$
הכסף

בעקבות חשיפת כלכליסט

"לאפשר לבנקים לתת ייעוץ פנסיוני לעובדים במתחמי המעסיקים הוא רעיון גרוע"

כך כתב עקיבא קלימן, יו''ר הפורום מנהלי ההסדרים הפנסיוניים, לשר האוצר וסגנו איציק כהן מש"ס, שיזם את המהלך לביטול המגבלות הקיימות על מתן ייעוץ פנסיוני על ידי בנקים בארץ - כפי שנחשף בכלכליסט; לדבריו, זהו רעיון "שעלול לפגוע במעסיקים, בעובדים, בפנסיה ובעשרות אלפים שעוסקים בתחום. יביא לפגיעה אנושה במקצועיות הייעוץ הפנסיוני ויחסל התחרות"

אדריאן פילוט 16:4413.01.20

"לאפשר לבנקים לתת ייעוץ פנסיוני לעובדים במתחמי המעסיקים הוא רעיון גרוע שעלול לפגוע במעסיקים, בעובדים, בפנסיה של העובדים ובעשרות אלפים שעוסקים בתחום", כך כתב בפנייתו היום (ב') עקיבא קלימן, יו''ר הפורום מנהלי ההסדרים הפנסיוניים, לשר האוצר משה כחלון וסגנו, איציק כהן (ש"ס), שיזם את המהלך לביטול המגבלות הקיימות על מתן ייעוץ פנסיוני על ידי בנקים בישראל.

 

 

עוד כתב קלימן, כי "פורום מנהלי ההסדרים מתנגד ליישום היוזמה שנחשפה הבוקר בכלכליסט והוסיף: "יוזמה זו תביא לפגיעה אנושה במקצועיות הייעוץ הפנסיוני, תחסל את התחרות בתחום ותעלה באופן ודאי את דמי הניהול לציבור החוסכים לפנסיה".

 

מימין הממונה על רשות שוק ההון והביטוח משה ברקת וסגן שר האוצר יצחק כהן מימין הממונה על רשות שוק ההון והביטוח משה ברקת וסגן שר האוצר יצחק כהן צילומים: אוראל כהן, עומר מסינגר

 

לדבריו של קלימן, סוכני הביטוח מעניקים ייעוץ פנסיוני מתוך ראייה הוליסטית של כלל צרכי החוסך ומשפחתו, זאת בניגוד לייעוץ החלקי הניתן בבנקים.

 

כמו כן, המהלך שיזם כהן יחד עם יוגב גרדוס המשנה לממונה על התקציבים באוצר, שגם מכותב למכתב, יפגע בכוח שניתן לעובד לבחור את הסוכן שלו במידה והבנקים ייכנסו למשוואה. "הסיבה היא שכוחם של הבנקים יחייב מעסיקים לעבוד איתם מסיבות שאינן קשורות כלל לייעוץ פנסיוני. לכל המעסיקים יש צורך באשראי שהבנקים מעניקים. כך ייצא שהייעוץ הפנסיוני יהפוך להיות חלק אינטגרלי בשיקולי המעסיק לגבי התנהלותו מול הבנק בכל הקשור להענקת אשראי", כותב קלימן.

 

לפי קלימן, כניסת הבנקים לתחום הייעוץ הפנסיוני תוביל בוודאות להעלאת דמי הניהול לחוסכים, שכן עמלת הבנקים שנקבעה בחוק גבוהה מדמי הניהול המקובלים בקרן פנסיה כיום ולכן התוצאה היא שעובד שיבחר לקבל ייעוץ מהבנק ישלם יותר דמי ניהול.

 

יוגב גרדוס סגן הממונה על התקציבים יוגב גרדוס סגן הממונה על התקציבים צילום: דוברות משרד האוצר

 

בסוף מכתבו, כאמור, קלימן ציין כי כניסת הבנקים תוביל גם לפגיעתן של עשרות אלפי משפחות המתפרנסות בכבוד מייעוץ פנסיוני למעסיקים ולעובדים.

 

כפי שנחשף היום ב"כלכליסט", כהן, יחד עם אגף התקציבים, מתכוונים להכניס לחוק ההסדרים החדש סעיף המבטל את המגבלות הקיימות על בנקים בכל הקשור למתן ייעוץ פנסיוני, זאת אחרי שאלו השתכנעו כי הדבר פוגע בחוסך וגורם לקבלת ייעוץ שאינו מקצועי והוא מוטה לטובת סוכנים שמקבלים תמריצים מהגופים המוסדיים שמייצרים את המוצרים הפנסיונים.

x