שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
הכסף

בר: ניתן רוח גבית לחברות כרטיסי האשראי

על האפשרות שקבוצות סיניות ירכשו חברת אשראי אמרה בר: "אנחנו לא אומרים להם לא מראש. נבחן ברצינות כל גוף שקוף עם ניסיון רלבנטי. אנחנו מנסים להגדיל את היריעה כמה שיותר"

רעות שפיגלמן 06:4819.12.16
המהלך המשמעותי ביותר ברפורמה במערכת הבנקאית, שאושרה בשבוע שעבר בוועדת הרפורמות לקריאה שנייה ושלישית, הוא חיובם של בנק הפועלים ובנק לאומי למכור את חברות כרטיסי האשראי שבבעלותם בתוך 4-3 שנים (ישראכרט ולאומי קארד בהתאמה). אלא שבינתיים, כפי שחושפת המפקחת חדוה בר בראיון ל"כלכליסט", אין הרבה קופצים על המציאה.

 

חלק גדול מהרפורמה בבנקים מתבסס על כניסה של שחקנים חדשים לשוק, בעיקר על ידי רכישה של חברות כרטיסי האשראי שיופרדו מהבנקים. יש בכלל מתעניינים?

"אין כרגע מתעניינים שאני יודעת עליהם, אולם ישנו הצד של המוכרים עצמם, ובסופו של דבר המתעניינים צריכים לקיים שיח מול הבנקים (הפועלים ולאומי לא מוסרים מידע שכזה — ר"ש)", אמרה בר. "לפני כמה חודשים קיימנו שש פגישות עם מתעניינים פוטנציאליים — חלקם מחו"ל וחלקם בנקאי השקעות — אבל כרגע אין משהו קונקרטי. אפשרות נוספת היא הנפקה של מניות לציבור.

 

חדוה בר המפקחת על הבנקים חדוה בר המפקחת על הבנקים צילום: צביקה טישלר

 

"אני מניחה שמתעניינים המתינו לסיום החקיקה, כי היתה אי־ודאות רגולטורית מאוד גדולה. מרגע שהתהליך הסתיים, המשקיעים צריכים לעשות חושבים האם החוק הזה תחת המגבלות שהוטלו בו מאפשר להם לפעול לפי מודל עסקי נכון. אני יכולה להבטיח שבכוונתי לתת רוח גבית מלאה לכניסה של שחקנים חדשים ובמיוחד לשתי חברות כרטיסי האשראי, שהן הדבר הכי בשל והכי קרוב לבנק חדש. עוד לפני שהחוק עבר דרשנו למשל שכל הדירקטורים בחברות כרטיסי האשראי שהם עובדי הבנק יוחלפו. הם עדיין יכולים להיות עובדי הבנק אבל לא כאלה שמטפלים בצד העסקי, וזאת כדי שלא ייווצר מצב לא בריא שבו אדם מתחרה בעצמו.

 

"פרסמנו דרישות הון מופחתות לחברת כרטיסי אשראי, ונקדם מהלך תחרותי לכניסה של גופים חדשים לשוק הסליקה ולשוק משקי הבית והעסקים הקטנים והזעירים. בתקופה הקרובה אנחנו צריכים לקבל החלטה משמעותית על גובה העמלה הצולבת (עמלה שחברות כרטיסי האשראי גובות מבתי העסק ומשלמות למתחרות על כך שסלקו כרטיסים שלהן — ר"ש), מהלך שהתחלנו לפני כמה ימים. מדובר בפרמטר חשוב שישליך על התחרות ועל כניסה של מתחרים חדשים. אני גם מקווה שעכשיו תהיה ודאות רגולטורית גדולה יותר שתוביל גורמים חדשים לשוק".

 

את לא חוששת שקבוצות סיניות שרצו לרכוש חברת ביטוח ולא קיבלו אישור יבואו לרכוש חברת כרטיסי אשראי? יש לך קווים אדומים ביחס לזהות הרוכשים?

"אנחנו לא אומרים לא לסינים מראש וגם לא לקרנות השקעות פרטיות. נבחן ברצינות כל גוף שקוף עם ניסיון רלבנטי", הוסיפה בר. "לא נוכל לקבל חברות שיש להן בעיה לפי חוק הריכוזיות, אבל חוץ מזה אנחנו משתדלים להרחיב את היריעה כמה שיותר. אני מבינה את התהליך שעוברת המפקחת על הביטוח, אך אליי לא הגיעו סינים כך שלא נתקלתי בדילמה הזאת".

 

מבחינת האינטרס הציבורי, יש משמעות לשאלה אם חברות כרטיסי האשראי יימכרו או יונפקו?

"לדעתי, זה לא משנה. יש היום בנקים עם גרעין שליטה ויש בנקים ללא גרעין. יש יתרונות לכאן וכאן".

 

 

על האפשרות שקבוצות סיניות ירכשו חברת אשראי: "אנחנו לא אומרים להם לא מראש. נבחן ברצינות כל גוף שקוף עם ניסיון רלבנטי. אנחנו מנסים להגדיל את היריעה כמה שיותר"

רוצים לדעת מה מגיע לכם? לחצו כאן למדריך הזכויות המלא

בטל שלח
    לכל התגובות
    x