$
הכסף

הביטוח הסיעודי הפרטי ייעלם? גם הראל בדרך להפסיק לשווקו

הראל היא השחקנית הגדולה בתחום, עם נתח של 30%; גם הפניקס, כלל ומגדל צפויות ללכת בעקבותיה; מוקדם יותר היום הודיעה מנורה כי תפסיק לשווק את תוכניות הסיעוד הפרטיות

רחלי בינדמן 18:4228.10.19

אחרי ההכרזה המפתיעה של מנורה מבטחים היום (ב') לסוכני הביטוח, על החלטתה לחדול כליל מלשווק ביטוחי סיעוד פרטיים בגלל סביבת הריבית הנמוכה ודרישות ההון הגבוהות שדורש התחום, לכלכליסט נודע כי מדובר היה רק בסנונית ראשונה.

 

חברת הביטוח הראל, השחקנית הגדולה בתחום הסיעוד הפרטי עם נתח שוק של כ-30% מהענף, בוחנת אף היא יציאה מהתחום ובעקבותיה צפויות לפעול גם הפניקס, כלל ומגדל. הרקע - החלטת מבטחת המשנה הגדולה שספגה את רוב הסיכון של חברות הביטוח המקומיות, סקור, לצאת מהתחום.

 

(ארכיון) (ארכיון) צילום: שאטרסטוק

 

התארכות תוחלת החיים לצד סביבת הריבית הנמוכה מאלצות את חברות הביטוח להקצות מאות מיליוני שקלים עבור ביטוחי הסיעוד שלא ניתן לחלק כדיבידנד. דרישות הון מחמירות שיובאו לישראל לפני שנתיים מאירופה אילצו את החברות הגדולות בענף להגדיל במאות אחוזים את ההפרשות שלהם לביטוחים מסוג זה וההצדקה הכלכלית לשיווקן ירדה מאוד.

 

מדובר בתופעה דומה לזו של ביטוחי המנהלים עם מקדם הקצבה המובטח שחדלו לשווק אותם ב-2013 על רקע התארכות תוחלת החיים וחוסר הודאות שבהבטחת קצבה קבועה לאורך כל חיי הפנסיונר שלא תושפע מכך. באנגליה כבר לא משווקים ביטוחים סיעודים פרטיים ובארה"ב יש רק שש חברות ביטוח המשווקות ביטוחים כאלה.

 

כיום יש כ-700 אלף מבוטחים בביטוחים הסיעודיים הפרטיים אך מרבית הציבור - כ-4 מיליון איש מבוטחים בביטוחים הסיעודים של קופות החולים. לצידם עוד כ-3.5 מיליון איש שלא מבוטחים כלל. לפי הערכות אחד מכל שלושה אנשים יהפוך לסיעודי במהלך חייו.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x