$
הכסף

בנק ישראל: העלאת גיל הפרישה לנשים תשפר את הפנסיה שלהן

לפי המחקר, העלאת גיל הפרישה יחד עם העלייה בתוחלת החיים הגדילו את ההשתתפות בכוח העבודה בקבוצות הגיל המבוגרות. בקרב הנשים יש חלק בלתי מבוטל מהן שפורשות אחרי גיל הפרישה הרשמי

עמרי מילמן 11:1012.03.19

העלאת גיל הפרישה הרשמי (הסטטוטורי) מהווה סמן לתזמון גיל הפרישה ותביא לעלייה בגיל הפרישה בפועל - מה שממליצים עליו בממשלה ובבנק ישראל כבר שנים בנוגע לנשים. הדבר צפוי לשפר את החיסכון הפנסיוני של נשים ואת הרווחה הכלכלית שלהן לאחר הפרישה. כך עולה ממחקר חדש שמפרסם היום (ג') בנק ישראל.

 

 

 

גיל הפרישה הנמוך של נשים (62) בהשוואה לזה של גברים (67) פוגע בהן משום שתוחלת החיים של הנשים גבוהה יותר מזו של גברים והן משום שבמשך השנים הן צוברות פחות חיסכון לאור הפערים הקיימים.

 

לפי הממצאים, העלאת גיל הפרישה השפיעה הן על גברים ונשים בעלי השכלה על תיכונית והן על גברים ונשים בעלי השכלה תיכונית או פחותה. עוד מעלה הניתוח כי בקרב הנשים יש שוני בגיל הפרישה בפועל (האפקטיבי) וכי חלק בלתי מבוטל מהן פורשות אחרי גיל הפרישה הרשמי.

 

 

ארכיון ארכיון צילום: שאטרסטוק

 

 

המחקר של בנק ישראל בחן, בין היתר, את ההשפעה של העלאת גיל הפרישה לנשים מ-60 ל-62 ולגברים מ-65 ל-67.

 

לפי המחקר, העלאת גיל הפרישה יחד עם העלייה בתוחלת החיים הגדילו את

ההשתתפות בכח העבודה בקבוצות הגיל המבוגרות. כך למשל, בין 2005 ל-2009 שיעור ההשתתפות של נשים בנות 61-60 גדל ב-9 נקודות האחוז, ושיעור ההשתתפות של גברים בגילאי 66-65 גדל ב-17 נקודות האחוז.

 

להעלאת גיל הפרישה לנשים יש השפעה לא רק על הנשים עצמן. על פי תחזית הלמ"ס, אם ב-2016 כ-11% מהאוכלוסייה היתה מעל גיל 65, שיעור זה יגדל עד 2045 ל-15% כך שגם יחס התלות של האוכלוסייה המבוגרת באוכלוסייה העובדת תלך ותגדל. כך שכל עוד הממשלה לא תעלה את גיל הפרישה העול על הביטוח הלאומי ועל כוח העבודה רק יילכו ויגברו.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x