$
צרכנות פיננסית

הפניקס זכתה במכרז מכבי למרות שהיתה יקרה ב-5% מהצעת המתחרה כלל

מדובר במכרז משמעותי להפניקס שתקבל על פני 5 שנים פרמיות של 4.7 מיליארד שקל. בקופ"ח כללית עדיין לא הכריזו על זוכה

רחלי בינדמן 15:3222.08.18

מכבי והפניקס חתמו היום על הסכם הביטוח הסיעודי ל-1.36 מיליון בעלי הביטוח הסיעודי בקופה. זאת לאחר שהפניקס זכתה במכרז הסיעודי שהוציאה רשות שוק ההון.

 

 

ל"כלכליסט" נודע כי הפניקס זכתה במכרז מכבי למרות שההצעה שלה היתה יקרה ב-5% מזו של המתחרה כלל שביטחה עד כה את מבוטחי הקופה. הסיבה לכך היא שבמכרז נבחנו פרמטרים נוספים מעבר למחיר כמו מדד שירות וכן תשואות הגוף הזוכה שכן הפניקס עתידה לנהל את קרן המבוטחים של עמיתי מכבי שאמורה לממן את רוב התביעות העתידיות.

 

המשמעות של הזכיה עבור הפניקס היא זינוק בנתח השוק שלה בתחום ביטוחי הבריאות מ-19% ל-26%, בעוד כלל שעמדה על נתח שוק של 19% קודם לכן, תצנח ל-12%. עוד לא ברור מה יעלה כאמור בגורל מכרז כללית ומה יקרה לנתח השוק של הראל שעומד היום על 38% בשוק ביטוחי הבריאות.

 

למכבי 2.2 מיליון חברים מתוכם 1.36 מיליון הם בעלי ביטוח סיעודי, שיעור החברים הגבוה ביותר שיש לו ביטוח סיעודי בקרב הקופות. עד עתה סופק הביטוח על ידי חברת הביטוח כלל במשך 10 שנים. המעבר של הביטוח הסיעודי לחברת הפניקס הוא אוטומטי ואינו דורש פעולה כלשהי מצד המבוטחים. תחילת הביטוח בהפניקס יהיה ב-1 בינואר 2019, ומשך ההסכם הוא לחמש שנים עם אופציית הארכה.

 

מנכ"ל קופת חולים מכבי רן סער מנכ"ל קופת חולים מכבי רן סער צילום: אוראל כהן

 

 

במסגרת המכרז נבחנו רכיבים רבים, ובהם מיקום החברה במדד השירות של אגף הפיקוח על הביטוח במשרד האוצר, יציבות החברה, גובה הפרמיה החודשית, תשואות העבר שלה, הצגת יכולות החברה למתן השירות, חוות דעת לקוחות עבר, ועוד.

 

היקף הפרמיות בתקופת הזכייה שישלמו העמיתים מוערך ב-4.7 מיליארד שקלים. הפניקס תישא רק ב-20% מהסיכון הביטוחי ואילו קרן המבוטחים (קרן הדדית שאליה מופרשות חלק מהפרמיות) תישא ב-80% מהסיכון. לפיכך הפניקס זכאית רק ל-20% מהפרמיות בנוסף לעמלת תפעול תכנית הביטוח.

 

קופת החולים הגדולה בישראל כללית לעומת זאת עדיין לא חתמה על הסכם עם הזוכה במכרז שלה – הראל. זאת כיוון שהיא מתקשה לקבל את הזכייה של הראל שזכתה במכרז במקום השני אחרי הפניקס. אלא שהפניקס יכולה הייתה לזכות רק בקופה אחת ובחרה בהפניקס, מה שאילץ את כללית להיוותר עם המקום השני – הראל שעלות ההצעה שנתנה גבוהה ב-30% מזו של הפניקס. כפי שנחשף בכלכליסט כללית פנו לרשות שוק ההון בדרישה כי הרגולטור הוא שיקבע אם הראל היא הזוכה או שמא יאפשר להפניקס לזכות בשני המכרזים.

 

רן סער, מנכ"ל מכבי: "אנחנו יוצאים לדרך חדשה עבור מבוטחי "מכבי סיעודי". המכרז ותהליך השרות החדש שבנינו עבור החברים יבטיחו את זכויות המטופל הסיעודי במכבי. אנחנו עושים כל מאמץ עבור בריאות החברים והמרכיב הסיעודי הוא חלק בלתי נפרד מכך. יחד עם הפניקס נוכל לבצע קפיצת מדרגה במימוש הזכויות הסיעודיות של החברים".

 

דפנה שפירא, משנה למנכ"ל ומנהלת אגף הבריאות בהפניקס: "הפניקס שמחה על שיתוף הפעולה עם קופת החולים המובילה בישראל, מכבי שירותי בריאות, בביטוח סיעודי שהיא תעניק עבור למעלה מ - 1.3 מיליון מבוטחי הקופה שיש להם ביטוח סיעודי. החיבור בין מכבי המובילה את שירותי הבריאות בישראל באיכות השירות, המקצועיות והחדשנות, להפניקס המובילה בשירות בביטוחי הבריאות , יאפשר לנו להציע למבוטחי הקופה את המענה הביטוחי הטוב ביותר."

בטל שלח
    לכל התגובות
    x