• תפריט
הכסף

הצעת חוק: לנתק עמלות סוכני הפנסיה מדמי הניהול

היום תדון ועדת הכספים בהצעת חוק של ח"כ מיכל בירן שמבקשת לעגן בחקיקה את נייר העמדה של המפקחת על הביטוח לפיו לא ניתן יהיה לתגמל סוכנים כנגזרת מגובה דמי הניהול של החוסך

רחלי בינדמן 11:2402.01.17
האם מודל עמלות הסוכנים בדרך לשינוי? היום (ב') תדון ועדת הכספים בהצעת חוק פרטית שהובילה ח"כ מיכל בירן לניתוק עמלות הסוכנים הפנסיונים משיעור דמי הניהול שמשלם החוסך. מטרת הצעת החוק להפחית את ניגודי העניינים של המשווקים הפנסיונים שכיום התשלום עבור שירותיהם נגזר מדמי הניהול שמשלם הלקוח (בקופות הגמל למשל נהוג לשלם לסוכן כ-50% מדמי הניהול שמשלם הלקוח, מה שעלול לייצר תמריץ לסוכן לא לפעול להוזלת דמי הניהול ללקוח).

 

הצעת החוק מגיעה שנתיים אחרי נייר עמדה שפרסמה המפקחת על הביטוח דורית סלינגר שמבהיר בדיוק את הכתוב בהצעת החוק - שחובת הנאמנות הן של חברת הביטוח והן של הסוכן אוסרת עליהם לשלם ולקבל מצד שני עמלות הנגזרות מגובה דמי הניהול. סלינגר טענה כי הדבר ברור מכוח חובות האמון הקבועות בחקיקה ולא נדרשת חקיקה נוספת. אלא שרוב רובן של חברות הביטוח ובתי ההשקעות למעט הלמן אלדובי לא פעלו לפי נייר העמדה והמשיכו לשלם לסוכנים לפי מודל התגמול הישן. חברות הביטוח אף הגישו תביעה נגד הפיקוח על חוקיות נייר העמדה שנדחתה בבית המשפט המחוזי בשל חוסר סמכות ועומד בגינו ערעור לעליון.

דורית סלינגר דורית סלינגר צילום: אלכס קולומויסקי

 

אלא שסוכני הביטוח דווקא מאד תומכים ברעיון במיוחד על רקע דמי הניהול ההולכים ונשחקים בתעשיית הפנסיה, שגוררים גם שחיקה בעמלות הסוכנים. סוכני הביטוח דרך לשכת הסוכנים פנו לח"כ בירן בבקשה לקדם הצעת חוק בעניין שאף תטיל סנקציה כספית על מי שיפר את החוק. זאת במיוחד על רקע העובדה שנייר העמדה של סלינגר לא מבוצע ולא נאכף. ביוני עברה הצעת החוק בקריאה ראשונה בכנסת וכעת כאמור תעלה לדיון בועדת הכספים. איגוד חברות הביטוח צפוי להוביל קו תקיף בוועדה נגד הצעת החוק בטענה כי לא ייתכן שחברת הביטוח תתחייב לתשלום עמלה לסוכן מבלי לדעת מה ההכנסה הצפויה מהלקוח שלו, מה שעלול לייצר הפסדים לחברות הביטוח.

בראש איגוד חברות הביטוח עומד עורך דין גיא רוטקוף.

רוצים לדעת מה מגיע לכם? לחצו כאן למדריך הזכויות המלא

בטל שלח
    לכל התגובות
    x