$
הכסף

עצמאים? אתם יכולים לחסוך עשרות אלפי שקלים ב-4 ימים

סוף השנה מתקרב ועימו המועד האחרון לביצוע מספר מהלכים פשוטים שישאירו אצלכם אלפי ועשרות אלפי שקלים בהקטנת חובות המס

לירן זוהר 12:4722.12.19

זה ידוע כמה ביטוח הפנסיה בעל חשיבות רבה כשמדובר בעובדים שכירים, אך כשמדובר בעצמאיים זה עניין חשוב ואף משתלם פי כמה. בישראל יש מעל לחצי מיליון עצמאיים ומשרד האוצר השיק עבורם בשנת 2017 את חוק החובה לפנסיה לעצמאיים לפיו הם מחויבים בתשלום ביטוח פנסיוני. מי שלא יסדיר את תשלומי הפנסיה עד סוף שנת המס הנוכחית, יקבל קנס מנהלי ובנוסף לא יקבל החזר מס שולי על הוצאות ביטוח הפנסיה כהוצאת מוכרת. קרן פנסיה היא השקעה מעולה מאחר והיא צוברת תשואה של 6-15% ולכן זה מאוד משתלם לעצמאיים וכך, הם גם דואגים לעתידם.

 

 

אם אתם עצמאים תוכלו לבצע אחד או יותר מהפעולות המפורטות מטה ולחסוך לא מעט כסף:

 

1. וודאו שהפקדתם את מלוא הסכום האפשרי לקרן השתלמות - אפשר להפקיד לקרן ההשתלמות עד לגובה 11,745 שקל , או 4.5% מהשכר וזה מוכר כהוצאה בדוח השנתי.

 

2. הפקדת חובה לפנסיה - עצמאים חייבים להפקיד לעצמם חיסכון פנסיוני על פי חוק מדינה מינואר 2017, ואם לא יפקידו אף צפויים לקנס מנהלתי, כך למעשה אתם מסייעים לעצמכם לחסוך בחיסכון הפנסיוני.

 

3.ביטוח חיים - ניתן להפקיד את הכספים העודפים לביטוח החיים עד לגובה של 25% מההכנסה השנתית. הפקדה זו מוכרת בדוח השנתי כהוצאה.

 

4. אובדן כושר עבודה - התקרה לרכישת ביטוח אובדן כושר עבודה לעצמאי לצורך הטבת מס היא 3.5% מההכנסה או 3.5% מפעמיים וחצי השכר הממוצע – התקרה הנמוכה מבניהם. חשוב לציין, לא ניתן לקבל הטבת מס ברכישת אובדן כושר עבודה במסגרת קרן הפנסיה

 

5. מכירה רעיונית של פוליסת חיסכון – כיום, כשרבים מהפנסיונרים לא באמת יוצאים לפנסיה, אלא הופכים לעצמאים ואחרים ממשיכים לעבוד כשעוד כוחם במותנם, ילידי 48' יכולים להנות הטבת מס אותה יכולים לנצל המאפשרת להם לקבל פטור מס רווח הון על רווחים של עד 13,200 שקל בשנה ואף יותר לבני זוג. יש לפנות לחברת הביטוח ולבצע מכירה רעיונית של הפוליסה.

 

לירן זוהר, סמנכ"ל פנסיה וביטוח בחברת ROBIN לירן זוהר, סמנכ"ל פנסיה וביטוח בחברת ROBIN צילום: טל זוהר

 

 

6. ניצול הפסדים במכירת ניירות ערך - במידה ומומשו נכסים במהלך השנה ושולם מס רווח הון ניתן לנצל עד סוף השנה את הירידות האחרונות לקבלת החזר מס. יש לבצע מכירה של נייר הערך ההפסדי ואת הקיזוז יבצע הבנק באופן אוטומטי. חשוב לציין, גם במידה ולא צברתם רווחים במהלך השנה באפשרותכם כעת לממש רווחים ולצידם לקזז הפסדים.

 

7. חיסכון נוסף שניתן לבצע הינו באמצעות קופת גמל להשקעה שהינו כלי חיסכון שהושק בשנת 2016. קופת הגמל להשקעה מאפשרת לחוסכים למשוך את הכספים בכל שלב בכפוף למס רווח הון בדומה למכשירי חיסכון אחרים. אך בניגוד אליהם בקופת הגמל להשקעה ניתן לשנות את מסלול ההשקעה מבלי שהאירוע יחשב אירוע מס.

 

לדוגמא באפשרותך כעת להעביר את הכספים ממסלול מנייתי למסלול סולידי יותר מבלי לשלם מס רווח הון על הרווחים.

עם זאת, אם תחליטו למשוך את הכסף כקצבה לאחר הפרישה תוכלו ליהנות מהטבת המס שמקנה קצבת הפרישה.

 

כידוע, מומלץ להשאיר כסף בצד בחיסכון, להוצאות בלתי צפויות או לכל צרה שלא תהיה, אם אתם מחפשים תוכנית חיסכון עם אפיק השקעה נוח ופשוט שיכול להניב תשואה גבוהה יותר זהו בהחלט פתרון מספק. החיסכון בקופת הגמל להשקעה מוגבל בתקרה שנתית שעומדת השנה על 70,281 שקלים.

 

הכותב הוא סמנכ"ל פנסיה וביטוח בחברת ROBIN

x