$
הכסף

נולד לכם ילד שני? לא צריך למהר לבחור לו מסלול בתוכנית חיסכון לכל ילד

לפי תיקון חקיקתי של רשות שוק ההון, הילד השני יצורף אוטומאטית למסלול שנבחר לאחיו הבכור אלא אם ההורה יבחר אחרת

רחלי בינדמן 14:3023.12.19

רשות שוק ההון מקלה על הורים בבחירת מסלול החיסכון בתכנית חיסכון לכל ילד. עד כה, עבור כל ילד שנולד ההורה היה צריך לבחור מסלול חיסכון ואם לא בחר אקטיבית בקופת גמל או בחיסכון בבנק ובאיזה מסלול, היה מצורף הילד למסלול ברירת המחדל לפי גילו (ילדים צעירים לקופת גמל במסלול רגיל וילדים בוגרים לחיסכון בבנק).

 

 

 

 

שינוי חקיקה לטובת ההורים שינוי חקיקה לטובת ההורים צילום: שאטרסטוק

 

כעת כדי להקל על הנטל הבירוקרטי בוצע שינוי חקיקה לפיו מסלול ברירת המחדל עבור ילד שני יהיה המסלול בו בחר ההורה עבור הילד הקודם, באופן זה ההורה יוכל לבצע את הבחינה והבחירה פעם אחת והיא תחול על כל הילדים של ההורה. בנוסף, באופן זה מסלול ההשקעה בו ינוהלו כספי הילד ישקף בצורה הטובה ביותר את העדפת ההורים.

 

עוד נקבע במסגרת התיקון, כי הורה למספר ילדים יוכל לעדכן פרטים עבור כל הילדים בטופס אחד, וזאת בשונה מהמצב הקודם בו ההורה נדרש למלא טופס עבור כל אחד מילדיו.

 

תוכנית חיסכון לכל ילד העבירה חלק מקצבת הילדים (50 שקלים ועוד 50 שקלים במידה וההורים בחרו להגדיל את הסכום) לחיסכון שניתן יהיה לפתוח בגיל 18 או בקופת גמל או בחיסכון נושא ריבית בבנק. דמי הניהול של הקופה משולמים על ידי המדינה (מדובר בעלויות נמוכות מאד שכן במכרז התכנית הקרנות הסכימו לדמי ניהול אפסיים) והילדים מקבלים נקודת פתיחה לחיים הבוגרים.

 

מנכ"ל איגוד בתי ההשקעות, עו"ד נמרוד ספיר מסר: "אנו מברכים על המהלך של רשות שוק ההון ורואים בו צעד חשוב לייעול ופישוט התהליכים בעניין התוכנית לחיסכון לכל ילד ולהקלה על ההורים החוסכים. כפי שהוכיח מחקר הביטוח הלאומי שפורסם באחרונה, חשוב לשנות את ברירת המחדל בתוכנית לברירת מחדל אשר תניב את התשואה הגבוהה ביותר לילדים. כפי שנטען במחקר, קיימת חשיבות רבה למסלול החיסכון אותו בוחרים ההורים עבור ילדיהם, ולכן חשוב שככל שההורה אינו בוחר את מסלול החיסכון – יופקד הכסף כברירת מחדל במסלול אשר יניב לילד את סכום החיסכון הגבוה ביותר. הדבר חשוב שבעתיים על רקע הריבית הנמוכה הקיימת כיום בשוק".

 

 

x