$
צרכנות פיננסית

בלעדי לכלכליסט

רוח גבית לאשראי הצרכני שמעמידה מגדל: תקבל גישה למאגר נתוני האשראי

חברת הביטוח, שהחלה לחלק הלוואות צרכניות ללקוחותיה, קיבלה היתר מבנק ישראל להיחשף למידע הקיים במאגר - למרות שהיקפי הפעילות שלה לא עומדים בתנאי הסף. המשמעות: אפשרות להגדיל משמעותית את הפעילות ולתמחר באופן מדוייק יותר את הריביות

רחלי בינדמן 12:5701.05.19

חברת הביטוח מגדל תוכל להשתמש במידע הקיים במאגר נתוני האשראי החדש - החלטה הצפויה לאפשר לה להגדיל משמעותית את פעילות מתן האשראי הצרכני בה החלה בזהירות בחודש דצמבר האחרון, כך נודע ל"כלכליסט".

 

בנק ישראל נתן למגדל אישור להשתמש בנתוני המאגר למרות שאינה עומדת בדרישות הסף - מתן אשראי בהיקף 250 מיליון שקל בשנה. מגדל קיבלה את האישור למרות שעד כה העניקה ללקוחותיה אשראי ממקורותיה העצמיים, בהיקף של עשרות מיליוני שקלים בלבד.

 

 

שלמה אליהו ודורון ספיר שלמה אליהו ודורון ספיר צילומים: ענר גרין, עמית שעל

  

המשמעות מבחינת מגדל היא אדירה: כעת תוכל החברה להעניק אשראי ללקוחותיה תוך שימוש במאגר נתוני האשראי, וכך לקבל מידע נרחב יותר על סך ההלוואות בהן הם מחזיקים ועל היסטוריית העמידה שלהם בתנאי התשלומים. באמצעות המידע הזה תוכל מגדל לתמחר באופן מדוייק יותר את גובה הריבית שהיא דורשת - ואולי אף להוריד אותה ללקוחות ה"טובים". למגדל יש, כמובן, מידע משלה, המבוסס על ההפקדות הפנסיוניות של העובדים - שחושף אותה, בין היתר, לנתוני השכר שלהם למשל - אך כעת המידע שברשותה יהיה מקיף יותר.

 

לשלב את המוסדיים בשוק האשראי

 

מגדל החלה את פעילות האשראי הצרכני בפיילוט שהיא מבצעת בקרב לקוחותיה, במתן הלוואות המוגבלות עד לסכום של 100 אלף שקל ללא כל בטוחה. מתן האשראי מיועד ללקוחות נבחרים של החברה בלבד, על בסיס הפלטפורמה הטכנולוגית של חברת טריא (חברת ההלוואות הצרכניות) שגם מספקת למגדל מודל חיתום.

 

כיום מציעה מגדל את ההלוואות בריבית אטרקטיבית של פריים פלוס 3.35% - סביב ה-5% ריבית אפקטיבית; באמצעות המאגר הריבית המוצעת ללקוחות הטובים תוכל להיות אף נמוכה יותר.

 

למגדל כבר יש נגישות למאגר לקוחות גדול שגם נוטלים ממנה כבר שנים הלוואות מתוך כספי החיסכון שלהם (קרנות ההשתלמות וקופות הגמל), ולאחרונה היא החלה להציע להם השלמת הלוואה נוספת ממקורותיה העצמיים - יקרה יותר, אך גם כזו שעשויה להיות תחרותית להצעות שהם מקבלים מהבנקים, בין היתר לצורך העמדת הון עצמי לרכישת דירה או לשיפוץ הבית.

 

ההחלטה של בנק ישראל לצרף את מגדל למאגר מקורה ברצון לשלב את הגופים המוסדיים ולהפוך גם אותם לשחקנים פעילים יותר בשוק האשראי, וכך להגביר את התחרות באשראי הקיימת הצרכני. זאת, למול התחרות הגוברת גם מצידן של חברות כרטיסי האשראי שהופרדו מהבנקים, מקס וישראכרט.

 

מגדל, כמובן, תידרש במקביל גם להציג את היקפי הפעילות ואת כושר ההחזר של הלווים שלה במאגר, באופן שישפיע גם הוא על דירוג האשראי שיקבלו, אם כי כאמור בשלב זה מדובר בפעילות בהיקף קטן מאוד.

 

לא מן הנמנע כי מתן ההיתר למגדל יעודד גופים מוסדיים מתחרים להקים פעילות דומה. נזכיר כי מנכ"ל מגדל דורון ספיר ניהל טרם מינויו לתפקיד את חברת כרטיסי האשראי כאל, ויש לו היכרות טובה עם תחום האשראי הצרכני.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x