$
הכסף

הציעו לכם הלוואה להכפלת התשואה בבורסה? לשכת סוכני הביטוח לא מכירה כזה דבר

לשכת סוכני הביטוח מגיבה לחשיפת כלכליסט על תופעת מינוף פוליסות החיסכון של הציבור: "לא מכירים התנהלות כזו" ואף הביעו תמיכה בהסדרה שאוסרת על הבנקים לשווק הלוואות להשקעות בבורסה

רחלי בינדמן 09:1223.02.20

סוכני הביטוח מגיבים לראשונה לחשיפת כלכליסט על שיטת מינוף ההלוואות של פוליסות החיסכון הפיננסיות של הציבור, שבה מוצע למשקיעים במוצר לקחת הלוואה בתנאים נוחים ולהשקיע את הכסף בעוד פוליסת חיסכון.

 

"בימים האחרונים אנו עדים למתקפה חסרת תקדים מטעם הרשות לניירות ערך כלפי פוליסות החסכון כאשר מנסים להפיץ שמועה מופרכת לפיה נלקחות הלוואות על חשבון פוליסות חסכון לטובת רכישת פוליסות חסכון נוספות, אנו בלשכת סוכני הביטוח, לא מכירים התנהלות שכזו אלא ההיפך, אנו מכירים סוכני ביטוח מקצועיים ואיכותיים אשר יושבים עם לקוחותיהם, מקשיבים לבעיותיהם, ומשתפים אותם במצבים בהם הם זקוקים לאשראי".

נשיא לשכת סוכני הביטוח ליאור רוזנפלד נשיא לשכת סוכני הביטוח ליאור רוזנפלד

 

במילים אחרות, לשכת סוכני הביטוח מכחישים נחרצות תופעה שבה חברות ביטוח וסוכני ביטוח מציעים הלוואות כאלה לציבור, בעוד סוכני ביטוח רבים דווקא מתבטאים בפומבי בעד השיטה.

 

בלשכה מזהירים ממינוף כזה וכותבים "לקוחות אשר לוקחים הלוואות ממונפות מכל סוג שהוא, בין אם מחברות הביטוח ובין אם מהבנקים ו/או מכל מוסד המעניק אשראי חוץ בנקאי, צריכים להיות ערים הן לשיעור הריבית הנדרשת אך גם להיקף ההחזר של הכספים הללו.

 

"חשוב להדגיש כי סוכני הביטוח אף ממלאים עבור לקוחותיהם מסמך הנמקה הרלוונטי לפעולה כאשר מדובר על מוצר פנסיוני (לרבות קרנות השתלמות) אשר מטופל עבור הלקוח, באמצעותם, ועושים מלאכתם נאמנה. כל נסיון להכפיש, משיקולים זרים את עבודת הקודש שלהם אשר מובילה לקבלת אשראי עם מסלולי ריבית נמוכים יותר לציבור בישראל, אין לה מקום ומלמדת רק על אינטרס לקדם את המוצרים הבנקאיים שאינם משווקים על ידי סוכני ביטוח".

 

הלשכה התייחסה גם לרגולציה שחלה על הבנקים ולא חלה על הסוכנים, שאוסרת על הבנקים להציע ללקוחות לקחת הלוואות כדי להשקיע בבורסה. בנק ישראל הטיל הוראה חמורה בנושא זה כבר בשנות ה-90. 

 

לדבריה,"ביחס לנוהל בנקאי תקין שאוסר על הבנקים להציע ללקוחותיהם ליטול הלוואות לצורך השקעות בבורסה, אנו סבורים כי מדובר על נוהל חשוב, בדומה לאיסור התניית קבלת הלוואות ו/או הגדלת מסגרת אשראי בפתיחת תוכנית חסכון. על הציבור להיות ער לכך שהשקעה בשוק ההון כרוכה בסיכונים ולכן עליהם להיות מלווים באנשי המקצוע הרלוונטיים, בדיוק כפי שברכישת כיסויים ביטוחיים יש לפעול עם סוכן ביטוח מורשה ולא להתפתות לעסקאות עם מוכרנים חסרי רשיון".

 

הלשכה מרמזת בדבריה כי לא תתנגד להסדרה דומה בתחום פוליסות החיסכון.

 

ברשות שוק ההון המפקחת על פוליסות החיסכון סירבו להתייחס לתופעה.

x