$
הכסף

הערכות: העלאת גיל הפרישה לנשים תחכה לכנסת הבאה

זאת בעקבות חילוקי הדעות בין האוצר ליו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני ויתר חברי הוועדה; גיל הפרישה אמור היה להתחיל לעלות ב־2012

צבי זרחיה 20:5901.10.18
העלאת גיל הפרישה לנשים מ־62 ל־64 תידחה לכנסת הבאה - זו ההערכה הרווחת בממשלה ובכנסת לנוכח חילוקי הדעות הקשים בין אגף התקציבים במשרד האוצר, ליו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני (יהדות התורה) וליתר חברי הוועדה מהקואליציה והאופוזיציה.

 

גיל הפרישה אמור היה להתחיל לעלות ב־2012, אך ההעלאה נדחתה מאז מספר פעמים. על פי החוק, בשנה שעברה אמור היה שר האוצר משה כחלון למסור לוועדת הכספים את עמדתו האם להעלות את גיל הפרישה לנשים וכיצד. אלא שכחלון בחר שלא הביע את עמדתו, וגלגל את תפוח האדמה הלוהט הזה לעברה של ועדת הכספים.

 

בוועדה יש קונצנזוס בין חברי הקואליציה לאופוזיציה, שהעלאת גיל הפרישה לנשים תפגע בנשים רבות, ולכן יסכימו למהלך רק אם האוצר יקצה תקציבים לנשים מפוטרות. גיל הפרישה קובע את מועד תחילת קבלת הפנסיה, וחברי הוועדה חוששים שנשים שמאבדות את מקום עבודתן בגיל מתקדם, בעיקר במקצועות פיזיים ושוחקים, יתקשו למצוא תעסוקה. עם העלאת גיל הפרישה, הן ייאלצו להמתין עוד שנתיים עד שיתחילו לקבל את הפנסיה שצברו בתקופה שעבדו. בשנים אלה הן ייאלצו להישען על קצבאות ביטוח לאומי ורמת הכנסתן תהיה נמוכה מאוד.

 

גפני וחברי הוועדה גיבשו הצעת חוק הכוללת העלאה הדרגתית למשך שנתיים של גיל הפרישה ופיצוי לנשים במקצועות שוחקים ולנשים שלא עבדו. אלא שמשרד האוצר מונע את קידומה של הצעת החוק. בתגובה הודיעו חברי הוועדה שלא יסכימו לתמוך בהעלאת גיל הפרישה לנשים - והנושא תקוע.

 

משה גפני משה גפני צילום: אלכס קולומויסקי

בדיון שנערך בוועדת הכספים בתחילת יולי 2018, אמר גפני כי "אני מעריך שמישהו רוצה שהקדנציה תסתיים ויבוא (במקומי) מישהו שלא יתעקש על תמיכה באותה קבוצת נשים".

 

בערך באותה עת החליטה מנהלת רשות שוק ההון, דורית סלינגר, לדחות את הקיצוץ בפנסיה ליוני 2019. המשמעות היא שגם באוצר מסיקים שהעלאת גיל הפרישה לנשים לא תתבצע בקדנציה הנוכחית.

 

"היה לי סיכום עם האוצר שנעביר את הצעת החוק בקריאה טרומית ולאחר מכן לא נקדמה בלי הסכמה של משרד האוצר", אמר גפני באחרונה ל"כלכליסט", "אבל הפקידים בלמו זאת. בכל פעם שוועדת השרים לענייני חקיקה היתה צריכה לאשר את תמיכת הממשלה בהצעת החוק, היה תירוץ אחר שמנע זאת. אנו דורשים שימצאו פתרונות לנשים במקצועות שוחקים, נשים עניות ונשים מפוטרות".

 

"ייתכן שפקידי האוצר חושבים שהבחירות יוקדמו והם ידרשו להכניס בהסכמים הקואליציוניים בממשלה הבאה סעיף שיחייב את כל מפלגות הקואליציה לתמוך בהעלאת גיל הפרישה לנשים (בלי פתרונות, צ"ז). אם הדבר יקרה — זו שחיתות. מה רוצים? לזרוק את עובדות הניקיון שנאלצות לעזוב את עבודתן, ולהשאיר אותן ברחוב בלי קצבת זיקנה?".

 

בעוד 13 יום יחל כנס החורף של הכנסת, שעשוי להיות קצר במיוחד. המחלוקת הקשה בקואליציה סביב חוק הגיוס מובילה להערכה שבתחילת נובמבר, לאחר הבחירות לרשויות המקומיות, תתגבש יוזמה להקדמת הבחירות לתחילת 2019. במקרה כזה, הכנסת תתפזר בעוד קצת יותר מחודש. החוק להעלאת גיל הפרישה ימתין לכנסת הבאה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x