$
הכסף

עכשיו זה רשמי: לאומי קארד נפרדה מלאומי

נגיד בנק ישראל אמיר ירון, העניק היום לקרן ורבורג פינקוס היתר שליטה בחברת לאומיקארד, אותה רכשה תמורת 2.5 מיליארד שקל. "מצפה שלאומי קארד תגביר את התחרות באשראי לעסקים קטנים"

רחלי בינדמן 17:3220.02.19

נגיד בנק ישראל אמיר ירון, העניק היום לקרן ורבורג פינקוס היתר שליטה בחברת לאומי קארד, לאחר תהליך לבחינת נאותות הקרן בהיבטי אמינות, חוסן פיננסי, מימון עסקת הרכישה, והמודל העסקי המתוכנן של החברה.

 

 

ההסכם בין בנק לאומי וקרן וורבורג פינקוס נחתם ביולי 2018, כחלק מיישום החוק להגברת התחרות בבנקאות, בו נקבע ששתי חברות כרטיסי האשראי שבבעלות הבנקים הגדולים – לאומי קארד וישראכרט - יופרדו מהם. ההפרדה מלאומי יוצאת לדרך כשנה לפני המועד האחרון שנקבע בחוק.

 

נגיד בנק ישראל אמיר ירון, וירון בלוך יו"ר לאומי קארד נגיד בנק ישראל אמיר ירון, וירון בלוך יו"ר לאומי קארד

 

כזכור, הקרן רכשה את לאומי קארד תמורת 2.5 מיליארד שקל תוך שהיא מסתייעת במימון גופים מוסדיים בהובלת חברת הביטוח הראל ומתעתדת לצרף את המוסדיים גם כשותפי הון ולמכור להם 20% ממניות חברת כרטיסי האשראי. לאומי קארד צפויה לשנות את שמה בקרוב לשם 'מקס'.

 

בתוך כך חברת ישראכרט שבנק הפועלים נדרש למכור אף הוא, צפויה לפרסם תשקיף להנפקה כבר בחודש הבא כך שחברת כרטיסי אשראי אחת תהיה בבעלות פרטית, שניה ציבורית וכאל תישאר לעת עתה בידיים של בנק דיסקונט.

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון: "לאחר שבחנתי באופן מעמיק את מכלול ההיבטים הנוגעים להפרדת חברת לאומי קארד מבנק לאומי והפיכתה לגוף פיננסי עצמאי, החלטתי להעניק את היתר השליטה לקרן וורבורג פינקוס לרכישת לאומי קארד.

 

מתן ההיתר מאפשר את הפרדת החברה והפיכתה לגוף פיננסי עצמאי, מתוך מטרה לקדם את הרפורמה בשוק האשראי והתשלומים ולהכניס תחרותיות וחדשנות פיננסית בתחום חשוב זה. כניסה של גופים פיננסיים בינלאומיים לשוק הישראלי, כדוגמת הקרן שרוכשת את החברה, צפויה להביא ידע, ניסיון, וכלים חדשים בתחומי המימון והתשלומים, ומשקפת אמון בפוטנציאל לפיתוח המערכת הפיננסית הישראלית. אני מצפה שהחברה החדשה תשתמש ביכולות ובמידע הנמצא ברשותה לרווחת הצרכנים, תוך הגדלת התחרות והחדשנות, בדגש על תחום האשראי לעסקים קטנים וזעירים ".

 

המפקחת על הבנקים, ד"ר חדוה בר: "היום "נולד" גוף פיננסי עצמאי חדש בישראל ואנו גאים על כך. הפיקוח על הבנקים רואה בהפרדת חברות כרטיסי האשראי מנוף לקידום התחרות בתחום התשלומים ותחומי האשראי הקמעונאי, ופעל במרץ בשנתיים האחרונות כדי לקדם ולאפשר את הרפורמה.

 

"מאז אישור החוק לקידום התחרות חלה ירידה משמעותית בעמלות הסליקה שמשלמים העסקים הקטנים, מה שמעיד על הלחץ התחרותי שכבר נוצר בשוק. למשל, התחרות הצפויה על הלקוחות הקמעונאיים כבר הובילה את הבנקים לפתח אפליקציות תשלומים נוחות וזולות ללקוחות. אנו פועלים כדי שהציבור הרחב ימשיך להנות מהתחרות שתתפתח באמצעות הפרדת חברות כרטיסי האשראי, וצעדים מבניים נוספים שבנק ישראל מקדם".

 

נציג קרן ההשקעות, ורבורג פינקוס ויו״ר לאומי קארד, ירון בלוך אמר: ״אנחנו נרגשים וגאים מאוד על קבלת ההיתר מידי נגיד בנק ישראל, היתר הוא פרי שיתוף פעולה פורה של כל הנוגעים בדבר. בשם הקרן, אני רוצה להודות לנגיד, למפקחת על הבנקים וצוותה, ליועצת המשפטית של בנק ישראל, לשר האוצר ואנשי צוותו ומשרדו. עם קבלת ההיתר נפעל להשלמת העסקה כבר בימים הקרובים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x