$
הכסף

בלעדי לכלכליסט

הפשרה של סלינגר: רק משלמי המקסימום יצורפו ממרץ הקרוב לפנסיית ברירת המחדל

ברשות שוק ההון צפויים להודיע השבוע לוועדת הכספים כי תפרסם חוזר לפיו מעסיקים שעד כה צירפו עובדים לקרן פנסיה בדמי הניהול המקסימלים הקבועים בחוק יצטרכו כבר ממרץ הקרוב לצרפם לקרנות המוזלות של מיטב-דש והלמן אלדובי וזאת במקום מרץ 2019

רחלי בינדמן 11:1930.11.17
רשות שוק ההון בראשות דורית סלינגר קובעת פשרה בכל הנוגע להצעה של ח"כ יואב קיש להקדים את יישומה המלא של רפורמת פנסיית ברירת המחדל.

 

 

 

 

 

דורית סלינגר דורית סלינגר צילום: אלעד גרשגורן

 

 

ל"כלכליסט" נודע כי נציגי הרשות יגיעו בשבוע הבא לדיון שכינס יו"ר ועדת הכספים משה גפני עם ההצעה הבאה: כל מעסיק שעד כה צירף עובדים חדשים שלו באופן אוטומטי לקרן פנסיה בדמי הניהול המקסימליים הקבועים בשוק (0.5% מהצבירה ו-6% מההפקדות) יידרש כבר ממרץ 2018 לצרף את העובדים לאחת משתי הקרנות המוזלות שחבר משרד האוצר - מיטב-דש או הלמן אלדובי. וזאת במקום במרץ 2019.

 

במקור הדרישה של קיש בתמיכת הקרנות הזוכות הייתה לחייב את כל המעסיקים לצרף את העובדים שלא בחרו אקטיבית אחרת לקרנות המוזלות כבר ממרץ הקרוב או לחלופין לצאת למכרז פנסיוני בו תיבחר קרן ברירת מחדל אחרת אבל שהפרמטר המכריע בבחירה יהיו דמי הניהול.

 

אלא שחברות הביטוח קמו בקול צעקה וטענו שלא ייתכן להקדים את התקופה שנקבעה בחוזר ואף איימו לפנות לבג"ץ בנושא. חברות הביטוח המחזיקות בקרנות הפנסיה הגדולות חוששות מכך שמכרזי פנסיה חדשים ילחצו את דמי הניהול בענף כלפי מטה, במיוחד עם קרנות ברירת המחדל ישתתפו בהן.

 

ועדת הכספים לחצה בשבוע שעבר על רשות שוק ההון לקבל את ההחלטה האם להקדים את הדרישה לצירוף העובדים שלא בחרו לקרנות המוזלות. אלא שברשות חששו לקבל אחריות על המהלך הזה מחשש לחשיפה משפטית. לכן הוחלט להציע פתרון מצומצם - רק עובדים שמצורפים היום לקרנות פנסיה עם דמי הניהול המקסימאלים יצורפו כבר החל ממרץ 2018 לקרנות המוזלות באופן אוטומאטי. אמנם במיטב-דש טוענים כי יש 32 אלף הסכמי צירוף אוטומטי של עובדים לקרנות שבמחציתם גובים דמי ניהול מקסימלים. אלא שלפי נתוני רשות שוק ההון יש רק 13 אלף הסכמי ברירת מחדל בשוק ורק בשליש מהם גובים דמי ניהול מקסימלים. כלומר בערך 4,500 מעסיקים יצטרכו החל ממרץ לצרף את העובדים שלהם לקרנות המוזלות. והיתר יוכלו לחכות עד למרץ 2019.

 

אלא שעדיין יש כאן שורה של בעיות. ראשית, אמנם ביתר ההסכמים דמי הניהול אינם גובים דמי ניהול מקסימלים אבל מספיק שיש הנחה ולו מזערית בהסכם על דמי הניהול המקסימלים וכבר המעסיק יהיה פטור מהצירוף לקרנות המוזלות עד מרץ 2019. שנית, החשש הוא שמעסיקים רבים לא יצאו למכרזים פנסיונים חדשים ולא יצרפו לקרנות המוזלות אלא פשוט יפנו לעובדים ויבקשו מהם לבחור בעצמם אך בפועל יציעו להחתים אותם על טופס הצטרפות לקרן פנסיה מסויימת.

 

מדובר בעיקר בעובדים חלשים, בעלי שכר נמוך עם מודעות נמוכה שקל יהיה לשכנע אותם לחתום על משהו שהם לא מבינים. באחרונה פרסמה רשות שוק ההון טיוטת חוזר לפיה אם עובד יוחתם על טופס צירוף באופן הזה ולא ייפגש עם סוכן ביטוח, אסור יהיה לסוכן לקבל עמלה עבור הצירוף הזה. המטרה של החוזר הייתה למנוע בדיוק מקרים כאלה בהם המעסיק ינסה לעקוף את דרישות רפורמת ברירת המחדל. הסיבה אגב שמעסיקים לא ממהרים לצרף את העובדים שלהם לקרנות המוזלות היא לא פעם בגלל טובות הנאה שהם מקבלים מסוכני הביטוח בדמות הנחות במוצרי ביטוח אחרים.

 

אילן רביב מנכל מיטב דש מסר היום: "מיטב דש גאה להיות מובילה של יישום קרן פנסיה ברירת מחדל, מהרפורמות החשובות בכלכלת ישראל. עם זאת, המלצת רשות שוק ההון לוועדת הכספים הצפויה, שמה ללעג את כל המאמצים שהושקעו עד כה בכדי להבטיח את בשורת הרפורמה לכל עם ישראל ובעיקר לחוסכים החלשים שמשלמים דמי ניהול גבוהים. ישנה הזדמנות לפתוח את הסכר לתחרות ולשפר משמעותית את מצבם של ציבור החוסכים מידי חודש. ישנם מאות אלפי מועסקי המשלמים דמי ניהול קרובים למקסימום או גבוהים משמעותית מדמי הניהול שנקבעו במכרז. כולם ימשיכו לשלם סכומים גבוהים עד מרץ 2019 ללא שום צורך – עם חותמת ההכשר של רשות שוק ההון וועדת הכספים של הכנסת".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x