$
הכסף

בלעדי לכלכליסט

רשות ההגבלים לחברות כרטיסי האשראי: חשש להסדר כובל

חברות כרטיסי האשראי מונעות מחברות ניכיון אשראי להעביר את המידע שהן צוברות על הענף לבתי העסק עמם הן עובדות. ברשות ההגבלים העסקיים הזהירו השבוע את חברות האשראי כי ייתכן שהסעיף הזה יוצר הסדר כובל, שעלול לפגוע בתחרות

רעות שפיגלמן 06:5009.08.17

רשות ההגבלים העסקיים פנתה לחברות כרטיסי האשראי והזהירה שייתכן והן עומדות בפני הכרזה על הסדר כובל. ברשות כתבו כי ישראכרט, לאומי קארד וכאל עלולות להגביל תחרות בכך שהן מונעות מחברות ניכיון אשראי לנצל את הידע שהן צוברות על השוק כדי להמליץ ללקוחותיהן על שירותי סליקה.

 

 

 

 

במכתב הציעה רשות ההגבלים העסקיים לחברות לשקול סעיף בהסכמים שיש להן עם חברות הסליקה שעלול ליצור הסדר כובל.

 

חברות הניכיון מאפשרות לבעלי עסקים לגבות תשלומים שבוצעו בכרטיסי אשראי במועד מוקדם יותר, בתמורה לתשלום עמלה. ניכיון התשלומים מאפשר הקדמת תזרים, בדומה לשירותי ניכיון צ'קים.

 

אורי שוורץ, ממלא מקום הממונה על ההגבלים בטיפול בנושא אורי שוורץ, ממלא מקום הממונה על ההגבלים בטיפול בנושא

 

 

חלק מחברות כרטיסי האשראי מחזיקות בבעלותן חברות ניכיון, בעוד שבמקביל פעילות בתחום חברות עצמאיות.

 

לפי רשות ההגבלים העסקיים, בהסכמים של שלוש חברות האשראי עם חברות הניכיון נאסר על האחרונות לייעץ לבתי העסק שלהם הן מספקות שירותים לעבור ולהתקשר מול סולק אחר. לטענת הרשות, האיסורים הללו עלולים להוות הסדר כובל המגביל את התחרות בענף.

 

חברות הניכיון חשופות למידע רב ברמות שונות על ענף האשראי בבתי העסק בישראל, ולכן יש ביכולתן להציע לאותם עסקים הצעות בעלות ערך או לראות את תמונת המצב עבור עסק מסוים. כך, למשל, החברות יכולות לייעץ לעסק אם יש חברת אשראי אחרת שיכולה להציע לו תנאים טובים יותר או עלויות מופחתות בשירותי סליקה. בעלי העסקים עצמם פחות חשופים לנתונים רוחביים ויכולתם להשוות בין חברות האשראי מוגבלת.

 

 

 

גמא — אחת החברות העצמאיות הגדולות בתחום ניכיון האשראי — התקשרה עם חברת כאל בתחילת חודש יולי בהסכם לשירותי איגוד. משמעות ההסכם היא שגמא תאגד תחתיה בתי עסק, כדי להבטיח להם עלויות סליקה נמוכות יותר מחברת כאל, בדומה לחברה המארגנת קבוצת רכישה בענף הדיור.

 

מצב זה, שמתאפשר תחת המלצות ועדת שטרום להגברת התחרות בבנקים והחוק שחוקק בעקבותיה, מדאיג את אנשי רשות ההגבלים העסקיים. ברשות חוששים שהעובדה שחברה כמו גמא מנועה כעת להציע ללקוחותיה בישראכרט ובלאומי קארד הצעות בעלות ערך מהווה הסדר כובל.

 

כעת מבקשים ברשות ההגבלים שחברות כרטיסי האשראי יגיבו לטענת הרשות וישקלו צעדיהן.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x