$
צרכנות פיננסית

לא רק שכר: במו"מ הבא שלכם בעבודה, אלה הדברים שחשוב לבקש

בין אם אתם מתחילים עבודה חדשה ובין אם אתם מעוניינים לשדרג את התנאים שלכם במקום הקיים - אילו הטבות תוכלו לבקש, שיניבו לכם הרבה כסף? יועץ הפנסיה אבי אייכלר מסביר

כרמית עירון פלר 13:0311.07.16
כשמתחילים עבודה חדשה או חושבים לפתוח מחדש את תנאי ההעסקה, רבים מתמקדים בשכר. אולם יש הרבה תנאים נלווים מסביב שיכולים להיות שווים הרבה כסף. היועץ הפנסיוני אבי אייכלר מסביר למה חשוב לשים לב, כחלק מהחינוך הפיננסי, ומדריכי כלכליסט בנושא

החיסכון הפנסיוני

 

אבי אייכלר, יועץ פנסיה אבי אייכלר, יועץ פנסיה

אנו זכאים להצטרף לחיסכון פנסיוני בהתאם לחוק, ותקציב הפקדות שלנו ושל השתתפות המעביד הינם בשיעורים המעוגנים בתקנות ובצווי הרחבה, עם זאת, לדברי אייכלר ראוי כי נשים לב לשלוש סוגיות חשובות בעניין זה.

 

האחת לגבי שיעור ההפקדות שלנו, שהוא כיום 5.75% במינימום, אולם ביכולתנו להגדיל שיעור ההפקדה לעד 7%, והגדלה כזו הינה רצויה ומומלצת.

 

השנייה – שההפקדות של המעסיק יהיו מתוך גובה השכר המרבי, ורצוי מאוד שעל כל הברוטו שלנו ולא רק על חלק מהשכר, כפי שנהוג במקומות רבים. סוגיה זו הינה מהותית ובעלת השפעה רבה על הפנסיה שלנו בטווח הארוך.

 

השלישית היא המכשיר הפנסיוני שבאמצעותו נחסוך לפנסיה. לכל מי שמצטרף כיום לחיסכון פנסיוני, מומלץ ביותר לשקול להעדיף תוכנית פנסיונית מסוג קרן פנסיה מקיפה בלבד ובדמי ניהול הנמוכים ביותר האפשריים.

זוג גימלאים (אילוסטרציה). תדאגו לחסוך בתנאים טובים זוג גימלאים (אילוסטרציה). תדאגו לחסוך בתנאים טובים צילום: שאטרסטוק

 

קרן השתלמות

 

מבחינת התנאים הנלווים לפנסיה, השכיח ביותר הינו קרן השתלמות. מדובר בקרן בה אנו חוסכים משכרנו ויחד אתנו המעסיק מפקיד לטובתנו סכום נוסף שהוא בדרך כלל פי שלושה מחלקנו (החלק שלנו הינו 2.5% מהשכר וחלק המעסיק 7.5%). ההפקדות הללו מתרכזות בקרן ההשתלמות ולאחר תום 6 שנות חיסכון הכסף כולו יכול לעמוד לרשותנו במזומן ופטור לחלוטין ממס (גם ממס משיכה וגם ממס רווחי הון). "במידה שלא נמשוך את הכסף במועד הנזילות, החיסכון ימשיך לצבור רווחים ויישאר נזיל עד למועד הראשון שנמשוך את החיסכון או חלקו, מדובר בחיסכון הכדאי והמשתלם ביותר שניתן כיום להציע לשכיר", אומר אייכלר.

 

במקומות שבהם לא נהוג להעניק קרן השתלמות לעובדים באופן גורף, מומלץ מאוד לדון עם המעסיק על האפשרות הזו אפילו כתחליף לתוספת שכר תקופתית, מייעץ אייכלר.

 

החזר נסיעות

 

לא משנה באיזה כלי תחבורה אתם מגיעים לעבודה, כדאי מאוד לדון עם המעסיק על החזר של דמי נסיעות, או השתתפות בדמי נסיעה, אייכלר מסביר. החוק מגדיר את העלות המינימלית שעל המעסיק לממן נסיעות לעובד, כלומר לפחות עלות נסיעה באוטובוס. עם זאת, אם הנושא לא "עולה" בדיון המקדים ואינכם מודעים לכך, אז ייתכן שלא תקבלו את מה שבלאו הכי מגיע לכם ואף יכולים לטעון שזה כלול בשכר.

 

במקרה הטוב, ייתכן שתקבלו החזר גדול יותר מהמינימום או אפילו את העלות המלאה שכרוכה בנסיעות שלכם, זה תלוי במו"מ עם המעסיק ובמידת הנחיצות שלכם לגביו. מאידך, במקומות שבהם קיימת הסעה מאורגנת של המעסיק לאתר העסקה, לא יגיע לכם החזר הוצאות נסיעה.

 

נסיעה באוטובוס לעבודה (ארכיון). תדאגו להחזר נסיעות בחוזה נסיעה באוטובוס לעבודה (ארכיון). תדאגו להחזר נסיעות בחוזה צילום: חיים הורנשטיין

 

אש"ל

 

ישנם מקומות עבודה המעניקים החזר עבור ארוחות צהריים ולפעמים גם בוקר וערב, או לחילופין מפעילים חדר אוכל שעלותו מסובסדת.

