$
הכסף

רק כמה עשרות מנכי צ'קים הגישו בקשה להסדרת רישיון

הממונה על שוק ההון דרשה מנותני שירותי מטבע להסדיר את רישיונם עד סוף החודש. ללא רישיון, הם לא יוכלו לפעול

רעות שפיגלמן 21:1421.05.17

רק כמה עשרות בודדות של נותני אשראי חוץ בנקאי ובהם מנכי צ'קים הגישו בקשות לקבלת רישיון, זאת בניגוד לציפייה של מאות בקשות. במקור, משום שהחוק החדש יכנס לתוקף ב־1 ביוני, על נותני אשראי חוץ־בנקאי וחברות ניכיון צ'קים, שפועלים היום מתוקף תעודת רישום, היה להגיש בקשות לקבלת רישיון עד סוף החודש על מנת להמשיך לפעול. מדובר בהסדרה ראשונה של פיקוח על נותני שירותים אלו.

 

אך לאור הפער בין הציפייה למספר הבקשות שהוגשו, סלינגר הודיעה אתמול כי היא דוחה את המועד האחרון להגשת הבקשה בארבעה חודשים, עד ל־1 באוקטובר. יחד עם זאת, עד סוף החודש העסקים נדרשים להגיש בקשה מינימלית - תיאור תמציתי של פעילות העסק וצירוף מסמך המעיד שהעסק החל לעבוד טרם כניסת החקיקה לתוקף ב־1 ביוני. עד ה־1 באוקטובר על בעלי העסקים להשלים את הגשת הבקשה המלאה.

 

אילוסטרציה אילוסטרציה צילום: שאטרסטוק

 

כיום פועלים בישראל כ־1,500 עסקים בשוק נותני האשראי החוץ־בנקאי הפועלים תחת רישוי נותני שירותי מטבע (נש"ם). ההקלה של סלינגר תאפשר לנותני האשראי הפועלים היום להמשיך לפעול באופן סדיר עד להגשת הבקשה המלאה לרישיון.

 

גורמים הפועלים בתחום סבורים כי ההיענות הנמוכה של בעלי העסקים נובעת מהעובדה שרבים מהם מתקשים לעמוד בסט הדרישות להגשת בקשת הרישוי המקוונת, בשל היותם בעלי עסקים קטנים. בין היתר, אלו טוענים כי בעלי העסקים הקטנים לא יכולים לעמוד בעלויות ההסתייעות בעורכי דין להמצאת כל המסמכים הדרושים.

 

אלון בן יאיר, יו"ר איגוד נותני שירותים פיננסיים מוסדרים: "כשרגולטור קשוב לצרכים של הגופים המפוקחים ושל עשרות אלפי עסקים בישראל הזקוקים למגוון מקורות אשראי, ולא מתעסק בבירוקרטיה דווקאית, הרווח הוא של כלל המשק. נמשיך לפעול, עם משרד האוצר, לאסדרה של תחום המימון החוץ בנקאי, ובמקביל נמשיך להעניק לעשרות אלפי עסקים את המימון הדרוש להם".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x