שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
הכסף

בנק ישראל: "בתי עסק ייפגעו מהונאות אם לא יאמצו טכנולוגיית תשלום חדשה בינואר"

כדי לסייע לבתי עסק קטנים שעלות רכישת עמדות התשלום החדשות יקרה להם, הוחלט לדחות את ההוראות החדשות לגביהם ל-2020

רחלי בינדמן 11:2522.10.18

למרות מחאותיו של שר הכלכלה ח"כ אלי כהן – בנק ישראל פרסם היום כי הטמעת תקן ה-EMV, תשלום חכם בבתי עסק שיהווה תשתית לתשלומים חכמים דרך סמארטפונים תיכנס לתוקפה כמתוכנן בתחילת 2019.

 

בשנים האחרונות פרסם הפיקוח על הבנקים מספר הנחיות בנושא אימוץ תקן EMV לגופים העוסקים בהנפקה וסליקה של כרטיסי חיוב (הוראות ניהול בנקאי תקין 470 ו-472). בהתאם, מרבית הכרטיסים שהונפקו בישראל הם "כרטיסים חכמים" – כלומר כרטיסים שמוטבע בהם צ'יפ EMV. עם זאת, הסבת השוק דורשת שדרוג של המסופים הקיימים שבשימוש בתי העסק (המסופים שדרכם מתבצע התשלום) במסופים שתומכים בתקן, כדי שיוכלו להעניק ללקוחות חוויית תשלום מתקדמת ובטוחה.

 

תשלום על בסיס התקן החדש מחייב את הלקוח להזין קוד סודי במעמד התשלום במטרה למנוע הונאות. אך זה כאמור רק "התירוץ" להטמעת הטכנולוגיה החדשה כשהמטרה המרכזית היא אפשרות תשלומים חכמים דרך הסמארטפון בכל בית עסק.

 

 

אילוסטרציה אילוסטרציה צילום: גטי אימג'ס

 

על מנת לתמרץ את השחקנים בשוק להטמעת תקן EMV, ובדומה לתהליך שהתבצע במדינות רבות בהן הוטמע התקן, נקבע המנגנון הבא: במקרה של תשלום באמצעות כרטיס חיוב חכם בבית עסק שבו לא מותקן מסוף EMV, הסולק (קרי חברת כרטיסי האשראי) אחראי להשיב ללקוח את סכום החיוב הנובע משימוש לרעה, והוא רשאי להסיט את האחריות לבית העסק. מטרת המנגנון האמור הוא להוביל לכך שכלל העסקים יערכו ויטמיעו את המסופים והתוכנה הנדרשים, וכך לא יישאו באחריות, והשוק כולו יהפוך לשוק תשלומים מתקדם.

 

אלא שבעקבות המהלך המתוכנן פנו בתי עסק זועמים בטענה כי עלות המסופים החדשים שמספקות

חברות כמו וריפון או כספית מגיע לאלפי שקלים וכי הם לא מוכנים לספוג את העלות הזאת ומצפים כי חברות כרטיסי האשראי יספגו אותה מכיוון שהן אלה שגם יהנו מהמסופים החדשים שמבטיחים תשלום מאובטח ללא הונאות. חברות כרטיסי האשראי טוענות מצידן כי ממילא שיעור ההונאות בכרטיסי אשראי בישראל נמוך והן מוכנות להמשיך לספוג את נזקי ההונאות. אלי כהן מצידו, דרש להקפיא את מודל התמריצים של בנק ישראל כדי למצוא פתרון לבתי העסק.

 

אלא שבבנק ישראל מסבירים היום כי "לוחות הזמנים להפעלת מנגנון הסטת האחריות עודכנו בעבר, נוכח העובדה שהזמינות של מסופים התומכים בתקן הייתה נמוכה. כעת, בעקבות הגידול בכמות המסופים הפרוסים בבתי העסק שתומכים בתקן EMVוכן לאור מגוון דגמי המסופים שמוצעים למכירה, בשלו התנאים להפעלת מנגנון הסטת האחריות.

 

בהתאם, הוחלט לאשרר את מועד תחילת מנגנון הסטת האחריות ליום 1.1.19, כך שבית עסק שלא יתמוך ביצוע עסקאות בתקן EMV, וימשיך לעבוד בשיטת הפס המגנטי, יהיה חשוף לנזקי הונאה.

 

יחד עם זאת, הוחלט כי במטרה לסייע לעסקים קטנים ולהקל עליהם בתהליך יישום התקן תינתן להם תקופת היערכות נוספת. לפיכך, מנגנון הסטת האחריות יושת על בתי עסק שמחזור העסקאות שלהם מול הסולק אינו עולה על 5 מיליון שקל החל מ- 1.1.20. 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x