$
הכסף

פרופיל

מי היא קרן ורבורג פינקוס - בעלת הבית החדשה של לאומי קארד

מאז שהוקמה ב-1966 הספיקה החברה להשקיע למעלה מ-68 מיליארד דולר ב-825 חברות מ-40 מדינות. רכישת לאומי קארד אינה הפעם הראשונה שורבורג פינקוס משקיעה בחברות ישראליות

עדי ברק 07:5229.07.18
ורבורג פינקוס שרכשה את חברת כרטיסי האשראי לאומי קארד תמורת 2.5 מיליארד שקל ממוקמת בניו-יורק ופועלת כחברת פרייבט איקוויטי מאז שנת 1966. על פי אתר החברה, במהלך השנים היא השקיעה למעלה מ-68 מיליארד דולר ב-825 חברות בלמעלה מ-40 מדינות. כיום מושקעת החברה ב-165 חברות ברחבי העולם, בין היתר בארה"ב ברזיל, קנדה, גרמניה, בריטניה, מצרים, סין, הודו וסינגפור. זאת, בטווח רחב של תחומים ביניהם בריאות, טכנולוגיה, מדיה וטלקומוניקציה, שירותים פיננסיים, אנרגיה ושירותים תעשייתיים. בבעלותה נכסים בשווי למעלה מ-45 מיליארד דולר.

 

בענף הפיננסים, השקיעה החברה עד כה 5 מיליארד דולר. כך למשל בחברות תשלומים, בנקאות פרטית ופינטק.

 

 

 

האנשים שמאחורי הקרן

 

נשיא ורבורג פינקוס הוא לא אחר מאשר טימותי גייטנר, שכיהן כנשיא הבנק הפדרלי של ניו יורק מ-2003 ועד 2009. בהמשך כיהן כשר האוצר של ארה"ב בממשל אובמה, בין השנים 2009 ל-2013. שנה לאחר סיום תפקידו, במרץ 2014, התמנה לנשיא החברה. על פי מקור המקורב לגייטנר ששוחח עם CNBC, שר האוצר לשעבר העדיף להמשיך את הקריירה שלו בגוף שלא היה נתון לפיקוחו הרגולטורי, הן בתפקידו כשר האוצר והן בתפקידו כנשיא הבנק הפדרלי של ניו יורק. לטענת המקור, ורבורג פינקוס, ענתה להגדרה זו.

 

פרט לגייטנר נמצאים בהנהלה הבכירה של הקרן גם צ'ארלס ר. קיי וג'וזף פ. לנדי - שני המנכ"לים המשותפים של ורבורג פינקוס. שניהם החלו את דרכם בקרן כבר ב-1985.

 

טים גייטנר נשיא ורבורג פינקוס טים גייטנר נשיא ורבורג פינקוס צילום: בלומברג

 

עסקאות אחרונות

 

בחודש שעבר רכשה קרן ורבורג פינקוס נתח שליטה בסטארט-אפ האמריקאי ריאורג' ריסרצ' (Reorg Research) המתמחה בהליכים בשוק ההון וניתוחם בסכום המוערך בכ-375-400 מיליון דולר. זאת לאחר שבמרץ השנה השקיעה הקרן 370 מיליון דולר מיליון דולר ברכישת נתח מהבנק הויאטנמי TECHOMBANK. חלקה של ורבורג פינקוס בבנק עומד על פחות מ-10%, אך היא בעלת המניות הגדולה שלו.

 

השנה רכשה הקרן עוד שתי חברות מתחום השירותים הפיננסיים. פיסרב לנדינג סולושנס (Fiserv Lending Solutions) האמריקאית המספקת תוכנה וטכנולוגיה, בין היתר עבור שירותי משכנתאות. בפברואר השתלטה ורבורג פינקוס על 55% מהחברה, תמורת 395 מיליון דולר. שלושה חודשים לאחר מכן רכשה הקרן נתח של 26% בחברת ביטוחי החיים ההודית אינדיה פירסט לייף, עבור 105 מיליון דולר.

 

החל מ-2017 מופיעות בפורטפוליו הפיננסי של הקרן גם CANGO הסינית, Avaloq השוויצרית, ו-SCM הקנדית.

 

בחודש שעבר השלימה אנט פייננשל, הזרוע הפיננסית של ענקית המסחר המקוון הסינית עליבאבא, סבב גיוס של 14 מיליארד דולר. בכך הפכה אנט לחברת הפינטק הגדולה בעולם, שוויה מוערך ב-150 מיליארד דולר. בין המשקיעות הייתה גם חברת הפרייבט איקוויטי ורבורג פינקוס, שהייתה החברה שהשתתפה במספר סבבי הגיוס הרב ביותר של אנט.

 

"מערכת התשלומים הסלולארית של אנט פייננשל היא ייחודית בעולם. למתחרים במדינות אחרות קשה לשכפל אותה" אמר לבלומברג בן ז'ו, בכיר בורבורג פינקוס. "אנט מתפתחת גם כחברה וההכנסות שלה משירותים טכנולוגיים צפויות לגדול משמעותית, כשהיא תפתח את הפלטפורמה שלה לחברות פיננסיות נוספות כמו בנקים קטנים".

 

לא פעם ראשונה

 

רכישת לאומי קארד אינה הפעם הראשונה שורבורג פינקוס משקיעה בחברות ישראליות. הקרן היא בעלת מניות רוב בטרקאס הישראלית-סינגפורית, המתמחה באיסוף מידע בזמן אמת בחנויות וניתוח. ביוני 2017 גייסה טרקאס 64 מיליון דולר. 50 מיליון דולר מתוכם הושקעו על ידי ורבורג פינקוס. גם לאחר סבב הגיוסים האחרון של טרקאס שהושלם בחודש שעבר במהלכו נוספו לה 125 מיליון דולר, שמרה ורבורג פינקוס על מעמדה כבעלת מניות הרוב.

 

אבל לא הכל הלך חלק

 

בשנת 2007 גזרה מערכת המשפט בדרום קוריאה ארבע שנות מאסר על ראש החטיבה הדרום-קוריאנית של ורבורג פינקוס, הוונג סונג-ג'ין. זאת בעקבות הרשעה בהונאה וסחר במידע פנימי של חברת LG Card, מנפיקת כרטיסי האשראי הגדולה בדרום קוריאה. על פי סוכנות רויטרס, הייתה זו הפעם הראשונה שבית הדין המחוזי של סאול הורה לשלוח אל הכלא בכיר בקרן השקעות זרה.

 

ורבורג פינקוס השקיעה ב-LG Cards 370 מיליון דולר בנובמבר 2000 באמצעות שתיים מזרועות ההשקעה שלה, הממוקמות במלזיה. בעקבות הפרשה נקנסה כל אחת מהן ב-26.5 מיליארד וון (כ-24 מיליון דולר, לפי שער המרה כיום). על פי ההאשמות הוונג מכר מניות על סמך מידע פנימי ובכך נמנעו הפסדים בגובה 14.3 מיליון דולר לכל אחת מקרנות ההשקעה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x