$
הכסף

בלעדי לכלכליסט

45 יום גורליים לברקת: עשוי לאבד את סמכויות הפיקוח על חלק מהשירותים החוץ בנקאיים

בישיבה שנערכה אתמול, בהשתתפות בכירי הרגולטורים במשרד האוצר ובשוק ההון, הוחלט להקים צוות שייבחן האם יש להפקיע מרשות שוק ההון את הסמכויות שקיבלה במסגרת חוק שטרום - על נותני שירותי התשלום; שר האוצר אמור לקבל החלטה בנושא אחרי החגים, כאשר ביצוע שינויים - במהלך שיהיה חריג ביותר ומרחיק לכת - יידרוש תיקון חקיקה

רחלי בינדמן 15:1007.10.19

ישיבה דרמטית של צמרת הרגולטורים במשרד האוצר ובשוק ההון התקיימה אתמול (א') - ובסיומה הוחלט להקים צוות של אגף התקציבים באוצר, במטרה לבחון האם להפקיע מרשות שוק ההון את הסמכויות שקיבלה במסגרת חוק שטרום - על נותני שירותי התשלום.

 

מי שיקבל את ההחלטה לאור המלצות הצוות, שיכלול את היועץ המשפטי של משרד האוצר עו"ד אסי מסינג ואת אנשי אגף התקציבים יוגב גרדוס וכפיר בטט, הוא שר האוצר - ועוד לא ברור בשלב זה אם אמנם יהיה זה משה כחלון. בגל מקרה, אם יוחלט לבסוף לבצע שינוי, הדבר יידרוש תיקון חקיקה.

 

משה ברקת משה ברקת צילום: עמית שעל

 

בישיבה, שנוהלה על ידי סגן שר האוצר ח"כ איציק כהן מש"ס, נכחו הממונה על שוק ההון משה ברקת, יו"ר רשות ניירות ערך ענת גואטה, נציג המפקחת על הבנקים דני חחיאשווילי, גרדוס ועו"ד מסינג.

 

אף על פי שברקת הציג תוכנית סדורה לפיקוח הרשות תחתיו על כלל נותני השירותים הפיננסים החוץ בנקאיים, הוטחו כנגדו טענות על התנערות מסמכויות הפיקוח ושיהוי במתן רישיונות לאלפי מבקשים בתחום החוץ בנקאי.

 

הקרב הגדול נסב על סוגיית הפיקוח על השחקנים הגדולים בשוק התשלומים - לדוגמת אפל פיי וגוגל פיי - כאשר בבנק ישראל שבו והבהירו כי הם מוכנים לקבל על עצמם את הפיקוח עליהם, לאחר שלפני שנה הפסידו בקרב על דרישה דומה מול הממונה הקודמת דורית סלינגר.

 

עו"ד אסי מסינג עו"ד אסי מסינג צילום: דוברות משרד האוצר

 

ברקת תהה אם בכוונת האוצר להותיר אותו לבסוף רק עם שחקנים קטנים מאוד; אז סוכם על הקמת צוות של אנשי אגף התקציבים באוצר, שיציג את מסקנותיו לשר הממונה לאחר החגים. הדברים כוללים פיקוח על נותני שירותים פיננסיים חוץ בנקאיים ובהם חלפני כספים, חברות אשראי ונותני שירותי תשלום, שכולם אמורים - לפי חוק שטרום - לפעול תחת רשות שוק ההון.

 

הבוקר נחשף בכלכליסט מכתב ששלח מסינג לרשות שוק ההון, בו דרש להתעלם מטיוטת תזכיר חוק בנושא שחקני התשלום שהפיצה הרשות להערות משרדי הממשלה בשבוע שעבר, תוך שהוא מבהיר כי סמכויות הפיקוח נמצאות עוד בבחינה.

 

סגן השר כהן, מביע לאחרונה חוסר שביעות רצון מהתנהלות ברקת, ועל פניו קיימת האפשרות שהפיקוח על השחקנים החוץ בנקאיים - או לפחות על חלקם - יילקח מידי הרשות; אם הדבר אכן יתרחש, מדובר במהלך חריג ביותר ומרחיק לכת.

 

מנגד, ברשות טוענים כי לא יעלה על הדעת שבנק ישראל, ששומר על יציבות הבנקים, יפקח על מתחרים אפשריים במערכת הבנקאית בבחינת "לתת לחתול לשמור על השמנת".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x