$
הכסף

מהיום - מעסיקים יחוייבו לצרף עובדים חדשים לאחת מקרנות הפנסיה המוזלות

החלק המשמעותי ברפורמת פנסיית ברירת המחדל נכנס היום לתוקף ועשוי לחולל מפץ במערך הכוחות בשוק הפנסיה

רחלי בינדמן 11:2101.04.19

החל מהיום כל עובד חדש שיצטרף למקום עבודה יצורף על ידי מעסיקו לאחת מ-4 קרנות פנסיה מוזלות שנבחרו על ידי משרד האוצר – מיטב-דש, הלמן אלדובי, אלטשולר שחם או פסגות. זאת אלא אם יבחר אקטיבית בקרן פנסיה אחרת.

 

 

 

מדובר במפץ משמעותי בשוק הפנסיה שכן עד כה מעסיקים היו נוהגים לצרף עובדים פאסיבים (רוב העובדים) לקרן ברירת המחדל שנבחרה על ידי המעסיק שהייתה לרוב אחת מ-5 קרנות הפנסיה הגדולות.

 

שר האוצר משה כחלון שר האוצר משה כחלון צילום: משה מילנר, לע"מ

 

במשרד האוצר העניקו הגנת ינוקא לקרנות של בתי ההשקעות בתנאי המכרז שבו נבחרו לבסוף במטרה לאפשר להן לצבור נתח שוק ולתת משקל נגד לחמש הקרנות הגדולות של חברות הביטוח השולטות במעל 90% מנתח השוק הפנסיוני. הקרנות מצידן התחייבו לדמי ניהול מאד נמוכים לכל מי שיצטרף אליהן, דבר שגרר לשחיקת דמי הניהול בתעשייה כולה כך שהיום הפערים בין דמי הניהול שמציעות הקרנות המוזלות לאלו שמציעות הקרנות הגדולות לא גדולים.

 

המטרה המרכזית של הרפורמה הייתה לסייע לעובדים "החלשים" נעדרי כוח המיקוח, עובדי כוח האדם, ועובדים בעלי שכר מינימום העובדים בארגונים שלא הצליחו להשיג להם דמי ניהול מופחתים. עבור עובדים אלו מדובר בדרמה של ממש שכן אם עד לא מזמן הם צורפו לא פעם לקרנות פנסיה בדמי ניהול מקסימליים של 6% מההפקדות ו-0.5% מהצבירה כיום עובדים חדשים כאלה יצורפו לקרנות בדמי ניהול הנמוכים משמעותית. בנוסף, לא פעם עובדים כאלו צורפו לביטוחי מנהלים יקרים עוד יותר וכעת יש לצרפם כאמור לאחת מקרנות הפנסיה המוזלות.

 

לא מעט מעסיקים בעיקר בארגונים גדולים סבורים שקרנות הפנסיה המוזלות אינן הפתרון האולטימטיבי לעובדים שלהם ופועלים יחד עם סוכנויות הסדרים פנסיונים של חברות הביטוח לקיים פגישות אישיות עם העובדים כדי לעודד אותם לבחירה מושכלת ועצמאית. עם זאת, מטבע הדברים משאבים אלו יוקדשו בעיקר לעובדים "הרווחים" יותר לחברות הביטוח בעלי השכר הגבוה יותר בעוד עובדים בעלי שכר וצבירות נמוכות סביר שאמנם ישוייכו אוטומטית לקרנות המוזלות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x