$
צרכנות פיננסית

מקס לא מחכה לרשות: מבקשת מידע מלקוחות כדי לשווק ביטוח

הממונה על רשות שוק ההון עדיין מתלבט אם לתת לחברות האשראי להיכנס לשיווק ביטוח, אך זה לא מפריע לחברת כרטיסי האשראי מקס לבקש אישור מלקוחותיה להשתמש במידע שיש לה עליהם כדי להיערך עם הצעות בתחום. הרשות: "הנושא בטיפול"

רחלי בינדמן 08:0204.12.19

חברת כרטיסי האשראי מקס (לשעבר לאומי קארד) טרם קיבלה את היתר רשות שוק ההון לשווק ביטוחים ולהקים סוכנות ביטוח, אך היא כבר ממהרת לבקש את אישור לקוחותיה להעביר את המידע שהיא מחזיקה עליהם לסוכנות הביטוח שלה, שטרם הוקמה, וזאת לצורך מטרות שיווק של מוצרי ביטוח.

 

מקס פנתה ללקוחות שלה, מחזיקי כרטיס האשראי ונוטלי ההלוואות, וביקשה מהם לאשר בלחיצה את הסכמתם להעברת המידע. הכותרת של הפנייה הדיגיטלית היא "חדשות טובות! מקס הגישה בקשה להקים סוכנות ביטוח. כדי שהסוכנות תוכל להציע לך, מרגע קבלת הרישיון, ביטוח בהתאמה אישית, אנו צריכים לקבל את הסכמתך מראש".

 

מנכ"ל מקס רון פאינרו והממונה על רשות שוק ההון משה ברקת מנכ"ל מקס רון פאינרו והממונה על רשות שוק ההון משה ברקת צילומים: עמית שעל, אוראל כהן

 

מקס פנתה לפני כחצי שנה לרשות שוק ההון בבקשה לקבל רישיון לשיווק ביטוח. כפי שנחשף ב"כלכליסט", הממונה על שוק ההון משה ברקת העביר את ההכרעה בעניין לרשות התחרות ולעו"ד מיכל הלפרין העומדת בראשה במטרה שהרשות תבדוק אם כניסתה של חברת כרטיסי האשראי לתחום שיווקי ביטוח תסייע לתחרות או תפגע בה. נשיא לשכת סוכני הביטוח ליאור רוזנפלד שלח לאחרונה מכתב חריף לברקת שבו הוא קורא לו שלא לאשר למקס להיכנס לתחום הביטוח בטענה כי מדובר בשחקן בעל כוח משמעותי הן מול בתי עסק שאת עסקאותיהם הוא סולק והן מול הציבור הרחב שלו הוא מעניק הלוואות ונותן מסגרת אשראי בכרטיסי חיוב, והוא עלול לנצל את כוחו זה כדי להפעיל עליהם לחצים לקנות דרכו ביטוחים.

 

מנגד, כבר במצגות של לאומי קארד לקראת מכירתה הוצג תחום הביטוח כמנוע צמיחה ומחולל תחרות, כך שמקס מבקשת לנצל את מאגרי המידע המשמעותיים שלה כדי להציע הצעות ביטוח ללקוחות שיהיו תחרותיות לאלו שמציעות סוכנויות הביטוח וסוכני הביטוח ששולטים היום על עולמות התיווך בביטוח. במקס אף מעוניינים להיכנס לעולמות שיווק מוצרי השקעה כמו קופות גמל להשקעה ופוליסות ביטוח פיננסיות. מנכ"ל מקס רון פאינרו הצהיר באירוע השקת המיתוג החדש מקס במרץ האחרון כי "נקים סוכנות ביטוח – המטרה היא שהפוליסה הראשונה תצא השנה".

 

בפנייה של מקס ללקוחות מוסבר כי היא והסוכנות ישתמשו במידע שברשותם על הלקוח - שכולל שם, תעודת זהות, גיל, מצב משפחתי, מקום מגורים, קיומה או היעדרה של משכנתא, הרגלי בזבוזים ואשראי שניתן - "לצורך מחקרים וניתוחים שונים, למטרות מתן שירות וכן למטרות שיווק ודיוור ישיר וכדי להציע הצעות ערך כולל מוצרים ושירותים שונים שיוצעו על ידי מקס או הסוכנות מפעם לפעם, כגון מוצרי ביטוח, חיסכון ומוצרים פיננסיים אחרים שעשוי להיות ללקוח עניין בהם. זאת על בסיס נתוניו האישיים, לרבות באמצעות הדואר האלקטרוני או מערכת חיוג אוטומטית ובאמצעות הודעות SMS, או בכל אמצעי תקשורת אחר".

 

מקס מבקשת את האישור הזה שכן אחרת אסור לה בשום צורה רגולטורית להשתמש במידע על הלקוח לעניינים שחורגים מהשירותים שלה כחברת כרטיסי אשראי. מקס בעצם מבקשת את הסכמת הלקוחות מראש להשתמש במידע שברשותה עליהם כדי לנתח אילו מוצרי ביטוח יתאימו להם, כך כשמיד עם מתן הרישיון, יוכלו לשווק להם מוצרי ביטוח. אם פנייתה של מקס לרשות שוק ההון תידחה לבסוף, אין באמת משמעות להסכמת הלקוח או לאי־הסכמתו שכן המידע ממילא קיים אצל מקס.

 

לא ברור איזה רגולטור אמון על הקביעה אם עצם הפנייה ללקוחות בשלב זה היא לגיטימית. מי שמפקח על מקס הוא הפיקוח על הבנקים אך מי שיפקח על סוכנות הביטוח, אם תקום, היא רשות שוק ההון.

 

אם ברקת יחליט לאשר למקס לשווק ביטוחים, השאלה היא גם האם יסכים לכך באופן גורף לשלוש חברות כרטיסי האשראי או ייאלץ לאסור לשווק ביטוח על חברת כאל, שנותרה בידיים של בנק דיסקונט ולכן מוגדרת כתאגיד בנקאי.

 

מבנק ישראל נמסר בתגובה: "אנו בודקים את הנושא". ממקס נמסר: "כפי שציינו בפני לקוחותינו, הגשנו לרשות שוק ההון בקשה לרישיון סוכנות ביטוח ואנחנו ממתינים לאישור הממונה".

 

מרשות שוק ההון נמסר: "הנושא מטופל על ידי הרשות".

 

ממקס נמסר בתגובה: "מקס מצפה להצטרף לתחרות שמובילה רשות שוק ההון ולהציע מוצרי ביטוח וחיסכון. כפי שציינו בפני לקוחותינו, הגשנו לרשות בקשה לרישיון ואנחנו ממתינים לאישור".

x