$
צרכנות פיננסית

מחדל של ביטוח לאומי עלול לבטל ביטוח סיעודי לאלפים

בביטוח לאומי שכחו להוסיף סעיף לטופס וגרמו לכך שמי שעוברים קופת חולים דרך הדואר לא נשאלים אם הם מעוניינים להחזיק בביטוח הסיעודי שלהם — וכך עלולים לאבד זכויות שצברו במשך שנים

רחלי בינדמן 06:5914.11.16

רפורמת הביטוח הסיעודי של רשות שוק ההון היתה אמורה להקל דרמטית על מבוטחי קופות החולים לעבור ביניהן בזכות האפשרות לשמר לראשונה את תנאי הביטוח הסיעודי שלהם מהקופה שעזבו ללא תנאים. אלא שכעת מתברר שהרפורמה שיצאה לדרך ביולי פוסחת, לפחות בינתיים, על שני שלישים מהמבוטחים שעוברים בין הקופות — אלה שעוברים קופה דרך סניף בנק הדואר.

 

הסיבה פרוזאית ממש: בביטוח לאומי לא עדכנו את טופס המעבר כך שיציג למבוטח את השאלה אם ברצונו לשמר את הביטוח הסיעודי בקופה החדשה. התוצאה היא שמבוטחים שעוברים קופה עלולים להישאר ללא ביטוח סיעודי כלל, ואם ייזכרו בו בהמשך ייאלצו לעבור מחדש חיתום רפואי על בסיס בריאותם וגילם הנוכחיים, מבלי להתחשב בוותק שצברו. אגב, מי שעובר קופה דרך אתר ביטוח לאומי דווקא יכול לשמור על הביטוח הסיעודי שלו. המחדל התגלה במהלך בדיקות שביצעה רשות שוק ההון החדשה, שלושה חודשים לפני שהרפורמה יצאה לדרך, אך לא מנע את יישומה.

 

במסגרת הרפורמה נדרשות כל קופות החולים להציע לראשונה כיסוי ביטוחי זהה לביטוח הסיעודי שלהן, כשההבדל בין הקופות יהיה אך ורק במחיר. זאת בניגוד למצב הקודם שבו הכיסוי הביטוחי שאותו הציעו קופות החולים היה שונה לא רק בעלותו אלא גם בהיקפו, מה שהקשה על המבוטחים להשוות בין הביטוחים השונים. בזכות הרפורמה מבוטחים יכולים כיום לעבור מקופה לקופה ולשמר את הזכויות שצברו בביטוח הסיעודי ללא צורך בבדיקת מצב רפואי מחדש.

 

 

 

לציבור המבוטחים המבקשים לעבור קופה יש שתי אפשרויות — דרך אתר ביטוח לאומי או דרך הדואר. מתברר כי שני שלישים מהעוברים (עשרות אלפי מבוטחים בכל שנה) עושים זאת דרך סניפי הדואר למרות האפשרות הפשוטה הקיימת באתר של ביטוח לאומי. זאת ככל הנראה מכיוון שמדובר באוכלוסייה מבוגרת ופחות דיגיטלית.

אלא שבעוד שאתר ביטוח לאומי התעדכן וכולל בתוכו רובריקה המאפשרת רישום לביטוח סיעודי בקופה החדשה — במידה שהיה למבוטח ביטוח סיעודי בקופה הקודמת הצירוף הוא מיידי, ואם לא, הוא עובר הליך חיתומי וישנה תקופת המתנה של כמה חודשים — הטופס שמקבלים בסניפי הדואר לא עודכן. המשמעות היא שאם המבוטח לא דורש זאת בעצמו, מעבר קופה דרך הדואר עלול לעלות למבוטח באובדן זכותו לרצף בביטוח הסיעודי שבו החזיק קודם לכן.

 

תחילה הודיעו מביטוח לאומי לרשות שוק ההון החדשה כי עד ינואר תתוקן התקלה, אלא שכעת הודיעו כי לא יספיקו לעדכן את הטפסים במועד שנקבע. ברשות מצאו פתרון מסוים לבעיה — לחייב את חברת הביטוח המספקת את הכיסוי הביטוחי לחברי קופת החולים שאותה עזב המבוטח לשלוח לו הודעה ולעדכן אותו כי הכיסוי הביטוחי שלו נגמר וכי יש לו אפשרות להצטרף לביטוח הסיעודי של הקופה החדשה בתוך שלושה חודשים מיום הודעת המעבר וכך לשמור על רצף הזכויות שצבר עד כה. הבעיה כמובן היא שרוב המבוטחים לא פותחים את המכתבים של חברות הביטוח ולא מבינים אותם.

 

ביטוח לאומי (ארכיון) ביטוח לאומי (ארכיון) צילום: טל שחר

 

לא מדובר בתקלה הראשונה ברפורמה. ביוני האחרון חשף "כלכליסט" כי מבוטחים שגילם מעל 49 שיעברו קופה בחצי השנה הראשונה של הרפורמה יאבדו את הזכויות שצברו בביטוח הסיעודי.

 

מרשות שוק ההון החדשה נמסר: "אנו מצפים מכל הגורמים להתגייס בהקדם כדי לאפשר למבוטחים מעבר מהיר בין קופות החולים מבלי לפגוע בזכויותיהם". מביטוח לאומי ומדואר ישראל נמסר: "הביטוח הלאומי ערוך ומוכן לרפורמה של העברת הביטוח הסיעודי במסגרת המעבר בין קופות החולים. בימים אלה, בשיתוף פעולה הדוק עם דואר ישראל, אנו עושים את מירב המאמצים, שתוך זמן קצר ביותר היידוע על אפשרות העברת הביטוח הסיעודי בעת המעבר בין הקופות יתאפשר גם כאן".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x