$
צרכנות פיננסית

בלעדי לכלכליסט

קרב על 7 מיליארד שקל: קופ"ח כללית נגד הראל

הצעת הקבוצה במכרז הביטוח הסיעודי הגיעה רק למקום השני, אבל תנאי המכרז חייבו את הכללית לבחור בה שכן הפניקס הזולה יותר העדיפה לעבוד עם מכבי. אחרי שבכללית איימו במכרז חוזר, הראל מאיימת לאכוף את זכייתה בכלים משפטיים

רחלי בינדמן 06:4208.08.18

מכרז הביטוח הסיעודי של קופת חולים כללית הולך ומסתבך. אחרי שבכללית התמרמרו על זכייתה במכרז של חברת הראל ותבעו ממנה לשפר את ההצעה שהגישה ‑ כעת נודע ל"כלכליסט" שהראל סירבה לדרישה, ואיימה כי אם הכללית תקיים מכרז חוזר, היא תנקוט צעדים משפטיים כדי לאכוף את זכייתה. בהראל, שמספקת את הביטוח הסיעודי לחברי הכללית זה 20 שנה, אף הבהירו שאם יתקיים מכרז כזה, הם יעדיפו כנראה לא להשתתף בו.

 

 

ברקע העימות בין הראל לכללית עומדים התנאים המיוחדים של מכרז הביטוח הסיעודי ‑ מכרז בהיקף עצום של 12 מיליארד שקל שהכללית ערכה ביחד עם קופת חולים מכבי. כל מתמודדת במכרז הגישה הצעות לשתי הקופות. חברת הפניקס דורגה במקום הראשון בשתיהן, אבל כללי המכרז לא אפשרו לה לבטח את שתי הקופות בו־זמנית, ומנכ״ל הפניקס אייל לפידות העדיף את מכבי. זאת אף שכ־58% מהמבוטחים נמצאים בכללית, וכך גם ההכנסה מהפרמיות.

 

 

בכללית נאלצו אפוא להסתפק בהצעה שהגיעה למקום השני, זו של קבוצת הראל ‑ שהיתה יקרה ב־30%. ההפרש לא ישפיע ישירות על המבוטחים הסיעודיים, שכן במכרז נקבע מראש המחיר למבוטח. אף על פי כן, התמחור ישפיע על היקף הקרן הכספית שנועדה להבטיח את תשלום התביעות למבוטחים בעתיד.

 

פערי המחיר הם שהניעו את בכירי הכללית לשקול מכרז חדש. לפני עריכת מכרז כזה הם פנו להראל והתנו את אישור זכייתה בעריכת שיפורים בהצעה. בקבוצת הראל סירבו לבקשות. גורמים בכללית מספרים שהראל נימקה את ההצעה בכך שהוזלה נוספת משמעותה זכייה במכרז במחיר הפסד.

 

בהראל הודיעו בנוסף כי אם המכרז הנוכחי יבוטל וייערך מכרז חדש באותם תנאים ‑ החברה ככל הנראה לא תיגש אליו. לדברי גורם בכללית, ״בהראל טוענים שלא סביר לקיים מכרז נוסף אחרי שכל חברה יודעת מה הציעו החברות המתחרות, וממילא שיפור ההצעה אחרי פתיחת המעטפות עלול להביא לעתירות של החברות המפסידות נגד המכרז״. אף על פי כן, הוסיף אותו גורם, "אם יהיה מכרז חדש והתנאים ישונו ‑ בהראל ישקלו להתמודד; אבל גם אז הסיכויים שייגשו נמוכים". לדבריו, אם הכללית תתעקש על יציאה למכרז חדש, "הראל תנקוט צעדים משפטיים כדי לאכוף את תוצאות המכרז".

 

 

מנכ"ל הראל מישל סיבוני. "הנחה במחיר תאלץ את החברה לדחות יותר תביעות" מנכ"ל הראל מישל סיבוני. "הנחה במחיר תאלץ את החברה לדחות יותר תביעות" צילום: יונתן זינדל/פלאש 90

 

אותו גורם בכללית סיפר שבהראל נימקו את עמדתם בכך שהוזלה נוספת תבוא על חשבון המבוטחים, שכן כדי למנוע מעצמה הפסדים, החברה תיאלץ לדחות יותר תביעות ‑ כלומר להכיר בפחות מקרים סיעודיים. כיום, לפי מדד השירות של רשות שוק ההון, הראל מכירה ב־83% מתביעות מבוטחי הכללית. המתחרה הזולה הפניקס, שמבטחת את חברי מאוחדת, מכירה ב־76% בלבד. למעשה, בשיחות עם נציגי הכללית אנשי הראל עוקצים את הפניקס ורומזים שהמחיר שהציעה למכבי הוא הפסדי, ועלול לגרום לדחיית יותר תביעות למבוטחי הסיעוד של הקופה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x