$
צרכנות פיננסית

נחשף בכלכליסט

מנכ"ל מאוחדת: "הבעיה של מבוטחי סיעוד בני 49 לא תיפתר גם בינואר"

לטענת זאב וורמברנד החור ברפורמת הביטוח הסיעודי שצפוי לחתוך בכיסוי הביטוחי של בני 49 ומעלה העוברים קופות חולים בחצי שנה הקרובה, לא ייפתר בתחילת השנה כפי שמבטיח משרד האוצר: "הם רק אומרים שזה ייפתר כדי לצאת לדרך"

רחלי בינדמן 09:5303.07.16

זאב וורמברנד, מנכ"ל קופ"ח מאוחדת מטיח ביקורת קשה כנגד משרד האוצר על האופן בו הוציא לפועל את רפורמת הביטוח הסיעודי. כפי שנחשף ביום חמישי ב"כלכליסט", מבוטחים בביטוח סיעודי של קופות החולים שעברו ויעברו קופות החל מה-1 ביולי וגילם מעל 49 יאבדו זכויות שצברו בקופת חולים הקודמת ויזכו לכיסוי מופחת במקרה של התרחשות אירוע ביטוחי.

 

הסיבה לכך היא שהפיקוח על הביטוח רצה לצאת מהר לדרך עם רפורמת הביטוח הסיעודי ודחה את ההסדרה של הרציפות הביטוחית הפותרת את הבעיה לחודש ינואר 2017. במסגרת הרפורמה נדרשות כל קופות החולים להציע החל מתחילת חודש זה פוליסה אחידה בהיקפה כשכל ההבדל בין סוגי הפוליסות הוא רק התמחור. הפוליסה האחידה נועדה להוות פתרון למבוטחים בביטוח סיעודי קבוצתי פרטי שבוטל שיוכלו להצטרף לביטוח הסיעודי של קופת החולים. הפוליסה האחידה מגדירה את היקפי הכיסוי לחולים סיעודיים לפי קבוצות גיל – מצטרפים לפוליסה עד גיל 49 יזכו לפיצוי מוגדל, מגיל 49-60 לכיסוי מופחת ומעל גיל 60 לכיסוי מופחת עוד יותר.

 

הבעיה שנוצרה ונחשפה ב"כלכליסט" היא שאלפי מבוטחים שעברו מקופת חולים אחת לאחרת החל מיולי וגילם מעל 49 שוייכו לקבוצת הגיל עם הכיסוי המופחת ואיבדו את הזכויות שלהם בקופה הקודמת. לפי הפיקוח, רק בינואר יחול רצף ביטוחי שיגן על עוברים בין קופה לקופה ויקבע את הכיסוי שלהם לפי גיל ההצטרפות לביטוח בקופה הקודמת.

 

אלא שלדברי וורמברנד, מנכ"ל מאוחדת, גם בינואר לא באמת יהיה פתרון. "אני תומך ברפורמת הביטוח הסיעודי כי אדם שעובר בין קופה לקופה לא צריך להפסיד כיסוי ביטוחי אבל החיפזון שבו הדבר נעשה הוא לא טוב. האוצר מיהר עם הרפורמה כי רצה לפתור בעיה של 150 אלף חסרי ביטוח סיעודי שפוליסת ביטוח הסיעוד הקבוצתית הפרטית שלהם בוטלה. אבל מטלטלים כאן 4 מיליון מבוטחים בביטוח סיעודי של קופות החולים. אז באוצר אומרים להקפיא מעבר בין קופות לינואר שאז בעיית בני ה-49 ומעלה תיפתר. אבל הם לא יכולים לפתור את זה. הם רק אומרים שזה ייפתר כדי לצאת לדרך. אני חושב שלהגיד שבינואר הכל ייפתר זו אחיזת עינים. כל מה שאומרים כרגע זה רק כדי לאפשר לצאת לדרך".

 

לטענת מנכ"ל מאוחדת לא ייתכן שקופה תקלוט מבוטח מעל גיל 49, ותציע לו כיסוי לפי גיל ההצטרפות שלו ולא תקבל פיצוי מהביטוח של הקופה המעבירה שאליה שילם המבוטח כסף כל השנים. לכאורה העניין אמור להתקזז בין הקופות שיקלטו מבוטחים מצד אחד ויאבדו מבוטחים מצד שני. אלא שלטענתו זה לא מדוייק שכן קופה מסויימת עלולה לקלוט הרבה מבוטחים מבוגרים שלכאורה תצטרך להציע להם כיסוי לפי גיל הצטרפות הנמוך מה-49 וחברת הביטוח שלה לא תסכים לספוג את זה.

וורמברנד. "להגיד שבינואר הכל ייפתר זו אחיזת עינים" וורמברנד. "להגיד שבינואר הכל ייפתר זו אחיזת עינים" צילום: אוראל כהן

 

"אין לי שום ספק שבינואר יידחו את זה שוב". כפי שנחשף ב"כלכליסט" בקופת החולים המתחרה, מכבי, פנו בעניין למפקחת על הביטוח דורית סלינגר, והציעו לצרף וולנטרית מבוטחים שיעברו למכבי בין יולי עד דצמבר לכיסוי הביטוחי בהתאם לגיל ההצטרפות שלהם בקופה ממנה עברו. סלינגר לא השיבה לפניות של מכבי ורק ציינה כי מי שעבר קופה ולא ידע על אובדן הזכויות שלו יכול לפנות למשרד הבריאות ולבקש לחזור לקופה הקודמת.

 

מנכ"ל מאוחדת לא הציע הצעה דומה אך מציין כי "פניתי לפיקוח וביקשתי להתריע בפני בני 49 ומעלה שלא יעברו קופה ולהזהיר אותם. נתתי הנחיה להזהיר את האנשים שמבקשים גם לעבור למאוחדת אבל זה לא עובד ככה. אדם קם בבוקר ואומר שנמאס לו מהקופה שלו, מהרופא שלו, אז הוא עובר. הוא לא מתעסק בזה שהוא עלול לאבד זכויות. זה בדיוק התפקיד של משרד האוצר ומשרד הבריאות לדאוג לו".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x