צרכנות פיננסית

כחלון נגד נוה: "הדברים לא מקובלים, סלינגר - שומרת סף אמיצה"

סערה בעקבות המתקפה של ראש לשכת עורכי הדין על הממונה על שוק ההון; פלוג ובר: "אין לעבור לסדר היום למול הכפשות אישיות כלפי רגולטורים שעושים את עבודתם במקצועיות"; יו"ר פסגות: "מוטב שהדברים לא היו נאמרים". ח"כ איציק שמולי: "סלינגר מייצגת את החזקים"

רחלי בינדמן 18:5024.04.18

אחרי התגובה החריפה הערב של הממונה על שוק ההון דורית סלינגר להתקפה עליה מצדו של יו"ר לשכת עורכי הדין אפי נוה, והתמיכה לה זכתה מצד נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג, המפקחת על הבנקים, חדוה בר, ובכירים נוספים במשק, הגיע תורו של שר האוצר, משה כחלון, לצאת להגנתה.

 

לדברי כחלון, "סלינגר היא שומרת סף אמיצה שכל פעולותיה נעשות אך ורק מתוך ראיית טובת ציבור החוסכים והמבוטחים ובשל כך אזרחי ישראל חבים לה חוב גדול" כתב כחלון בטוויטר. "הדברים שנאמרו לא מקובלים - לא בסגנון ולא בתוכן ומוטב אילו לא היו נאמרים".

 

נוה אמר, בין השאר, כי סלינגר היא "המפקחת הגרועה ביותר מאז ומעולם".

  

פלוג ובר הודיעו הערב כי הן "מגנות בחריפות את הביקורת הלא-ראויה שהשמיע ראש לשכת עורכי הדין כלפי ראש רשות שוק ההון דורית סלינגר". לדבריהן, "בשיח הציבורי בישראל יש מקום לביקורת ולחילוקי דעות. עם זאת אין לעבור לסדר היום למול הכפשות אישיות כלפי רגולטורים שעושים את עבודתם במקצועיות וטובת הציבור הרחב הינה העקרון היחיד שעומד לנגד עיניהם".

 

גם הממונה על הגבלים עסקיים מיכל הלפרין הצטרפה למגנים את נוה: "שום אינטרס של קבוצה אינו מצדיק הסטת הדיון מפסים ענייניים לפסים אישיים".

   

מוקדם יותר גינתה יו"ר רשות ניירות ערך, ענת גואטה, את המתקפה החריפה של נוה נגד סלינגר. לדבריה, "אסור שוויכוח מקצועי ענייני ייהפך למתקפות לגופו ולגופה של אדם. סלינגר מייצגת נאמנה את השקפת עולמה המקצועית ועושה זאת ביושרה. גם במגזר הפרטי צריך לשמור על כללי השיח שכולם מדברים עליהם בהקשר של נבחרי ציבור. אני מקווה שתגיע התנצלות והדברים לא ישנו". איגוד חברות הביטוח בראשו עומד עו"ד גיא רוטקופף עדיין לא הגיב.

 

ענת גואטה, יו"ר רשות ניירות ערך ענת גואטה, יו"ר רשות ניירות ערך צילום: ענבל מרמרי

 

גם החשבת הכללית לשעבר מיכל עבאדי-בויאנג'ו, המשמשת כיום כיו"ר פסגות, יוצאת להגנת סלינגר: "דבריו של יו"ר לשכת עורכי הדין מקוממים, אינם ראויים ומוטב שלא היו נאמרים. גם כאשר ישנן מחלוקות יש לבטאן באופן ראוי ולא בהשתלחויות חסרות רסן".

 

אילן רביב, יו"ר איגוד בתי ההשקעות ומנכ"ל מיטב דש: "מדובר באמירה שהיא הלבנת פנים בציבור המופניית כלפי רגולטורית ממשלתית בכירה - דבר שלא ייעשה במחוזותינו. הגם שיש לאיגוד חילוקי דעות מקצועיים עם הרגולטור לעיתים, אנו מסתייגים לחלוטין מהאופן בו התבטא עו"ד נוה וקוראים לו לחזור בו מדבריו".

 

 

 

לדברי עבאדי-בויאנג'ו, "לפסגות מחלוקות מהותיות בנושאים שונים עם רשות שוק ההון. הדרך לטפל בהן היא באמצעות שיח מכבד ותוך כבוד הדדי וענייני. עלינו להוקיע מכל וכל ביזוי פומבי ופגיעה אישית בפקידי ציבור. לכן, אני קוראת ליו"ר לשכת עורכי הדין לקחת את דבריו בחזרה ולהתנצל על הסגנון והתוכן".

 

 

מיכל עבאדי בויאנג'ו מיכל עבאדי בויאנג'ו צילום: אלכס קולומויסקי

 

סגן שר האוצר: "דוחה בשאט נפש את דבריו המקוממים של נוה"

 

סגן שר האוצר ח"כ יצחק כהן מגנה בחריפות את הדברים: "אני דוחה בשאט נפש את דבריו המקוממים של נוה ומעניק גיבוי מלא לממונה על שוק ההון" אמר. "לצערנו הגענו למצב שבו אדם הממלא תפקיד בכיר המדבר מפוזיציה מרשה לעצמו לתקוף בחופשיות שומר סף, שכל רצונו לפעול להגנת זכויותיו של האזרח הקטן".

 

מנגד, ח"כ איציק שמולי אמר בתגובה: "גם אם הסגנון בוטה ופחות ראוי, במהות צודק יו"ר הלשכה לגמרי - בקדנציה שלה סלינגר מייצגת בעיקר את האינטרסים של חברות הביטוח ושל החזקים ולא של המבוטחים החלשים. ‏זריקת 1.2 מיליון מבוטחי סיעוד קבוצתי לרחוב, פגיעה קשה בנכים, חיילים ותינוקות בפוליסות הסיעוד בקופ״ח, גיבוי מוחלט לחקירות ולמבחני הסיעוד המושחתים והמשפילים, פטור ששווה הון עתק לחברות הביטוח משליחת דואר למבוטחים הן רק דוגמאות ויש עוד רבות. מבוטחי הסיעוד והבריאות יוצאים מוכים, חבולים ורצוצים מהקדנציה שלה".‏

 

ח"כ רחל עזריה (כולנו), יו"ר ועדת הרפורמות, שעבדה בשנים האחרונות רבות עם הממונה על שוק ההון על חוקים שונים בוועדה, אמר בתגובה: "אני דוחה מכל וכל את ההשתלחות של נווה בסלינגר. הממונה על שוק ההון עשתה מהפיכות חשובות בתחום הביטוחים והפנסיות לטובת הציבור, לעומת זאת נווה שמתנגד לחוק הבוררות, פשוט רוצה להגן על הגילדה שלו. ואם יש לו ביקורת, ההשתלחות אינה במקום".

 

ח"כ עיסאווי פריג' (מרצ), המשתתף גם הוא בוועידת איגוד סוכני הביטוח באילת: "התבטאותו של יו"ר לשכת עורכי הדין אפי נווה כנגד המפקחת על הביטוח סלינגר, היא שגויה ומזיקה. גם לי יש ביקורת על סלינגר, גם אני מאמין שלא נעשה מספיק בכדי לחזק את סוכני הביטוח ואיתם את התחרות בשוק הביטוח, אבל ביקורת צריכה להישמע בצורה מכובדת ולא כפי שנעשה. ביקשתי מעו"ד נווה לחזור בו מהדברים ומהסגנון בו נאמרו ואני מאמין שכך אכן הוא יעשה".

 

 

אפי נוה אפי נוה צילום: עמית שעל

 

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x