$
ליאורה הירשהורן

בני נוער, כך תמצאו עבודה לקיץ

באמצעות העבודה תוכלו לממן את הבילויים שלכם ואת שיעורי הנהיגה. במה תוכלו לעבוד, איפה כדאי לחפש ומהן הזכויות המגיעות לכם לפי חוק

ליאורה הירשהורן 11:2903.07.16

בחודשי הקיץ, רבים מבני הנוער מוצאים עבודה זמנית כדי להעביר את הזמן ולנסות לחסוך כדי לממן את הפעילויות בקיץ ובשנה שלאחר מכן. אם אתם נמנים בין אלו שעושים את זה כבר לאורך כמה קיצים או חושבים על זה בפעם הראשונה, תוכלו להשתמש בטיפים הבאים שגם הם יהיו שווים לכם כמה שקלים.

 

למה כדאי לחשוב על עבודה?

דווקא כשיש יותר זמן פנוי, אנחנו יוצאים ומבלים יותר. כל הבילויים עולים לנו כסף. באמצעות העבודה תוכלו לממן את היציאות שלכם לקולנוע או את הנסיעה לאילת עם החבר'ה ואפילו את שיעורי הנהיגה שאתם אוטוטו מתחילים. זה הזמן לגלות אחריות ועצמאות ולעבוד בעבור הכסף שלכם ובאמצעותו להגשים את החלומות שלכם.

במה אפשר לעבוד?

מכיוון שיש הרבה אפשרויות העסקה לבני נוער, תוכלו לבחור בעבודה שתוכלו ליהנות בה ושתתאים לאופי שלכם. תנצלו את העובדה כי מדובר בעבודה זמנית ולא מחייבת כדי לעשות באמת את מה שאתם אוהבים: אם אתם אוהבים לבשל, חפשו עבודה במסעדה או בהדרכת חוגי בישול; אם אי אפשר להזיז אתכם מהמחשב, אולי תוכלו להדריך אנשים בגיל השלישי כיצד להשתמש בנפלאות הטכנולוגיה; אם אתם אנשים שחייבים לזוז כל הזמן, שקלו לעבוד בחלוקת פליירים, משלוחים או שטיפת מכוניות; אם אתם מסתדרים היטב עם ילדים קטנים, אולי תוכלו לעבוד כבייביסיטר, לתת שיעורים פרטיים, לעבוד בקייטנה, להיות מפעילים בימי הולדת או להעביר חוגי יצירה; אם אתם אנשי ספר, שקלו לעבוד בספרייה; אם אתם חובבי חיות, נסו למצוא עבודה בגן חיות או להוציא כלבים לשעת טיול; חושבים שיש לכם כישרון למכירות? נסו לעבוד בחנות או לעבוד כדיילי מכירות.

 

בני נוער עובדים בחופש הגדול (ארכיון) בני נוער עובדים בחופש הגדול (ארכיון) צילום: צביקה טישלר

 

איך מוצאים עבודה?

אמנם חיפוש עבודה באופן כללי הוא לא פשוט, בחופשת הקיץ זה דווקא קל יותר. ראשית, התייעצו עם ההורים ובני המשפחה. יכול להיות שחיפוש העבודה יהיה קצר משחשבתם, אם במקרה הם מכירים אנשים שבדיוק מחפשים ידיים עובדות נוספות לקראת הקיץ או שהם יפנו אתכם לאנשים אחרים. אם זה לא עבד, עשו סיבוב בשכונה – לכו לספרייה השכונתית, למרכז המסחרי ושאלו האם מחפשים עובדים. תמיד תוכלו לדבר עם שכנים או לתלות מודעות בשכונה ולהציע את שירותיכם בטיפול בכלב, שמירה על הילדים, שטיפת מכוניות ועוד. נצלו את רשת האינטרנט: גם כדי לפרסם שאתם מעוניינים בעבודה לחודשי הקיץ וגם כדי למצוא הצעות בפלטפורמות חיפוש העבודה הרגילות שיש בהן גם מודעות לבני נוער.

 

מה צריך לדעת על העבודה?

עוד לפני שאתם מחפשים עבודה חשוב שתכירו את הזכויות שלכם – כדי שתוכלו לשאול את השאלות הנכונות כאשר מתעניינים בעבודה כלשהי ולוודא מול המעסיק שתקבלו את מלוא הזכויות שלכם עוד לפני שהתחלתם לעבוד. במדריך לבני נוער של משרד החינוך או במדריך שהכין עבורכם משרד הכלכלה תוכלו למצוא את כל התשובות לשאלות שעלולות להטריד אתכם, כמו מאיזה גיל מותר לעבוד, כמה שעות ביום מותר להעסיק אתכם ומתי מגיעות הפסקות בעבודה.

 

חלה חובה על המעסיק שלכם לשלם לכם בעבור נסיעות ותקופת ההתלמדות. כמו כן, החוק קובע כי בין השעות 20:00 בערב עד 06:00 בבוקר אסור להעסיק בני נוער מתחת לגיל 16. מעל גיל 16 מותר לעבוד עד השעה 24:00 ובתנאי שהמעסיק ידאג להסעות העובד לביתו.

 

יש לכם שאלות נוספות, תלונות ופניות? האגף לאכיפת חוקי עבודה במשרד הכלכלה עומד לרשותכם.

 

הכותבת היא סגנית בכירה לממונה על שוק ההון במשרד האוצר ואחראית על קידום חינוך פיננסי במסגרת "האוצר שלי"

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x