$
הכסף

בדרך לבנק חברתי ראשון: "עוגן" קיבל רישיון למתן אשראי מרשות שוק ההון

עוגן הוא ארגון פיננסי ללא כוונת רווח, העוסק באספקת אשראי נגיש בריבית נמוכה ליחידים ומשפחות בעלי הכנסה נמוכה, עסקים זעירים וקטנים, רוכשי דירה ראשונה וכו'

חזי שטרנליכט 18:0125.09.19

האם הבנק החברתי הראשון בישראל יוצא לדרך? "עוגן", ארגון פיננסי ללא כוונת רווח, העוסק באספקת אשראי לאוכלוסיות שמתקשות בדרך כלל להשיג אשראי בריביות סבירות, מקבל היום (ד') את אישור הממונה על שוק ההון, ד"ר משה ברקת, למתן אשראי. האישור עומד בדרישות נוהל הרישוי החדש, שהצליח לעורר לא מעט ביקורת מגורמים חוץ בנקאיים בשבועות האחרונים. הפעם נראה שמדובר בסנונית ראשונה להפעלת הנוהל החדש.

 

לפי רשות שוק ההון, "עוגן" עומד בדרישות המקצועיות של נוהל הרישוי החדש שפורסם במהלך אוגוסט השנה. "עוגן" מספק אשראי נגיש בריבית נמוכה בין היתר ליחידים ומשפחות בעלי הכנסה נמוכה, עסקים זעירים וקטנים, רוכשי דירה ראשונה, מוסדות ללא כוונת רווח ועוד. לחברה יש כיום היצע אשראי של כ-300 מיליון שקל, והיא עשויה להפוך לבנק החברתי הראשון בישראל.

 

 

 

ד"ר משה ברקת ד"ר משה ברקת צילום: עמית שעל

 

בניגוד לבנק הדיגיטלי שמתכננים להקים מריוס נכט ופרופ' אמנון שעשוע, ושקיבל את אישור הפיקוח על הבנקים ולכן יהפוך לבנק דה-פקטו לכשיקום, האישור של רשות שוק ההון מסדיר למעשה מתן אשראי חוץ בנקאי. כלומר לא מדובר בהגדרה מדויקת של בנק, שיכול למנף כל פיקדון לצורך מתן אשראים. אבל מדובר בקפיצת דרך חשובה שכן הסדרת ענף האשראי החוץ בנקאי, תכלול בהמשך גם פיקוח רציף מצד רשות שוק ההון, ובכך תגביר את התחרות בתחום מתן האשראי במשק הישראלי, על ידי יצירת אלטרנטיבה למערכת הפיננסית המסורתית.

 

שר האוצר, משה כחלון ציין כי "מתן הרישיון עונה על שתי מטרות: פתיחת התחרות בבנקאות ויישום מדיניות כלכלית-חברתית עם חמלה. יחד עם מתן הרשיון לבנק דיגיטלי על ידי בנק ישראל השבוע, אנחנו מאותתים את הכיוון אליו הולך שוק הבנקאות – תחרות. רשות שוק ההון עושה היום מהלך חשוב ואני מצפה שימשיכו בכך כדי שגופים נוספים יקבלו את הרישיון במהרה״.

 

הממונה על שוק ההון, ד"ר משה ברקת: "הרישיון אותו הענקתי היום לעוגן, מהווה הוכחה כי כאשר מדובר בגוף מסודר ורציני, אין כל בעיה לעמוד בדרישות הנוהל החדש שפורסם. בחודשים האחרונים אנו מקדמים באופן אינטנסיבי את נושא השירותים הפיננסיים המוסדרים, ועלינו מדרגה בטיפול בנושא בצורה יעילה המקדמת בסדרי העדיפות מחוללי תחרות במערכת הפיננסית לרבות גופי פינטק. בימים הקרובים אנו צפויים להפיץ נוסח מוצע של טיוטת מתווה פיקוח על נותני שירותי תשלום, זאת לאחר התייעצות עם בנק ישראל וגורמים נוספים. ניתן לומר כי הפיקוח על שירותים אלו עלה מדרגה בחצי השנה האחרונה על אף מחסור חמור במשאבים".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x