$
הכסף

תוקם ועדה לטיפול בעסקים הקטנים והבינוניים; לשכות המסחר: "בזבוז זמן"

הוועדה, שהקמתה אושרה בממשלה, תבחן מתן כלים לחיזוק כושר התחרות של העסקים הקטנים והבינוניים בארץ ובחו"ל; בראשה יעמדו מנכ"לי האוצר והכלכלה

אדריאן פילוט ועמרי מילמן 14:5121.01.18

הממשלה אישרה היום את הצעת שר האוצר, משה כחלון, להקים ועדה שתבחן מתן כלים לחיזוק כושר התחרות של העסקים הקטנים והבינוניים בארץ ובחו"ל. בראש הוועדה יעמדו מנכ"ל משרד האוצר, שי באב''ד, ומנכ''ל משרד הכלכלה והתעשייה, שי רינסקי. הוועדה תגיש המלצותיה לשרים תוך 6 חודשים.

 

אלא שהקמת הוועדה התקבלה בביקורת על ידי הארגון שמאגד את העסקים הקטנים והבינוניים - איגוד לשכות המסחר. לדברי יו''ר הארגון, אוריאל לין, מדובר ב"בזבוז זמן": "חצי שנה עד שנקבל את המלצות הוועדה, כמה חודשים לדיונים בהמלצות, ועוד כמה חודשים ליישומן. משמעות הדבר איבוד של לפחות שנה, כאשר בשנת 2016 נסגרו 43,000 עסקים".

 

שי באב"ד שי באב"ד צילום: אוראל כהן

 

לדברי לין, יש לקבל שלוש החלטות לביצוע מיידי, שיסייעו משמעותית לעסקים. הראשונה הוא הקפאת העלאת מס הארנונה בשנים 2018-2019 בכל הרשויות המקומיות והמועצות. מס הארנונה הוא המס היחיד שעולה כל שנה ושנה - ולא תלוי בביצוע הרשויות המקומיות. כמו כן; האיגוד מציע להקפיא באופן מוחלט כל רגולציה, בתוקף מהיום, המוטלת על כל המגזר העסקי, כולל המגזר הקמעונאי הכולל לא פחות מ-56 אלף עסקים קטנים ובינוניים, מהם 64.5% בעלי פדיון של עד מיליון שקל ו-98% בעלי פדיון של עד 20 מיליון שקל. כמו כן הוצע לתקן את חוק חובת המכרזים, בהתאם להצעת החוק שיזם האיגוד המיועדת לתעדף עסקים זעירים, קטנים ובינוניים במכרזי המגזר הציבורי. 

 

גם יוסי אלקובי, נשיא התאחדות המלאכה והתעשייה, מתח ביקורת על החלטת הממשלה: "נדמה כי הוועדה הוקמה כמס שפתיים על מנת להשקיט רעש, אבל בפועל לא לעשות דבר על מנת לעזור לאותם בעלי עסקים אשר מחזיקים את המשק הישראלי ומתמודדים עם קשיים הישרדותיים רבים עליהם יש לתת את הדעת, בהם הגדלת האשראי, הגדלת רגולציה, אי מתן רשת ביטחון לעסקים, קשיים במס, אי רשת ביטחון סוציאלית ועוד.

 

"לא ייתכן שתתכנס ועדה שתדון במצב העסקים הקטנים בישראל ואף ארגון עסקי לא ייקח בה חלק. מי יודע את מצב העסקים בישראל, למה הם זקוקים, המצוקות שלהם, אם לא הארגונים המייצגים אותם? אנחנו דורשים ממנכ"ל משרד הכלכלה לזמן את נציגי העסקים הקטנים בישראל על מנת שייקח חלק בוועדה שיהוו נציגות ראויה שתשמיע באוזני מקבלי ההחלטות את מצוקתם של בעלי העסקים הקטנים ותבטיח להם תנאים ראויים, או לפחות שווים לתעשיינים הגדולים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x