שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
הכסף

האוזר מתנגד לפיקוח סלינגר על בתי ההשקעות

בדיון על הפיכת אגף שוק ההון לעצמאי, התנגדו ברשות ני"ע לרצון האגף לפקח על בתי ההשקעות וחברות האחזקות בשל "כפל רגולציה"

רחלי בינדמן 09:1631.05.16

נציגי רשות ני"ע הביעו אתמול במהלך דיון בוועדת הרפורמות בכנסת התנגדות להרחבת סמכויות הפיקוח של הרגולטור המתחרה — אגף שוק ההון במשרד האוצר.

 

 

הדיון נסב על הצעת החוק להקמת רשות הון עצמאית, כלומר הפיכתו של אגף שוק ההון, שבראשו עומדת דורית סלינגר, לרשות נפרדת תוך הרחבת סמכויותיה: קבלת תקציב עצמאי, ביטול החובה לאשר שורה של הליכים חקיקתיים עם שר האוצר ופיקוח על חברות האחזקה של הגופים המפוקחים כיום. הדרישה האחרונה היא סלע המחלוקת בין רשות ני"ע, בראשות שמואל האוזר, למשרד האוצר.

 

ברשות מתנגדים לכך שהרשות החדשה תפקח גם על חברות האחזקה של חברות הביטוח ועל בתי ההשקעות, שמחזיקים בחברות הגמל, הפנסיה והביטוח. ברשות ני"ע טענו אתמול שהסיבה להתנגדות היא כי מדובר בכפל רגולטורי. היועמ"ש של הרשות אמיר וסרמן נכח בדיון והתייחס לכך שממילא רוב חברות האחזקות של חברות הביטוח ובתי ההשקעות הן חברות ציבוריות שמפוקחות על ידי רשות ני"ע. עם זאת, סלינגר, שגם נכחה בדיון, טענה כי לא מדובר בכפל רגולטורי שכן סמכויות הפיקוח של הרשות שונות במהותן מסמכויות הפיקוח המבוקשות על ידי הרשות החדשה.

 

 

המפקחת על הביטוח דורית סלינגר. הכללת הביטוח בפיקוח או כפל רגולטורי? המפקחת על הביטוח דורית סלינגר. הכללת הביטוח בפיקוח או כפל רגולטורי? צילום: עמית שאבי

 

במקביל להתנגדות הרשות, הגיעו נציגי איגוד חברות הביטוח לדיון ותקפו את החוק החדש ואת הרחבת סמכויות הפיקוח. הנציגים דרשו להוסיף לחוק "פיקוח פרלמנטרי", קרי העברת נושאים חשובים למסננת אישור ועדת הכספים. לטענת גורמים באוצר, מדובר ברצון חברות הביטוח לייצר "סחבת" בהעברת חוקים שאינם לרוחן.

 

מדובר בפעם השנייה החודש שרשות ני"ע מתנגדת להצעה של הפיקוח על הביטוח. בשבוע שעבר הגיע האוזר לדיון בוועדת הכספים והתנגד לאישור מוצר הגמל להשקעה, שהשיק האוצר. עם זאת, המוצר אושר. מרשות ני"ע נמסר כי "אנחנו בעד החוק החדש והפיכת אגף שוק ההון לעצמאי, אך צריך לוודא שלא יהיה עודף רגולציה".

רוצים לדעת מה מגיע לכם? לחצו כאן למדריך הזכויות המלא

בטל שלח
    לכל התגובות
    x