$
מחשבון פנסיה

בעלי שכר נמוך מצטרפים לקרנות ברירת המחדל

הקרן של מיטב דש גייסה כבר יותר מ־13 אלף איש בעלי הכנסה ממוצעת של 3,974 שקל בחודש

רחלי בינדמן 08:1905.04.17

רפורמת פנסיית ברירת המחדל של משרד האוצר, שנועדה לספק דמי ניהול זולים לחוסכים בעלי הכנסה נמוכה, מראה סימני הצלחה ראשונים. קרוב ל־20 אלף איש כבר הפקידו כספים בקרנות ברירת המחדל של מיטב דש והלמן־אלדובי, כ־13 אלף מתוכם במיטב דש, שמשכה אליה בעלי שכר נמוך.

לפי נתונים שהגיעו לידי "כלכליסט", השכר הממוצע של החוסכים שהצטרפו לקרן ברירת המחדל של מיטב דש הוא 3,974 שקל בחודש. אותם חוסכים משלמים דמי ניהול של 0.01% על הסכום הצבור ו־1.31% על ההפקדות. יש לציין כי לא מדובר בהכרח במשכורת נטו של אותם חוסכים, אלא רק בשכר המובטח לצורכי פנסיה. בהתחשב בכך ששכר המינימום בישראל הוא 5,000 שקל בחודש, חלק מהמצטרפים לקרן של מיטב עובדים במשרה חלקית.

 

 

לשם השוואה, בקרן מבטחים של מנורה - קרן הפנסיה הגדולה בישראל - השכר הממוצע הוא 7,800 שקל בחודש. המצב דומה בשאר קרנות הפנסיה הגדולות: בכולן השכר הממוצע הוא בסביבות 7,000 שקל, גבוה ב־76% מהשכר הממוצע של המצטרפים לקרן פנסיית ברירת המחדל של מיטב־דש.

 

בעוד שנתוני מיטב דש מצביעים על הצלחה ביישום מטרות הרפורמה, נתוני קרן ברירת המחדל של הלמן־אלדובי מציירים תמונה שונה: השכר הממוצע של המצטרפים לקרן הוא 7,241 שקל בחודש, גבוה במעט מהממוצע של קרנות הפנסיה הגדולות. סיבה אפשרית לכך היא שהלמן־אלדובי עדיין בתהליכי גיוס חוסכים - הקרן גייסה עד כה רק 5,899 איש - וייתכן שעדיין לא מדובר בנתונים מייצגים. מעבר לכך, בהלמן מתחייבים לדמי ניהול נמוכים יותר של 0.001% מהסכום הצבור ו־1.49% מההפקדה וייתכן שחוסכים בעלי צבירות גבוהות בחרו בה מסיבה זו.

 

 

הנתונים של מיטב מהווים אינדיקציה לכך שרפורמת פנסיית ברירת המחדל מממשת את מטרתה: הוזלת דמי ניהול לחוסכים מהשכבות החלשות. הרפורמה נועדה להוריד את דמי הניהול עבור מי שעובדים אצל מעסיקים שאינם גדולים מספיק או ששכרם אינו גבוה מספיק כדי שיוכלו להשיג הטבות ולכן שילמו עד כה דמי ניהול גבוהים הקרובים לדמי הניהול המקסימליים: 0.5% מהסכום הצבור ו־6% מההפקדות החודשיות.

 

איתי ברדה, מנכ"ל הלמן אלדובי גמל ופנסיה: "קצב המצטרפים והמאפיינים שלהם הפתיעו לטובה את הנחות החברה, השכר הממוצע הינו גבוה יותר ואף צפוי לעלות בהמשך, עקב זכייתנו במכרזים של מעסיקים אסטרטגים. אנו רואים שהמצטרפים לרוב הינם עמיתים צעירים בעלי מודעות גבוהה יותר לחסכון הפנסיוני ולחשיבותו, אך אנו מזהים גם מגמה חדשה לאחרונה של מצטרפים מבוגרים יותר".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x