$
הכסף

בלעדי

מי צריך כרטיס מפלסטיק: דומינוס תכבד תשלום בביט

בנק ישראל עדיין לא התיר לבנקים לפעול עם אפליקציות התשלומים שלהם בתוך בתי העסק, אך אלה כבר קובעים עובדות בשטח; ההסכם של הפועלים הוא הראשון עם רשת גדולה ומוכרת

רחלי בינדמן 09:1027.06.19

האם בקרוב ניפרד מכרטיס האשראי מפלסטיק? כחלק מהמרוץ של הבנקים לגרום לבתי עסק לכבד את אפליקציות התשלום שלהם, דומינוס חתמה הסכם עם בנק הפועלים – ותכבד תשלומים בביט.

 

 

רק לפני שבוע חשף "כלכליסט" כי לאומי ישתף פעולה עם חברת מסופוני התשלום Ipay, יקנה מאות מסופונים שיכבדו את פפר פיי ויפרוס אותם ב־400 בתי עסק שיסכימו לקבל תשלום דרכה, ובאחרונה חשפה פייבוקס של דיסקונט כי תאפשר להטעין דרכה את כרטיס הרב־קו.

 

סניף דומינוס פיצה סניף דומינוס פיצה צילום: צפריר אביוב

 

כעת, כ־2 מיליון משתמשי ביט, שמשתמשים בה בעיקר להעברת כסף בין אנשים פרטיים, או לכל היותר לעוסקים זעירים כמו קוסמטיקאיות וספרים, יוכלו לשלם בה בעת קנייה בסניפי דומינוס ובהזמנה מקוונת בביתם: יוצגו להם מספר אמצעי תשלום – כולל מזומן לשליח, כרטיס אשראי, ולראשונה תשלום דרך ביט. כך הלקוחות לא יידרשו להזין את פרטי כרטיס האשראי, שכבר מוזן בביט, ויוכלו להזמין מכל מקום, כולל בסניפים עצמם, מבלי להסתובב עם כרטיס פלסטיק או לזכור את פרטיו.

 

הן לאומי והן הפועלים רוצים להעמיק את שיתוף הפעולה עם עסקים, כך שיכבדו תשלום באפליקציות. כיום גם למקדונלד'ס ולסופר־פארם יש מעין "ארנקים" משלהן – אפליקציות שמאפשרות רכישה, גם בסניף, אחרי הזנת פרטי אשראי חד־פעמית – אך יש להן מעט משתמשים. בנוסף, אנשים מעדיפים אמצעי תשלום אחד שיכובד בשלל בתי עסק, ולא להוריד ארנק דיגיטלי ייעודי לכל אחד מהם.

 

בשלב זה האפליקציות מבוססות כרטיס אשראי – כל תשלום של לקוח דרכן כרוך בתשלום של בעלי האפליקציה (הפועלים או לאומי) לחברת האשראי שסולקת את התשלום (מקס בפפר פיי, ישראכרט בביט).

 

אריק פינטו, מנכ"ל בנק הפועלים אריק פינטו, מנכ"ל בנק הפועלים צילום: אוראל כהן

 

דומינוס תשלם לפועלים עמלת סליקה שאמורה להיות זהה לזו שהוא משלם לחברת האשראי שסולקת לו עסקאות בכרטיס אשראי, ולכן תהיה אדישה לסוג התשלום – אשראי או אפליקציה. הפועלים מצידו לא ירוויח בשלב זה: את העמלה שיקבל הוא יעביר לחברת האשראי הסולקת, וכדי להטמיע שימוש באפליקציה, יממנו דומינוס והבנק מבצעים והנחות ייחודיים למשלמים דרכה.

 

ההסכם כפוף לתנאי ההיתר, שטרם ניתן לבנקים, להציע לבתי עסק שירותי סליקה באפליקציות. בנק ישראל קיבל פנייה מהפועלים להיתר כזה כבר לפני כשנה. בימים אלה מגבש הנגיד פרופ' אמיר ירון מתווה שיהווה תנאי להיתר, ויכלול מגבלות על מחזורי השימוש באפליקציות, זאת בעקבות לחץ מצד חברות האשראי שהבנקים חויבו למכור (הפועלים הנפיק את ישראכרט, לאומי מכר את מקס לקרן השקעות אמריקאית).

 

אלה חשות מאוימות מהאפיק שיחליף בעתיד את כרטיס האשראי כאמצעי תשלום עיקרי. רק לאחר שהנגיד יפרסם את ההיתר, יתאפשר לשלם בביט עבור דומינוס פיצה, אלא שבנק ישראל מודע להתקשרות הזו, מה שמרמז על כך שהמגבלות אשר בכוונתו להציב על קצב ההשתלטות של האפליקציות כאמצעי תשלום בבתי עסק, יהיו מרוככות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x