$
הכסף

פרסום ראשון

Spot.IM הישראלית תאפשר לעובדיה לקבל שכר בביטקוין

מדובר בחברה הראשונה בארץ שפנתה בנושא לרשות המסים; רק עובדים שיהיו מעוניינים בכך יקבלו את השכר - כולו או חלקו - בביטקוין

רעות שפיגלמן 20:2912.06.18

חברת ההייטק הישראלית Spot.IM צפויה לאפשר לעובדיה לקבל שכר בביטקוין - כך נודע ל"כלכליסט". החברה, שמעסיקה כ-50 עובדים בתל אביב ובניו יורק, מנהלת בחודש האחרון דין ודברים מול רשויות המס לקראת הגשת בקשה בנושא - ולפי ההערכות השתיים יגיעו בחודש הקרוב להסכמות שיאפשרו את התנעת המהלך. המו"מ מול רשויות המס נוגע בעיקר לחישוב שער ההמרה - פרמטר קריטי עבור המעסיק והעובדים. מדובר בחברה הישראלית הראשונה שהגישה לרשות המסים בקשה שכזו, וכמה חברות נוספות שוקלות צעד דומה. Spot.IM גם שלחה היום מכתב בנושא לשר העבודה והרווחה, חיים כץ.

 

חוקי המס וחוזרים של רשות המסים אינם מונעים בישראל תשלום שכר בצורת "שווה-שכר". ולכן, הפנייה למשרד העבודה והרווחה שמטרתה המוצהרת היא "קבלת אישור לתשלום שכר עובד במטבע דיגיטלי", היא לכן יותר בבחינת קבלת הכרה ציבורית מהרגולטור. קבלת הכרה שכזו, כך מקווים בחברה, יש בה גם כדי להפחית קשיים עתידיים מול המערכת הבנקאית עבור עובדים שיבקשו להמיר ביטקוין לשקלים.

 

עו"ד איתי ברכה המלווה את החברה בהיבט המשפטי אמר ל"כלכליסט" כי בהתאם לחוזרים של רשות המסים, "כל כסף ושווה כסף או טובת הנאה שניתנה לעובד, רשות המסים רואה אותם כחלק מההכנסה החייבת של העובד".

 

Spot.IM מתכננת לבצע את התשלום תוך שימוש בפלטפורמת המרה משקלים למטבע הדיגיטלי ופתיחת חשבון ייעודי על גביה. מדי חודש החברה תמיר את הסכום הדרוש משקלים לביטקוין ותעביר את הביטקוין לארנקים הדיגיטליים של העובדים. שער ההמרה צפוי להיות מחושב לפי ממוצע של השער הגבוה ביותר והנמוך ביותר שנרשמו ביום ההמרה - יום קבוע בכל חודש.

  

(ארכיון) (ארכיון) צילום: שאטרסטוק

 

רק עובדים שיהיו מעוניינים בכך יקבלו את השכר - כולו או חלקו - בביטקוין.

 

לפי הערכות, רבים מהעובדים ירצו לקבל לפחות חלק מהשכר במטבע דיגיטלי, ורואים בכך סוג של אפיק חיסכון ארוך טווח. עבור העובדים היתרונות הם חיסכון בעלויות המרה גבוהות מאוד, 7%-8%, שאותן יספוג המעסיק. בנוסף, הם לא ייאלצו להתעסק ברכישה של מטבע דיגיטלי ובפתיחת ארנק דיגיטלי.

 

הזכויות הסוציאליות ותשלומי המס ינוכו משכר העובדים בשקלים ויועברו על ידי המעסיק לביטוח לאומי, קרנות הפנסיה וכו'. רק מההכנסה נטו תתאפשר קבלת שכר בביטקוין. כל רווח מעליית ערך של המטבע ימוסה בשיעור מס רווח הון של 25%.

 

עידו גולדברג, מנהל הפעילות בישראל של Spot.IM, אמר ל"כלכליסט": "כמי שעוסקים בטכנולוגיות המתקדמות ביותר כל יום, אנחנו מאמינים גדולים בעתיד של המטבעות הקריפטוגרפיים. עם זאת, מטבעות בנויים על אמון, ובשביל ליצור אמון שכזה חברות, ארגונים ומוסדות יצטרכו להכיר במטבעות קריפטוגרפיים כהילך לגיטימי".

  

Spot.IM נוסדה ב-2012 על ידי נדב שובל וישי גרין וגייסה עד היום סכום כולל של מעל 40 מיליון דולר. מבין משקיעיה ניתן למצוא את המיליארדר הרוסי רומן אברמוביץ'.

מוצרי החברה מאפשרים ליצור קהילה וקבוצת דיון באתרים שונים, מה שמעלה את שיעור פעילות המשתמשים ומספק למפעיל האתר תובנות אודותיהם. המוצרים משולבים באתרי חדשות בעולם. החברה עצמה איננה עוסקת כלל וכלל בפעילות שנוגעת למטבעות קריפטוגרפיים.

 

 

ממשרד העבודה והרווחה נמסר בתגובה כי :"גורמי המקצוע במשרד בוחנים את הנושא". 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x