הכסף

בנק לאומי יפצה במיליוני שקלים בעלי חשבונות רדומים

זאת בעקבות הסדר פשרה בתביעה ייצוגית שהגיש בעל חשבון רדום בסך 400 שקל; בנוסף לסכום הנומינאלי - הבנק ישלם הפרשי הצמדה וריבית

רעות שפיגלמן וענת דניאלי 21:1627.02.18

בנק לאומי ישלם לבעלי חשבונות בנק רדומים סכום כולל של כ-20 מיליון שקל , בתוספת הפרשי הצמדה וריבית של עוד כ-10 מיליון שקל; זאת, בעקבות פסק דין שניתן אתמול (ב') על ידי השופט רחמים כהן בבית המשפט המחוזי.

 

פסק הדין ניתן במסגרת הסדר פשרה שנחתם בעקבות בקשה לאישור תביעה ייצוגית שהוגשה בשנה שעברה. הבקשה לייצוגית הוגשה על ידי מי שהחזיק בחשבון רדום שיתרתו עמדה על 400 שקל. אותו לקוח סבר כי אין די בקבלת הסכום הנומינאלי בלבד, מבלי לפצותו על התקופה בה שכב הכסף בחשבון הרדום מבלי שנעשו על ידי הבנק מאמצים מספקים ליצירת קשר עימו.

 

הבקשה לאישור תביעה ייצוגית הוגשה באמצעות משרד משרד רשף את רשף עורכי דין.

 

בנק לאומי בנק לאומי צילום: אוראל כהן

 

במסגרת ההסדר, בנק לאומי ינקוט החל ממחר צעדים על מנת לאתר את בעלי חשבונות אלו או את המוטבים שלהם, וככל שלא יאותר בעל החשבון הנתונים יועברו לאפוטרופוס הכללי. מדובר כאמור רק על בעלי חשבון רדום (שלא נעשתה בו פעולה מעל 10 חודשים) בלאומי, שיתרתו היא עד 1,000 שקל.

  

כ-8 מיליון שקל מהסכום האמור כבר שולמו לבעלי חשבונות שאותרו - אך מדובר בסכום הנומינאלי, ללא ריבית והצמדה. ביחס לבעלי החשבונות שלא אותרו ובהם הסכום מסתכם ל-12 מיליון שקל לפני הפרשי הצמדה וריבית אליהם הם גם זכאים, יבצע לאומי כאמור סדרת פעולות לאיתור בעלי החשבונות בחצי השנה הקרובה.

 

צו הבנקאות קובע כי ביחס לחשבונות רדומים שיתרתם היא מעל 1,000 שקל חלה על הבנק חובת השקעה של היתרה; ואולם בחשבון רדום עם יתרה נמוכה יותר לא חייב הבנק להשקיע את הסכום, גם אם לא איתר את בעל החשבון.

 

ב-2016 השיק בנק ישראל אתר ייעודי הנועד לסייע לאיתור חשבונות כאלו. מדובר בחשבונות בהם לא בוצעה פעולה לפחות 10 חודשים כמו גם חשבונות שבעליהם נפטרו. בחשבונות אלו שוכבים סכומים של כמה מיליארדי שקלים. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x