$
הכסף

בלעדי לכלכליסט

נכט בדרך להקמת בנק דיגיטלי: הגיש בקשה לרישיון בנקאי

קבוצה בראשות מריוס נכט, ממייסדי צ'ק פוינט, הבהירה כי היא מעוניינת להשקיע 120 מיליון דולר בהקמת בנק דיגיטלי, אולם לא תעשה זאת ללא ביטוח פיקדונות וריסון הבנקים, בעיקר פפר של לאומי. במשרד האוצר מתנגדים בתוקף לדרישה לביטוח פיקדונות

רחלי בינדמן 07:0722.01.19

קבוצת נכט, שבראשות אחד ממייסדי צ'ק פוינט מריוס נכט ויו"ר ומנכ"ל חברת דלק US עוזי ימין, הגישה לפני שבוע לבנק ישראל תוכנית עסקית להקמת בנק דיגיטלי, כולל בקשה רשמית לרישיון בנקאי - כך נודע ל"כלכליסט". עלות הקמת הבנק נאמדת ב־120 מיליון דולר.

 

קבוצת נכט הגישה את הבקשה כשמונה חודשים לאחר שהמפקחת על הבנקים חדוה בר אמרה כי היא מעריכה שבתוך שנה יקום בנק דיגיטלי חדש בישראל.

 

אלא שהחזון הוורוד על בנק חדש שיתחרה בחמשת הבנקים הגדולים בישראל, שאותו התווה שר האוצר משה כחלון, נראה עדיין רחוק מלהתגשם: לקבוצה של נכט דרישות מוקדמות שהציבה כתנאי להקמת בנק דיגיטלי, שככל הנראה לא יקבלו את אישור הפיקוח על הבנקים. בקבוצת נכט לא מתכוונים לסגת מדרישות אלה.

 

הקבוצה, שמלווה בייעוץ פיננסי מצד המפקח על הבנקים לשעבר דודו זקן, הבהירה לבר ואנשיה כי תשקיע בהקמת הבנק רק אם המדינה תפעל להסרת שלושה חסמים מהותיים מבחינתה לתחרות: הסדרת ביטוח פיקדונות שיגן על המפקידים; הקמת לשכת שירות בנקאית - גוף חיצוני שיעניק שירותי מחשוב לגופים בנקאיים ואמור להוזיל סעיף הוצאה מרכזי זה; והחסם המרכזי על כניסת שחקנים לתחום - מניעת התנהגות טורפנית של הבנקים הקיימים.

 

במשרד האוצר מתנגדים בתוקף לדרישה לביטוח פיקדונות, ולכן ספק אם היא תתממש. לא ברור גם אם נכט יוותר עליה או ייסוג מהמהלך. לעומת זאת, נושא שירותי המחשוב נמצא בתהליך מכרזי שמוביל האוצר.

 

גם הדרישה השלישית של מניעת "התנהגות טורפנית" של הבנקים הקיימים ספק אם תתממש. בקבוצת נכט בעצם מרמזים בכך לבנק הדיגיטלי פפר, השייך לבנק לאומי, שמציע כיום את שירותיו ללא עמלות, תוך שימוש בגב החזק של לאומי.

 

הציפייה בקבוצת נכט היא שהאוצר והפיקוח על הבנקים יגבילו את יכולות הצמיחה של פפר בישראל או ידרשו ממנו להציע שירותים בתמחור כלכלי ולא הפסדי. אפשרות אחרת היא שגם אם פפר לא יוגבל, הפיקוח על הבנקים יקדם במהירות את כל נושא הבנקאות הפתוחה, שתחייב את הבנקים לחשוף לשחקנים חדשים בתחום

הטכנולוגיות הפיננסיות את מאגרי המידע שלהם ולאפשר להם לפתח מנועי השוואה של העמלות והריביות, על מנת להגביר את התחרות בתחום.  

מריוס נכט מריוס נכט צילום: אוראל כהן

 

בפיקוח על הבנקים פועלים בימים אלה לקדם את נושא הבנקאות הפתוחה, אולם לא בטוח שהדבר יסתייע בתקופה הקרובה. עיכוב זה נובע, בין השאר, בשל חששות של הבנקים הקיימים מצד אחד והתנאים של קבוצת נכט להסרת חסמים מהצד השני. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x