$
הכסף

בלעדי לכלכליסט

סוכני הביטוח גייסו את משרד עוה"ד יגאל ארנון למאבק בחברות כרטיסי האשראי

לכלכליסט נודע כי על רקע אינדיקציות שקיבלה הלשכה לנכונות של משה ברקת להעניק רישיון שיווק ביטוחים למקס וישראכרט, לשכת סוכני הביטוח שכרה את שירותי משרד עו"ד יגאל ארנון לנהל את המאבק המשפטי; המאבק עשוי להגיע עד בג"ץ, בעקבות טענותיה כי כניסת חברות האשראי לתחום תחסל את הסוכנים ותפגע בתחרות

רחלי בינדמן 11:0202.02.20

לשכת סוכני הביטוח מעלה הילוך במאבק שלה בכניסת חברות כרטיסי האשראי לתחום שיווק ביטוחים.

 

 

לכלכליסט נודע כי הלשכה בראשותו של ליאור רוזנפלד שכרה את שירותיו של משרד עוה"ד יגאל ארנון ושות', להוביל את המאבק המשפטי כדי למנוע את מתן הרישיון לחברות כרטיסי האשראי להקים סוכנויות ביטוח.

מימין:  מנכ"ל מקס רון פאינרו וראש לשכת סוכני הביטוח ליאור רוזנפלד מימין: מנכ"ל מקס רון פאינרו וראש לשכת סוכני הביטוח ליאור רוזנפלד צילומים: עמית שעל

 

שכירת משרד עורכי דין מרמזת על הכוונות של הלשכה להגיע לכתלי בית המשפט, ככל הנראה דרך הגשת בג"ץ, במידה והממונה על שוק ההון משה ברקת ייתן אור ירוק להקמת סוכנות ביטוח על ידי חברת כרטיסי האשראי מקס, שכבר הגישה לו בקשה ובהמשך על ידי חברת כרטיסי האשראי ישראכרט.

 

ישראכרט עדיין לא יכולה להיכנס לתחום שכן היא עדיין מוחזקת ב-30% על ידי בנק הפועלים אך הבנק חייב למכור אחזקותיו בחברה עד סוף 2020 ובסוף השבוע קיבלה ישראכרט רישיון סולק קבוע מבנק ישראל שלפי הכתוב בו היא יכולה להתרחב לתחום הביטוח כולל שיווק של פוליסות חיסכון פיננסיות וקופות גמל המשווקות היום באופן בלעדי על ידי סוכני הביטוח.

 

נזכיר כי משה ברקת גלגל את תפוח האדמה הלוהט של מתן רישיון סוכן לחברות כרטיסי האשראי לממונה על התחרות עו"ד מיכל הלפרין ששלחה לו בתגובה חוות דעת תומכת שטוענת כי כניסת החברות לא תפגע בתחרות אלא תועיל לה.

 

ברקת מצידו לא מיהר לסמוך ידו על ההמלצה של הלפרין וביקש לבצע בדיקות משלו אלא שבפגישות שקיים רוזנפלד הן עם הלפרין והן עם ברקת הוא קיבל את הרושם שהכיוון של ברקת (בכפוף לסייגים) למתן רישיון למקס וישראכרט הוא חיובי ולכן החליט לשכור את שירותיו של משרד עוה"ד יגאל ארנון ושות'.

 

ד"ר משה ברקת הממונה על רשות שוק ההון ד"ר משה ברקת הממונה על רשות שוק ההון צילום: עמית שעל

 

בדברים שנשא ברקת בכנס של מתכננים פיננסים שהתקיים לאחרונה, שבו נוכחות גדולה של סוכני ביטוח, הוא דרש מחברות כרטיסי האשראי שתי דרישות שלא חלות היום על סוכני הביטוח, כתנאי לכניסתן לתחום: ראשית לעבוד עם כל חברות הביטוח ולשווק את המוצרים של כל החברות ושנית לקבל עמלה זהה מכולן.

 

במקביל הלשכה מקיימת שיחות בנושא עם חברי כנסת ושרים במטרה למנוע את המהלך, שלשיטת הסוכנים יביא לחיסולם בגלל היתרון התחרותי של חברות כרטיסי האשראי על פניהם במידע על הלקוח ומחשש לתמחור טורפני שיביא לחיסול המתחרים בתחום.

 

מנגד, חברות כרטיסי האשראי טוענות שאין שום סיבה למנוע מהן לשווק ביטוחים כמו כל סוכנות ביטוח אחרת כאשר כיום גם רשתות קמעונאיות כמו סופר פארם משווקות ביטוחים ללקוחות שלהם. לשיטתן, הדבר יוזיל פרמיות ללקוחות מכיוון שחברות האשראי יסתפקו בעמלה נמוכה יותר מאלו שגובים סוכני הביטוח מחברות הביטוח.

x