$
צרכנות פיננסית

ניסנקורן שוב נגד סלינגר: "נכריז סכסוך עבודה אם לא ימצא פתרון לביטוח הסיעודי הקבוצתי"

בשבוע שעבר חשף כלכליסט כי סלינגר הבהירה שלא תאריך שוב את הביטוחים הסיעודיים הקבוצתיים במתכונתם הקיימת החל מ-2018. בדומה לשנה שעברה יו"ר ההסתדרות מאיים שוב בסכסוך עבודה. הבוקר הביע מבקר המדינה התנגדות להארכת הביטוחים במתכונתם הנוכחית

רחלי בינדמן 13:2826.09.17

הקרב המאסף של המפקחת על הביטוח דורית סלינגר בשנת הקדנציה האחרונה שלה יוצא לדרך - ל"כלכליסט" נודע כי יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן מאיים להכריז על סכסוך עבודה ולהשבית את המשק אם לא ימצא פתרון לבעיית הביטוחים הסיעודיים הקבוצתיים.

 

 

 

בשנה שעברה הציג ניסנקורן איום דומה ולבסוף המפקחת סלינגר התקפלה והאריכה בשנה את מתכונת הביטוח הקיימת שמתחדשת מידי 5 שנים עם זכות לחברת הביטוח שלא לחדש אותו. סלינגר הבהירה כי תהיה זו הארכה אחרונה שכן היא מצאה פתרון חלופי ל-500 אלף המבוטחים בביטוחים הסיעודיים הקבוצתיים שלכאורה עלולים היו להישאר ללא ביטוח - ביטוח קבוצתי ארוך טווח. אלא שהפתרון הזה לא מקובל על ניסנקורן.

 

אבי ניסנקורן אבי ניסנקורן צילום: צביקה טישלר

 

ביטוח סיעודי קבוצתי מבוסס על מנגנון סבסוד הדדי - קבוצה של עובדים מאוגדים במקומות עבודה סוגרים הסכם עם חברת ביטוח לתעריף מוזל (סביב עשרות שקלים בודדות בחודש) עבור ביטוח שיגן עליהם אם יהפכו לסיעודיים (יקנה קצבה של כ-7000 אלפים שקלים בחודש בתלות בהסכמים השונים).

 

המחיר האטרקטיבי מושג דרך ההנחה שהצעירים והבריאים יסבסדו את העלות למבוגרים. אלא שהביטוח הזה עובד על בסיס מודל של התחדשות כל 5 שנים שבתומן חברת הביטוח יכולה להתנער מההסכם או לייקר דרמטית את העלות אם תראה שיש יותר מידי מקרי ביטוח.

 

סלינגר טוענת שזהו אינו ביטוח אמיתי שכן בשעת אמת אחרי שנים ארוכות של תשלומי ביטוח, המבוטח עלול להיוותר ללא כיסוי והמענה היחיד שלו יהיה רכישת ביטוח פרטי דווקא כשהוא מבוגר בעלות שיכולה להגיע אפילו לאלף שקלים בחודש.

 

לפיכך, סלינגר מצאה פתרון חלופי שבמסגרתו חברת הביטוח תתחייב בביטוח הקבוצתי לביטוח לכל החיים אם כי תהיה לה אפשרות מידי תקופה לייקר את הביטוח אך בשיעורים שיפוקחו על ידי הפיקוח ויהיו מוגבלים. עלות הביטוח צפויה לזנק ולעמוד על סביב 200-250 שקלים בחודש, בעיקר לעובדים המבוגרים יותר, אך עדיין מדובר בעלות זולה דרמטית מהעלות של ביטוח סיעודי פרטי.

 

אלא שניסנקורן לא מסכים לפתרון הזה, אם כי הוא מסרב להסביר מדוע ורק מסר לכלכליסט "ככל שלא יהיה פתרון לסוגיה ועד כה לא הוצג פתרון ראוי ההסתדרות תמשיך במאבקה ואף יוכרז סכסוך עבודה במשק אם לא ימצא פתרון. אי אפשר להמשיך ולדחוק את החלשים בחברה הישראלית כאילו הם שקופים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x