שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
צרכנות פיננסית

עומדים לצאת לפנסיה? זו הפגיעה הצפויה בקצבה החודשית שלכם

עדכון לוחות התמותה על ידי רשות שוק ההון תשפיע על גברים ונשים שחסכו בקרנות פנסיה ועומדים לצאת לגמלאות. גברים יספגו פגיעה בהיקף של מאות שקלים בשנה, נשים דווקא ירוויחו

חזי שטרנליכט 20:1916.07.19

גברים שעומדים לצאת בתקופה הקרובה לגמלאות וחסכו את כספם באמצעות קרן פנסיה צפויים לספוג פגיעה של כ-1% בקצבה החודשית שלהם. מנגד נשים שפורשות בדרך דומה, ייהנו דווקא מגידול של 0.3% לקצבה.

 

 

 

 

השפעה זו, שעשויה להרע את תנאי הקצבה של הגברים בהיקף של מאות שקלים בשנה (למי שחסך קצבה בהיקף של אלפי שקלים בחודש), תיגרם בעקבות עדכון של לוחות התמותה בקרנות הפנסיה שבוצעה היום על ידי רשות שוק ההון. העדכון הקודם של הטבלאות בוצע לפני קרוב לשנתיים באוקטובר 2017.

 

 

 

רשות שוק ההון, הביטוח והחיסכון הפנסיוני פרסמה היום טיוטה של הוראות שמעדכנת שני נתונים שונים. האחד הוא עדכון צפוי של שיעורי התמותה בביטוחי המנהלים, שלא אמור להשפיע על הקצבה החודשית של המבוטחים, שכן להם הובטח מקדם מטעם חברת הביטוח.

 

השפעת העדכון במקרה הזה היא על חברות הביטוח עצמן שעבורן הסיכון גדל, שכן השינוי בטבלאות התמותה שבעיקרו מצביע על גידול באורך החיים של הגברים, יוביל אותן להגדיל את ההפרשות שלהן במאות מיליוני שקלים.

 

(אילוסטרציה) (אילוסטרציה) צילום: שאטרסטוק

 

 

העדכון המהותי מבחינת הפנסיונרים הטריים שעומדים לפרוש בקרוב הוא עדכון לוחות התמותה שמשפיע גם על קרנות הפנסיה. לוחות התמותה הרשמיים נכונים ליום שבו הם מתפרסמים והם מציגים את ההסתברות של אנשים למות לפי הגילאים השונים.

 

ככל שגיל התמותה עולה, חלה שחיקה במקדם הפרישה בקרנות הפנסיה. זה כאמור איננו מובטח ומשתנה בעת עדכונים מעין אלה.

 

ההשלכה היא מיידית והיא בעיקרה על מי שעומד לפרוש לפנסיה ממש בתקופה הקרובה. מי שהוא כבר גמלאי ושמקבל קצבה מקרן הפנסיה שלו לא מושפע מהשינוי, וכך גם מי שצפוי לפרוש בעתיד הרחוק, בטווח של שנים קדימה. זאת, משום שעבור עמיתים פעילים שעדיין רחוקים מגיל הפרישה, מבוצע על ידי קרנות הפנסיה חישוב אקטוארי רבעוני, וההשלכה של עדכון הטבלאות תיפול על אוכלוסיה רחבה ולמעשה תתאפס מבחינה סטטיסטית.

 

המודל החדש של לוחות התמותה הנוגעות לביטוחי החיים שמיישמת רשות שוק ההון מניח שגבר שהוא בגיל 60 נכון לתחילת 2019, יראה עליה של 1% בשיעור תוחלת החיים החזויה שלו וזו תעמוד על 88.5 שנים. גבר בגיל 70 רואה עליה של 1.6% בתוחלת החיים החזויה שלו לגיל 88.9 שנים ומי שמלאו לו 80 מבתחילת השנה רואה זינוק של 3% בתוחלת החיים החזויה לו והיא עומדת על 90.5 שנים.

 

מצבן של הנשים מעט הורע. אף שאריכות החיים שלהן על פני הגברים משמעותית וגבוהה יותר, מי שמלאו לה 60 בתחילת 2019, נרשמת לה ירידה של 0.9% בתוחלת החיים לפי המודל החדש ל-90.4 שנים, ומי שמלאו לה 70 רואה ירידה של 0.3% בתוחלת חייה ל-90.4 שנים. השינוי החיובי הוא עבור מי שמלאו לה 80, לפי המודל החדש צפויה התוחלת חיים שלה לגדול ב-1.2% ל-91.6 שנים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x