 

אך כעת אחרי ירידות חדות בשווקים, אנשים שירצו למנף את הכסף הפנוי שלהם כדי להשקיע בשוק ההון דרך פוליסות החיסכון לא יוכלו לעשות זאת. מי שהעז ומינף את ההשקעות שלו בפוליסות עד לפני חודש, מופסד היום פי 2 ופי 3 מההפסדים שחווים שווקי המניות והאג"ח.

x