 

"מועסקים במקצועות המחייבים נסיעות למרחקים במסגרת התפקיד, בתחומי הארץ ובחו"ל, הדורשים לעיתים לינה, צריכים להגיע להסדר מוסכם עם המעסיק על החזר הוצאות הללו", אומר אייכלר. זאת משום שייאלצו לשלם סכומים לא מבוטלים על מנת לממן את ההוצאות החריגות במסגרת התפקיד. ההחזר מכונה בראשי תיבות אש"ל: אוכל, שתייה, לינה.

חדר אוכל בעבודה (ארכיון) חדר אוכל בעבודה (ארכיון)

 

לגבי סוג הוצאות אלו יש "מחירון" או תעריפים המקובלים שמוכרים ע"י רשות המיסים, שאמורים להכיר בהוצאה לצרכי מס של המעסיק, ולפיכך יש לוודא שיש מתאם בין מה שהמעסיק משתתף ובין ההוצאה בפועל כדי להימנע מגירעון.

 

השתתפות בלימודים

 

הטבה נוספת וחשובה הינה השתתפות בלימודים או הכרה בתואר אקדמי. קיימים ארגונים שבהם המעסיק משתתף בשכר הלימוד של העובד שלו כחלק מהרצון לשפר את איכות התפקוד והתרומה של העובד לאחר מכן בתועלת שתצמח לארגון עצמו, ולעיתים אף מתנה או מצפה שהעובד ימשיך ויהיה מועסק לתקופה כלשהי מעבר לתום הלימודים.

במידה שאתם במהלך לימודים או שבכוונתכם ללמוד לתואר אקדמי מוכר הרלוונטי לעבודה, אתם יכולים לדון עם מעסיקיכם טרם תחילת העסקה על מימון או השתתפות בלימודים.

 

מעבר לכך, לפי תקנות מס הכנסה מי שהוא בעל תואר אקדמי מוכר זכאי להטבות בנקודות זיכוי שהם למעשה הקטנת מס ההכנסה למשך תקופה מוגדרת.

לימודים באוניברסיטה לימודים באוניברסיטה צילום: דנה קופל

 

פרישה

 

"לא מן הנמנע שבעת הצטרפות למעסיק חדש, תהיה הסכמה מראש במסגרת תנאי ההצטרפות גם דיון על תנאי הפרישה, בהתאם לאמרה כי 'צריך לדעת איך להינשא אבל גם איך להתגרש'", אומר אייכלר.

 

במקרים אלה, פרישה יכולה להיות גם עזיבה בשל התפטרות או פיטורין או פרישה בפועל לגמלאות. מדובר במענקים מוגדלים מעבר למה שקבוע בחוק, שהם בסכומים חד פעמיים במזומן (החייבים במס), או בקצבה (פנסיה) חודשית שהמעסיק משלם ממועד פרישה מסוים ועד למועד מאוחר יותר שהוא בדרך כלל גיל הפרישה החוקי. מדובר בדרך כלל בהסדרים מורכבים שמנוהלים בין נציגות עובדים למעסיק, אולם לא מן הנמנע שהסכמים ייחודיים וחריגים כגון אלה יתקיימו באופן פרטני בין עובד למעסיקו.

 

אופציות

 

תנאי העסקה והטבה אחרת שהיא המורכבת ביותר הינה אופציות. "לעיתים המעסיק מציע או מאפשר לעובד לקבל אופציות של החברה כחלק מהטבה או כחלק תוספת שכר. בחלק ממקומות עבודה, בעיקר בתחום הטכנולוגיה, חבלת האופציות הינה הצעה מיידית שמונחת על השולחן והיא למעשה חלק מחבילת השכר של העובד", מסביר אייכלר. משמעותן העיקרית היא שבעתיד אם החברה תנסוק, ניתן יהיה לממש האופציות בתנאים מוגדרים מראש ולהמירם לכסף שיגיע לידי העובד. במידה שאכן החברה מצליחה כלכלית, הערך של האופציות הינו בעל משקל כלכלי רב ולעיתים עצום (אבל לא תמיד ולא בהכרח).

 

מאידך, מסביר אייכלר, ישנן חברות בהן חלוקת האופציות אינן שכיחות, ולכן יש לברר זאת במהלך הדיונים טרם סיכום כל כללי העסקה, ולשקול לקבלם כחלק בנוסף או במקום רכיבי שכר מסוימים כפי שתגדירו ותסכמו עם מעסיקכם.

 

הטבות נוספות

 

הטבות נוספות יכולות לכלול רכב, טלפון סלולרי ומחשב נייד על חשבון העבודה, אולם שימו לב שבמקרה של רכב וטלפון סלולרי, ישנו מס על שווי השימוש שתצטרכו לשלם.

 

בנוסף, חברה יכולה לתת הטבות כמו מנוי לעיתון, מנוי לחדר כושר, השתתפות בהוצאות של גני ילדים, קייטנות מסובסדות, ימי כיף לעובדים ולמשפחותיהם, וכן שי לחג שמשתנה מאד בהיקפו מחברה לחברה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x