$
הכסף

בלעדי לכלכליסט

כללית לסלינגר: "אשרי להפניקס למכור ביטוח סיעודי גם למכבי וגם לנו"

אחרי שהראל איימה לתבוע את הכללית אם לא תכבד את זכייתה במכרז הסיעוד הענק, לכלכליסט נודע שבכללית דורשים מרשות שוק ההון היתר לעבוד עם הפניקס הזולה, או לקבל אחריות על העלות הגבוהה של הראל

רחלי בינדמן 08:1913.08.18

נמשכת הפארסה של מכרז הביטוח הסיעודי לחברי קופות החולים מכבי וכללית. אחרי שאנשי הכללית לא הצליחו להתנער בכוחות עצמם מהזכייה של הראל ‑ שתנאי המכרז מחייבים אותם לבחור בה אף שהיא יקרה ב־30% מהפניקס ‑ הם מבקשים כעת לגלגל את תפוח האדמה הלוהט לפתחה של הממונה על שוק ההון.

 

 

 

 

ל"כלכליסט" נודע כי בסוף השבוע שיגרה ראש מערך ביטוחי הבריאות של כללית דפנה כרמלי מכתב לממונה דורית סלינגר, ודרשה ממנה לאשר לחברת הביטוח הפניקס לתת שירות לשתי הקופות במקביל. אם סלינגר לא תעשה כן, כותבת כרמלי, היא מתבקשת לאשר את תנאי ההצעה היקרה של הראל "בשים לב להשלכות שעשויות להיות אם וככל שכללית תכריז עליה כזוכה". המכתב מלמד שבכללית ויתרו על הדרישה לקיים מכרז חוזר.

 

לזהות הזוכה במכרז הביטוח הסיעודי יהיו השלכות כספיות כבדות מאוד לקופות החולים. זה המכרז הגדול ביותר שנערך אי־פעם בענף הביטוח: הקופות צפויות לשלם לחברות הביטוח הזוכות בו פרמיות של 12 מיליארד שקל במשך 8 שנים. תנאי המכרז אפשרו לכל חברת ביטוח להגיש הצעות לשתי הקופות, אבל דרשו ממנה לבחור מראש עם מי תעדיף לעבוד, כדי שלא תשתלט על נתח גדול מדי משוק הביטוח הסיעודי.

 

מימין: דורית סלינגר הממונה על שוק ההון ומישל סיבוני מנכ"ל הראל ביטוח ופיננסים מימין: דורית סלינגר הממונה על שוק ההון ומישל סיבוני מנכ"ל הראל ביטוח ופיננסים צילום: אוראל כהן, Yonatan Sindel

 

לפני שבוע, כפי שנחשף ב"כלכליסט", התברר שבמכרזים של שתי הקופות הגיעו למקום הראשון הצעות של הפניקס. הפניקס בחרה במכבי, והותירה לכללית, הקופה הגדולה בישראל, את ההצעה היקרה בהרבה של הראל.

 

בכללית שקלו בתגובה לצאת למכרז חדש שיניב תנאים משופרים. אבל בהראל הבהירו שלא ישתתפו במכרז כזה, ואף יפעלו לאכוף את הזכייה המקורית באפיקים משפטיים. תנאי המכרז אכן כוללים סעיף המאפשר לקופה לבטלו, אם כי קיימת מחלוקת משפטית בשאלה מתי ניתן להפעילו. בהראל הסבירו את סירובם להשתתף במכרז חדש בכך שהגשת הצעה זולה יותר תקשה עליהם לעמוד בתשלום התביעות למבוטחים. אך בסביבת רשות שוק ההון דחו את הנימוק הזה, וטענו שהליך בירור התביעות צריך להיעשות באופן נקי ומקצועי, ולא על סמך שיקולים עסקיים.

 

הניסיון הנוכחי של הכללית להעביר את האחריות לתסבוכת לרשות שוק ההון, שגיבשה את המכרז, לא נוצר בחלל ריק: המכרז עצמו מסמיך את הרשות לאפשר לחברת ביטוח אחת לזכות בשני המכרזים. עם זאת, הפניקס עצמה עשויה לסרב לפתרון הזה, משום שמתן שירות לשתי הקופות יגדיל את הסיכון שהיא קיבלה על עצמה; המחיר הנמוך שהציעה התבסס על ההנחה שתזכה במכרז אחד בלבד.

 

פגיעה בעתיד המבוטחים

 

בכללית מבינים כי התמחור היקר יותר של הראל עלול להעמיד אותה בנחיתות מול קופות החולים המתחרות. לכאורה, הפרמיות שישלמו המבוטחים בביטוח הסיעודי אינן תלויות בתוצאות המכרז והן קבועות מראש. אלא שכל קופה מחזיקה בקרן מבוטחים שאליה הופרשו לאורך השנים חלק מהפרמיות ששילמו המבוטחים, ותפקידה לייצר כרית ביטחון לתשלום תביעות בעתיד. בעוד היקף הקרן של מכבי עומד על 2 מיליארד שקל, היקף הקרן של הכללית, שבה יותר מבוטחים, עומד על כ־1.7 מיליארד שקל בלבד.

 

קבלת ההצעה היקרה יותר של הראל משמעה שקרן המבוטחים של הכללית תגדל בעתיד פחות מזו של מכבי. הפגיעה בכרית הביטחון תגביר את הסיכוי שהכללית תידרש בעתיד לייקר יותר את תעריפי הביטוח בגלל התארכות תוחלת החיים, בשעה שמכבי תוכל להשתמש בעודפים שנצברו בקרן כדי לספוג את ההתייקרות.

 

ברשות לא ממהרים להתערב

 

בסביבת רשות שוק ההון דווקא מעודדים את הכללית לבטל את המכרז כליל ולקיים מכרז חדש, כדי לקבל תנאים משופרים מהראל ומכלל ביטוח ‑ שהפסידה במכרז של מכבי. בתגובה לחשש של הכללית מעימות משפטי עם הראל, ברשות טוענים שבכללית צריכים להעמיד את לטובת המבוטחים לפני הסיכון המשפטי.

 

מרשות שוק ההון נמסר כי המכתב התקבל ונבחן.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x