$
הכסף

סלינגר פרסמה תקנות חדשות שיאפשרו לבנקים לשווק ביטוחי מנהלים

עפ"י הטיוטה, לראשונה יוכלו הבנקים לשווק ביטוחי מנהלים לציבור הרחב תמורת עמלה של 0.25% מהסכום הצבור, וכך יוכלו להתחרות בסוכני הביטוח

רחלי בינדמן 17:4830.11.16

הפיקוח על הביטוח בראשות דורית סלינגר, פרסם היום (ד') טיוטה מעודכנת שתאפשר לראשונה לבנקים לשווק ביטוחי מנהלים לציבור הרחב. זאת תמורת עמלה של 0.25% מהסכום הצבור. עד כה הבנקים לא קיבלו עמלה על שיווק ביטוחי מנהלים ולכן לא שיווקו מוצר זה לציבור.

 

 

כניסת הבנקים לשיווק ביטוחי מנהלים תייצר תחרות לסוכני הביטוח שהם היום המשווק הבלעדי של המוצר. מאז 2013 הפכו ביטוחי המנהלים למוצר נחות לאחר שבוטלה האפשרות שלהם להציע מקדם קצבה מובטח המגן על קצבת החוסך מפני התארכות תוחלת על החיים. כך נותר מוצר יקר משמעותית מהמתחרה שלו – קרן הפנסיה, שלא בהכרח הצדיק את העלות העודפת. עם זאת, ביטוח מנהלים בניגוד לפנסיה מבוסס על חוזה אישי, בעוד פנסיה מבוססת על תקנון וסבסוד הדדי כך שאם לדוגמא יש תמותה

גדולה או מקרי נכות בקרב החוסכים בקרן פנסיה, הזכויות של יתר החוסכים עלולים להיפגע. בביטוח מנהלים אין כזה דבר.  

  צילום: שאטרסטוק

 

עוד כוללת הטיוטה זכות לבנקים לגבות עמלה בגין שיווק המוצר הפיננסי החדש – גמל להשקעה שיתרה בקרנות הנאמנות, בתיקים המנוהלים ואפילו בפיקדונות הבנקאיים, גם כן תמורת עמלה של 0.25%.

 

לבסוף הטיוטה מעגנת שוב את כוונות הפיקוח על הביטוח לבטל את מודל התגמול לסוכני הביטוח שלא במזומן – כלומר דרך מתנות, פרסים וטיסות לחו"ל. הבעיה עם הטיוטה המעודכנת שהיא לא כוללת חלקים מטיוטות קודמות שדיברו גם על הגבלת הבונוסים לסוכני הביטוח בגין שיווק מוצרים פנסיונים.

 

כך למשל, אמנם יאסר על חברת ביטוח להציע לסוכן טיסה לניו זילנד אם ימכור הרבה ביטוחי מנהלים אך היא כן תוכל להציע לו פרס של 10,000 שקל במזומן. הרצון לבטל את הפרסים לסוכנים עלה בפיקוח על הביטוח כבר לפני 5 שנים אך כל הזמן נתקע ונפל ולא ברור אם הפעם הטיוטה הזו תאושר ותגיע לאישור ועדת הכספים. לשכת סוכני הביטוח תומכת בביטול הפרסים לסוכנים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x